Çanta Seçimi

Author

Categories

Share

Çanta Seçimi

 

Çanta bir bayanın en önemli aksesuarlardan biridir. Bu nedenle çanta seçimi de oldukça önemlidir. Çanta seçiminin de bazı incelikleri vardır. Çantalar kıyafeti tamamlayan en önemli öğelerden biridir. Bu nedenle kombine uygun çanta seçerken oldukça özenli davranılmalıdır. Çanta seçimi konusunda da ilk olarak belirtilecek husus, kişinin vücudunu tanımasıdır. Zira çantalar da kişinin vücut tipine göre seçilmelidir. Yani vücut tipi, bir bayanın nasıl çantalar kullanması gerektiğinin de altını çizer. Çantalar aksesuar olmanın dışında, bayanların kusurlarını gizleyip, güzelliklerini ön plana çıkarmaya yarayan unsurlardır. Bu sebeple de çanta seçimi mühim bir konudur. İnce ve uzun boylu kadınlar çanta seçimi konusunda daha şanslıdır. Hemen hemen her türlü çantayı kullanma lüksüne sahiptirler. Büyük sırt çantaları, messenger çanta, omuz çantaları ve uzun çantalar gibi bir sürü çeşitte çanta kullanabilirler. Büyük çanta kullanmak bile onları kötü yönde etkilemez. Her ne kadar bu konuda şanslı olsalar da yine de bazı tarz çantalar onlar için de pek tavsiye edilmez. Mesela çok küçük çantaların kullanılması, ince ve uzun bayanlar için pek önerilen bir şey değildir. Onun yerine baskıları olan büyük boy çantalar veya orta büyüklükte çantalar kullanmak, ince ve uzun yapıdaki hanımlara çok daha iyi yakışacaktır.

Kısa boylu kadınların çanta seçimi daha dikkat gerektiren bir durumdur. Zira yanlış çanta seçimleri, onları olduklarından daha kısa veya daha iri gösterebilir. Bunun için doğru çanta kullanmayı iyi öğrenmelidirler. Kısa boylu kadınlar büyük boy çantalardan uzak durmalıdır. Çünkü büyük boy çantalar takmak, kısa boylu kadınların daha da kısa görünmesine sebep olmaktadır. Bunun yerine omuz askılı küçük çantalar veya koldan takmalı daha kibar ve ufak çantalar, kısa boylu hanımlar için daha ideal bir seçenek olacaktır. Kısa boylu hanımlar, omuz askılı bir çanta kullanmak istiyorsa bu çantanın kalça kısmının biraz altına kadar uzanmasına dikkat etmelidir.

Elma tipi bir vücuda sahip olan hanımlar hele bir de ağır omuzlara sahipse kısa saplı küçük çantalar kullanmaktan kaçınmalıdır. Bunun yerine omuz askılı çantalar , messenger çantalar daha uygun bir tercih olabilir. Üst bedeni daha küçük olan bayanlar ise kısa saplı çantalar kullanmalıdır. Alt bedeni daha geniş olan hanımlar ise dikkati buradan uzaklaştırıp, üst bedene çekmelidir. Bunun için de kısa askılara sahip olan çantalar kullanmak iyi bir yöntem olabilir. Bilhassa parlak veya renkli olan orta büyüklüğe sahip çantalar daha doğru bir seçim olacaktır. Kolun hemen altında biten çantalar kalça kısmının daha geniş görünmesine sebep olabileceğinden , kalça kısmının geniş durmasından şikayetçi olan bayanlar çantalarının kalça kısmının hemen aşağısında bitmesine dikkat etmelidir. Yine kalça kısmının geniş görünmesinden rahatsız olan bayanlar büyük baskıları olan çantalar kullanmaktan imtina etmelidir.

Atletik vücuda sahip olan bayanlar da vücut tiplerine uygun bir çanta seçiminin inceliklerini iyi bilmelidir. Atletik vücuda sahip olan hanımlar, dikdörtgen çantalar veya dar ya da açısal çantalar kullanmayı tercih etmelidir. Bu tarz çantalar atletik vücut tipinde olanları daha düz ve daha sade bir havaya büründürür. Atletik vücutlu bayanlar üzerinde nakış işlemeleri olan veya zımba detayları bulunan tombul çantalar da takabilirler. Ya da yuvarlak çantalar kullanmak da onlar için iyi bir seçim olabilir. Kilolu kadınlar da çanta seçimine çok önem vermelidir. Zira yanlış çanta seçimi onları olduklarından daha iri bir görünüme sokabilir. Hiçbir kilolu bayan daha iri görünmek istemeyeceğinden doğru çanta seçimine de, en az kıyafetleri kadar özen göstermelidir. Kilolu bayanlar daha çok orta büyüklükteki çantaları tercih etmelidir. Küçük boyutlu çantalardan veya küçük baskılı, küçük desenli çantalardan uzak durmalıdırlar. Bunun yanı sıra fazla kilosu olan bayanlar, parlak baskıları olan büyük boy çantalar kullanabilirler. Kiloya göre çantaların renk seçimi de büyük önem arz eder.

Kısacası kişi vücut tipine göre de çantalarının rengini belirlemelidir. Mesela minyon yapıdaki hanımlar daha düz renkleri ve tek renkteki çantaları tercih etmelidir. Uzun boylu hanımlar ise parlak desene sahip olan çantaları, baskılı ve çeşitli renklerdeki çantaları tercih edebilirler. Görüldüğü üzere uzun boylu hanımlar çanta seçimi konusunda daha avantajlıdır. Çanta seçimi yapılırken kombinin tümüne bakılmalıdır. Yani tek bir kıyafet parçasına uyan bir çanta değil de, kombinin tüme uyum sağlayan bir çanta seçilmelidir. Eğer pahalı markaların çantaları tercih ediliyorsa bu çantaları kısa süre sonra rafa kaldırmamak adına daha sonra da klasikler haline gelebilecek bir model tercih edilmelidir. Yanında çok fazla eşya taşıyan hanımlar, vücut tipine de uygunsa büyük çantaları tercih etmelidir. Görüldüğü üzere çanta seçiminin bazı incelikleri vardır. Şık olmak isteyenler bu incelikleri iyi öğrenmelidir. Bilhassa vücut tipine göre çanta seçiminin önemini iyi bilmeli ve çanta tercihlerini buna göre yönlendirmelidir. Bu sayede istedikleri görünüme bir nebze daha yaklaşabilirler.

Author

Share