Çamaşır Suyu Lekesi | Hanımların Dünyası

loading...

Çamaşır Suyu Lekesi

Çamaşır Suyu Lekesi

Çamaşır Suyu Lekesi

Temizlik yapmanın en klasik hatırası; çamaşır suyu lekesidir. Çamaşır suyu sevdiğimiz bir tişörtümüze ya da değerli bir ev eşyasına değdiğinde, mutlaka iz bırakmaktadır. Bu durumda, eşyalarımızdan vazgeçmek yerine, lekeden kurtulmanın bir çaresi olmalıdır. Olmalı evet, ama nasıl gelin inceleyelim. Çamaşır Suyu Lekelerinden Gerçekten Kurtulabilir miyiz? Maalesef, kurtulamazsınız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sodyum hipoklorit yüzeylerde kalıcı olarak değişim sağlamaktadır. Çamaşır sularının hijyen konusunda etkin olmasının sebebidir. Bu kadar güçlü bir kimyasal leke bıraktığında artık geri dönüşü olmaz. Çünkü çamaşır suları kıyafetleri ağartan ve leke çıkartan bir ürün olarak tasarlanmıştır. Bu durumu böyle kabullendikten sonra çamaşır suyu lekesi bulaşmış olan değerli bir eşyanız veya giysinizi eğlenceli ve yaratıcı yollarla değerlendirmeye hazır olunuz.

Çamaşır Suyu Lekeleri için Neler Yapabiliriz? Kumaş Boyası ise Kamufle Ediniz Çamaşır suyu ile lekelenen kumaşınız, koyu renklerdeyse, kumaş boyası kullanarak lekeli bölgeyi tamamen kamufle edilebilir. Özellikle de kahverengi, lacivert, siyah, koyu yeşil gibi renklerde oldukça başarılı bir sonuç elde edilir. Kumaş boyasının uygulama aşamasında ihtiyacınız olan uygun bir fırçanın bulunmasıdır. Bir de boyanın arkasındaki uygulama talimatlarını okumanız yeterli olur. Kumaş Boyası ile Yeni Görünüm Çamaşır suyu lekesinin bulaştığı kumaş, keten ya da kotonsa yeni bir görünüm için kolları sıvayınız. Ayrıca sevdiğiniz bir rengi seçin, giysinizi yeniden renklendirebilirsiniz. Burada sizden yapmanızı isteyeceğimiz şey, leke bulaşan kumaşı tamamen yeniden çamaşır suyuna batırmanızdır. Böylelikle kumaşın tüm rengi açılır. Bundan sonra ise seçtiğiniz kumaş boyası ile kumaşınızı yeni bir renge boyayınız.

Genelde çok sık kullandığınız giysiler yerine, evinizdeki tekstil ürünleri için bu yöntemi öneriyoruz. Çünkü çamaşır suyu ile tüm rengini açtığınız kumaş, dokusal olarak da değişime uğrar. Bunun dışında isterseniz, tamamen çamaşır suyuna batırılmış giysinizi yeni beyaz rengiyle de kullanmalısınız. Yama Yapmak Kendinize eğlenceli moda hileleri oluşturabilirsiniz. Lekenin olduğu bölgelere, zevkinize göre yamalar yaparak giysinizi daha farklı bir şekilde değerlendiriniz. Şimdilerde moda olan yamalı kot pantolonları düşünürsek, kot pantolonunuza bulaşmış olan çamaşır suyu lekesini kapatmak için çeşitli desenlerde yama yapmaktan iyi bir seçenek yoktur. Giysilerinizde oluşan lekeli bölgelere zıt renklerde ve ya değişik desenlerde kumaş parçalarını dikiniz. Eğer çamaşır suyu sıçrayarak dağınık lekeler bıraktıysa, birden çok yama dikerek, giysinizde eğlenceli bir hava yaratılması mümkündür.

Yırtık Giysi Modası Günümüzde rağbet gören bir başka moda akımı ise yırtık giysiler üzerinedir. Siz de çamaşır suyu lekesi olmuş tişörtünüze, pantolonunuza simetrik kesikler yaparak, onu tekrar kullanılabilir hale dönüştürebilirsiniz. Ancak bu seçeneği uygularken dikkatli düşünmek gerekir. Her giysinizde kesik iyi durmaz. Mesela, bir kot pantolonun dizine bulaşmış olan çamaşır suyu lekesi, yırtık olmaya oldukça uygunlardır. Fakat kumaş pantolonunuzda aynı uygulama yapılmıyor. Bir başka örnek verirsek, yarım kollu bir tişörtünüzün kol bölümüne bulaşan lekeden, tişörtün kollarını keserek ve onu kolsuz tişört olarak değerlendirerek kurtulmanız mümkündür. Dekoratif Malzemeler Uygulamak Tüm bunların dışında çamaşır suyu lekesi bulaşmış olan giysinize pullar ve ya boncuklar armalar dikerek görüntüyü zevkinize göre kapatabilir ve farklı bir hava oluşturabilirsiniz. Kot pantolonlar yukarıda da yazdığımız gibi çamaşır suyu lekesi gibi hasarlar söz konusu olduğunda çeşitli şekillerde dönüştürülebilen kumaş türlerindendir. Rengi açılmış olan bölge yıpratılarak iplikli hale getirebilirsiniz.

Çamaşır Suyu Lekesi Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb