Çalışan Bayanların Zayıflayabilmesi için Öneriler

Author

Categories

Share

Çalışan bayanlar yanlış beslenme ile fazla kilo alma şikayetçisi. Özellikle de masa başında oturan bayanların aldığı kiloları verebilmesi, düzenli beslenme alışkanlığı kazanması ve zayıflayabilmesi için bazı önerileri sizlerle paylaşmak istedik;

Kahvaltı Alışkanlığı

> Güne mutlaka kahvaltı ile başlamak önemli. Sabah işe yetişme telaşı içinde kahvaltı öğününü atlamak güne enerjisiz, düşük performansla başlamaya neden oluyor. Kahvaltıda kalorisi ve yağ oranı yüksek poğaça, açma, simit gibi fast food besinlerin tercih edilmesi kilo korumayı zorlaştırıyor. Kahvaltıda dengeli bir öğün tüketmek güne daha zinde başlamaya ve iş performansını arttırmaya yardımcı olur, bu nedenle yoğun bir tempoda çalışan kadınların, iş verimlerini aksatmamak adına, yeterli ve dengeli bir beslenme planlamaları gerekmektedir. Son dönemlerde moda olan kalorisi düşük mucizevi diyetler yapmak yerine sofralarında, besin ve renk çeşitliliği oluşturmaları, her besin grubundan yeterli miktarda tüketmeleri sağlık açısından önemlidir.

Öğle Yemeğinden Önce Ara Öğün

> Kahvaltıyı erken yaptırsak, öğle yemeğinden önce ara öğün tüketmemiz, metabolizmamızı arttırarak daha çok enerji yakımını sağlar. Çekmecemizde, taze veya kuru meyve, fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler, galeta gibi pratik yiyecekler bulundurabilirsiniz.

Posalı Gıdaların Tüketimi Çok Önemli

> Öğünlerimizde posalı gıdalara mutlaka yer vermeliyiz. Posa tüketimi tokluk süresini arttırırken, sürekli oturulduğu için gelişebilecek olan kabızlık problemini de en aza indirmeye yardımcı oluyor. Gün içinde tüketilen sebze-meyve miktarını arttırmalı, haftada 2-3 kez kurubaklagil tüketmeli, tahıl ürünleri tüketirken beyaz yerine tam tahıllı veya kepekli olanları tercih etmeliyiz.

Çalışırken İçilen İçeceklere Dikkat

> Masa başı çalışırken içilen çay, kahve ve gazlı içecekler su içme isteğini azaltıyor. Diüretik etki göstererek vücudun su dengesini bozuyor. Su seviyesinin azalması ile yorgunluk, ve dikkat problemi yaşanıyor. Bitki çayları, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu miktarları çok artırılmamak şartı ile tercih edilebilir. Kahve veya çay tüketmek istendiğinden tam süt ile yapılan kahve, limonlu soğuk çay veya yeşil çay içilebilir. Yeşil çayda bulunan antioksidan ve catechin, metabolizmamızın hızlanmasını vücudun kalori yakmasını ve yağ oranının düşmesini sağlar.

Kabızlık Problemi

> Hareketimizin az olmasına bağlı olarak gelişebilecek kabızlık problemi yaşamamak için sıvı alımına dikkat etmeli, günde en az 8-10 bardak su tüketmeliyiz.

Tatlı İhtiyacına Çözüm

> Ofisteki doğum günü partileri, özel davetlerde tüketilen tatlı, yaş pasta gibi kalorisi yüksek gıdalar kilo almak için birer risk faktörüdür. Tatlı ihtiyacımızı sade veya meyveli dondurma, meyve tatlısı veya sütlü tatlılar ile ara öğün yaparak karşılayabilirsiniz.

Hareketsizlik Ödem Yapar

> Aşırı derecede hareketsizlik, lenf dolaşımını ve toplardamar dolaşımını azaltacağı için özellikle kollarda ve bacak bölgesinde ödem oluşmasına yol açmaktadır. Hazır soslar, tuzlu besinler, yapay tatlandırıcılar, bazı baharatlar, alkollü içecekler ve bol kafeinli içecekler de vücuttaki ödem oluşumunu artırır. Mümkün olduğunca bu tür gıdalara öğünlerimizde yer vermemeliyiz.

Yemek Yeme Süresini Uzatın

> Hızlı yemek yeme kilo alma sebeplerinin başında gelir. Yavaş yeme alışkanlığı kazanmalıyız. Beynimize doyma sinyali gönderen doygunluk hormonu Leptin, yemeğe başladıktan 20 dakika sonra salgılanır. Bu nedenle yeme süresini mümkün olduğunca uzatmalıyız.

Sürekli Oturmayın Biraz Hareket Edin

> Sürekli oturur halde çalışmak, bel ve basen bölgelerinde yağlanmaya neden olabiliyor. Yemeğe giderken yürümek veya yemek sonrası kısa mesafeli yürüyüşler yapmak, ofis içinde asansör yerine merdiveni tercih etmek daha fazla enerji harcamak için yapmamız gereken küçük aktivitelerdir. Ofis içinde yaptığımız kısa süreli gezintiler, metabolizma hızımızı artırır ve daha verimli çalışmamızı sağlar. Sağlıklı bir bireyin gün içinde en az 10 bin adım atması gerekiyor.

 

 

Author

Share