Çalışan Anneler Çocuklarını Kime Bırakmalı? | Hanımların Dünyası

loading...

Çalışan Anneler Çocuklarını Kime Bırakmalı?

Çalışan Anneler Çocuklarını Kime Bırakmalı?

Çalışan kadınlar küçük çocuklarını evde bırakmak zorunda kalıyor ve en çok da ‘Acaba bakıcı mı yoksa büyükanne mi?’ ikilemini yaşıyor. Oldukça zor bir kararda anne ve babalar, hangisinin daha sağlıklı ve verimli olacağını düşünüyor.

Bakıcı mı, Büyükanne mi?

Anadolu Sağlık Merkezi Uzman Psikolog Selin Karabulut, kariyer ve ekonomik nedenlerden dolayı doğumdan sonra işe başlayan annelere tavsiyelerde bulundu. Selin Karabulut, ‘Babaanne ve anneanne çocuğun sosyal, bedensel, duygusal ve zihinsel gelişimine katkıda bulunabilecekse bakabilirler. Çocuk burada bir sevgi bağı kuruyor fakat dışarıdan bir bakıcı ile de bu bağı kurabilir. Çünkü onlar için önemli olan sevilmeleridir.’ dedi.

Ailenin yeni ve en küçük üyesi olan bebekler ile ilgili en önemli konulardan biri anne çalışırken bebeğin bakımını kimin üstleneceğidir. İstatistiklere göre annelerin bebeklerine 1 yaşına kadar bakıp, sonrasında iş hayatına başlamayı tercih ediyor. Selin Karabulut da bebeğe ilk üç ay mutlaka annenin bakmasını söylüyor. Karabulut, ‘Özellikle 0-2 yaş arası dönemde bebekler duygusal, bedensel ve zihinsel gelişimlerini yoğun olarak yaşıyorlar. Bu süreç aslında onların ileride nasıl bir yetişkin olacaklarına dair ipuçları da veriyor. Annesine güvenli bağlanan bir çocuk kendisine ve hayata güvenmeyi de öğreniyor. Bu dönemde annesiz kalan, annesini kaybeden ya da anne sevgisi ve kucağıyla yeterince bağ kuramayan çocuklar anne yerine geçebilecek başka bir kişiyle de bu bağı kurabiliyor.’ dedi.

Çocuğun Aileden Birine Emanet Edilmesi Daha Sağlıklı ve Güvenli

Annenin çocuğunu bakması için güvenebileceği ve emanet edebileceği kişilerin başında anneanne ve babaanneler geliyor. Karabulut’a göre anne çocuğuna iş nedeniyle bakamıyorsa bakacak kişinin aile içinden biri olması, dışarıdan bir bakıcı tutulmasından daha sağlıklı oluyor. Çünkü hiçbir bakıcı çocuğa aileden biri kadar sevgi gösteremiyor.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb