Burun Üzerindeki Siyah Noktalar

Author

Categories

Share

Burun Üzerindeki Siyah Noktalar

 

Siyah noktalar, ciltteki gözeneklerin ölü cilt hücreleri, bakteriler kir ve vücudun kendi yağının tıkanması sonucu oluşur. Gözenekler tıkandığında sebum denilen yağ bezeleri oluşarak burnun üzerinde küçük şişlikler şeklinde görülür. Siyah noktalar daha çok alın, çene ve burun gibi yüzün yağlı olduğu bölgelerinde oluşmaktadır. Burun üzerindeki siyah noktalar ve yüzün diğer bölgelerinde oluşan yağ bezelerinin uygu bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bu noktaların oluşmaması için ise cilt temizliğine özen göstermek şarttır. Özellikle burun üzerindeki siyah noktalar birçok kişiyi rahatsız eder temizlenmediği takdirde can sıkıcı durumların yaşanmasına neden olur. Bu siyah noktaların sıkılması hiç uygun değildir ve sıkıldığı takdirde kalıcı yara izlerinin oluşmasına neden olur. Burun üzerindeki siyah noktalar, daha çok cilt tipi yağlı olan kişilerde, kalitesiz ve aşırı miktarda kozmetik ürünü kullananlarda, hormonal dengesizlik sorunu olan kişilerde, sağlıksız beslenme alışkanlığı olanlarda ve vücutta suyun azalması durumlarında ortaya çıkmaktadır. Burun Üzerindeki Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulunur? Burun üzerindeki siyah noktalardan kurtulmak için dikkat etmeniz gereken belli başlı bazı noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Temizliğe özen göstermek: Siyah noktaların oluşumun engellemek için yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez hafif bir temizleyici kullanarak yıkamanız gerekir. Temizlik için kullanacağınız ürünün içeriğinin gözenekleri tıkamayan( non-komedojen) özelliklerde olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Ayrıca alkol ve koku içermeyen ürünleri tercih etmeniz de cilt temizliğinizin sağlığı açısından önemlidir. Cilt temizleme ürünlerini şu şekilde kullanmanız daha iyi sonuç almanızı kolaylaştırır. Öncelikle cildinizi temizleyecek üründen bir miktar parmak uçlarınıza dökün ve yüzünüze sürün. Daha sonra ılık su yardımıyla bu maddeyi yüzünüzde köpürtün. Sonrasında yüzünüze sürdüğünüz temizleyiciyi çıkarmak için yüzünüzü bol suyla yıkayın. Burada cildinizi tahriş edebilecek kese veya havlu gibi nesneler kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca yüzünüzü yıkarken kesinlikle sıcak su kullanmayın ve yumuşak dokulu bir havluyla yüzünüzü kurulayın. Bu şekilde uygulama yaptığınızda hem cildiniz derinlemesine temizlenecek hem de cildiniz tahriş olmayacaktır.

2-Kullanacağınız cilt bakım ve temizlik ürünlerinin doğru seçilmesi: Burun üzerindeki siyah noktalardan kurtulmak için, yüzünüze uygulayacağınız cilt bakım ve temizlik ürünlerinin içeriğini araştırarak ve kendi cilt tipinize uygun olan ürünleri belirleyerek kullanmanız çok önemlidir. Özellikle bakterileri öldüren, gözeneklerin tıkanmasına yol açmayan, yağlı ciltleri kurutan, iltihaplanmaya engel olan salisilik asit veya benzoil peroksit içeren cilt bakım ürünlerini tercih etmeniz gerekir. Bu maddeleri içeren ürünleri eczanelerde çok kolay bulabilirsiniz. Bu iki maddeyi içeren cilt bakım ürünleri, siyah noktaların giderilmesi için kullanıldığı gibi ayrıca akne ve diğer cilt problemleri içinde kullanılmaktadır. Bu ürünleri kullanmaya başladığınızda önceleri daha düşük oranlarda kullanın ve zamanla ürün miktarını arttırın. Böyle yaparsanız cildinizde oluşacak alerjik reaksiyonları, kızarıkları ve hafif yanma gibi şikâyetleri engellemiş olursunuz. Ayrıca kullanacağınız cilt bakım ürününü sadece sorun yaşadığınız bölgeye sürmeye dikkat etmeniz de gerekir. Kimyasal içerikli bu maddeleri kullanmak istemiyorsanız bu ürünlere alternatif olan, çay ağacı çayını deneyebilirsiniz. Çay ağacı çayı da ciltteki bakterileri öldürür ve cildinizdeki yağ üretimini dengelemektedir.

3-Makyajınızın Temizlenmesi: Siyah noktaları engellemenizin bir diğer yolu ise, gün içerisinde yapmış olduğunuz makyajınızı yatmadan önce mutlaka güzelce temizlemenizdir. Makyaj temizliği için de yine aynı şekilde gözenekleri tıkamayan non-komedojen ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca yüzünüzde sivilce ve siyah nokta oluşumunu kolaylaştıran mineral bazlı toz ürünleri kullanmaktan da uzak durmalısınız.

4-Sağlıklı Beslenme: Sağlıklı beslenme de tüm cilt problemleri için önemli noktalardan biridir. Günlük olarak tüketilen yüksek yağlı besinler cildinizin olduğundan daha fazla yağlanmasına neden olur. Bu nedenle çok yağlı ve şekerli gıdaları sınırlı miktarlarda tüketmelisiniz. Hem sağlığınızı hem de cildinizi korumak için, doğal besinleri tüketmeye özen göstererek meyve ve sebze ağırlıklı ürünleri daha fazla tüketmeye gayret etmelisiniz. Kepekli tahılları ve yağsız kırmızı et ürünlerini günlük yemek menünüze dahil etmeniz de çok önemlidir. Tüm bunlarla birlikte cildinizin doğal nemini koruyabilmesi için bol su tüketmenizde gerekir. Uzmanlar günde 8 bardak su içmenin vücudun su ihtiyacını karşılayacağını belirtmektedir. Böylece susuz kalmayan vücudunuz hem sağlıklı hem de sorunsuz bir cilde sahip olacaktır. Çünkü siyah noktalarla mücadele dıştan olduğu kadar içten de desteklenmesi gerekmektedir.

5-Burun üzerindeki siyah noktalarla mücadele etmenin bir diğer yolu da, daima yağsız nemlendiriciler kullanmanızdır. Açık ve güneşli bir havada dışarı çıkmak istediğinizde mevsim ne olursa olsun mutlaka non-komedojen içerikli güneş kremlerinden kullanmalısınız. Ayrıca bronzlaşma kabini ve solaryum gibi yerlere giderek cildinize zarar vermekten de kaçınmalısınız.

6- Gerekli tüm işlemleri uyguladığınız halde burun üzerinde ve yüzün diğer bölgelerinde siyah noktalar oluştuysa, önerimi siyah nokta çıkarıcı ürünler kullanmaktır. Bu ürünü kullanmadan önce yüzünüzü çok fazla yakmadan buhara tutunuz ve cildinizin yumuşamasını sağların. Daha sonra alkol ile temizleyip siyah nokta çıkarıcıyı burnunuza yapıştırın. Burada çok fazla baskı uygulamayın, çünkü bu yarardan çok zarar getirebilir.

7-Siyah noktalardan kurtulmak için basit ama çok etkili bir yöntem de ellerinizi çok fazla yüzünüze temas ettirmekten uzak durmalısınız. Çünkü eller yapısı itibariyle her yere dokunup her yerden bakteri alabildiği için çok çabuk kirlenir. Ellere bulaşan bu bakterilerin yüzünüze taşınmaması için ellerinizi mümkün olduğunca daha az yüzünüze götürmeniz tavsiye edilmektedir.

Burun Üzerindeki Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm Yolları: Burun üzerindeki siyah noktalardan kurtulmak için yukarıda birçok konuya değindik. Ancak bu problemden kurtulmak için evinizde kolayca uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerde mevcuttur. Şimdi bu yöntemleri maddeler halinde açıklayalım:

1-Kişniş Otu: 1 çay kaşığı kişniş yaprağının suyunu yarım çay kaşığı zerdeçal ile karıştırıp macun hailene getiri. Bu macunu yatmadan önce siyah noktaların üzerine uygulayın ve sabaha kadar bekletin. Sabahleyin de soğuk su ile yıkayın.

2-Sebze Dilimleri: Siyah noktalar için sebze dilimlerini de kullanabilirsiniz. Bunun için patates, salatalık ve domates dilimlerini yüzünüze sürerek ovabilirsiniz.

3-Soğan Ve Sarımsak Suyu: Soğan ve sarımsak suyu da burundaki siyah noktalar için en ideal sebzelerdendir. Bunun içinde karıştırdığınız soğan ve satımsak suyunu siyah noktaların üzerine sürerek yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra ılık suyla yıkayın.

4-Limon Suyu: Limon suyu cilt üzerinde oluşan tüm sorunlar için kullanılan mükemmel bir yöntemdir. Limon suyunu doğrudan siyah noktaların üzerine uygulayıp 15 dakika bekledikten sonra bol suyla yıkayabilirsiniz. Ayrıca limon suyunu salatalık suyu ve bal ile karıştırılıp ta kullanılabilir. Eğer evde limonunuz yoksa elma sirkesi de aynı etkiyi vereceği için onu da kullanabilirsiniz.

5-Çemen Otu: Çemen otu çok güçlü bir içeriğe sahip bitkilerdendir. Bu nedenle siyah noktaların giderilmesinde kullanılan etkili doğal yöntemler arasında yerini alır. Çemen otu yapraklarını ezerek su ile karıştırıp macun kıvamına getirin. Hazırladığınız macunu burun üzerindeki siyah noktaların üzerine sürün ve yaklaşık on dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra ılık suyla yıkayıp temizleyin. Bu uygulamayı her akşam yatmadan önce yaparsanız siyah noktalardan çok kısa süre içinde kurtulmanız mümkün olur.

6-Sandal ağacı macunu: Sandal ağacı tozunu, gül suyu ve limon suyuyla karıştırarak macun haline getirin ve siyah noktaların üzerine sürün ve kuruması için bırakın. Macun kuruduktan sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

7-Tarçın ve Bal: 1 çay kaşığı toz tarçının içine 3 yemek kaşığı bal ilave edin ve bir kase içinde macun haline getirin. Hazırladığınız macunu yatmadan önce siyah noktaların üzerine sürün ve sabaha kadar bekletin. Uyanınca yüzünüzü ılık suyla yıkayıp temizleyin. Bu karışımı burun üzerindeki siyah noktalardan kurtulmak için iki hafta boyunca uygulayın. Tarçını limon suyu ile karıştırıp aynı şekilde uygularsanız siyah noktalardan kolayca kurtulabilirsiniz.

8-Lor: Bir çay kaşığı loru pirinç unu ile karıştırıp yumuşak bir macun haline getirin ve siyah noktalarınızı üzerine sürün. Bir miktar bekledikten sonra ılık suyula yüzünüz yıkayın.

9-Bal: Siyah noktalardan kurtulmak içinde bal en sık kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Siyah noktaların oluştuğu bölgeye sıcak bal sürüp yaklaşık on dakika kadar bekletin ve daha sonra yüzünüzü yıkayın. Bal, siyah noktaların üzerinde doğal bir soyucu özelliği yapacağı için çok etkili bir yöntemdir.

10-Aloe vera jel: Aloe vera jeli de doğal bir temizleme yöntemi olduğu için tavsiye edilmektedir. Bu ürünle düzenli olarak yüzünüzü yıkarsanız siyah noktaların oluşumunu engellemiş olursunuz.

11-Kabartma Tozu ve Su: Aynı oranda olmak şartıyla kabartma tozunu ve suyu karıştırın ve siyah noktaların olduğu bölgeyi bir kaç dakika bu karışımla ovun. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

12-Turp Tohumu: Aktardan alacağınız turp tohumunu su ile karıştırarak yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

13-Gül ve Yulaf Maskesi: Yulaf ezmesi tozunu gül suyu ile karıştırıp doğal bir maske hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı siyah noktaların oluştuğu bölgelere uygulayıp 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkamanız yeterlidir.

Author

Share

Önceki İçerikPınar Altuğ Saç Rengi
Sonraki İçerikİkiz Bebek İsimleri