Burun Törpüleme | Hanımların Dünyası

loading...

Burun Törpüleme

Burun Törpüleme

Burun Törpüleme

Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek ve daha düzgün bir burna sahip olmak için “rinoplasti” denilen burun estetiği ameliyatları yapılmaktadır. Bu ameliyatlar estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Halka arasında burun törpüleme olarak bilinen farklı bir operasyon şekli değildir. Burun törpüleme işlemi yapılan tüm burun estetiği ameliyatlarında uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Ama genellikle bu tur cerrahi operasyonlara burun törpüleme ameliyatı denilmektedir. Aslında burun törpüleme işlemi, burun kemiğini kırmak yerine özel olarak yapılmış kesici aletlerle burun kemiklerinin kesilmesi ve burun kemiğinin tıraşlanması olarak uygulanmaktadır. Hastalar burun sırtındaki kemerin küçük olduğunu ifade etmek için yapılan bu işleme burun törpüleme olarak adlandırmışlardır. Bu kemer çok küçük olsa bile yapılacak estetik işlem kesinlikle değişmeyecektir. Burun ameliyatı yaptırmayı düşünen kişiler, ilk önce uzman bir estetik cerrah ile görüşmelidirler. Bu görüşmede cerrahınıza, ameliyat sonrasındaki görünüş ve hisleriniz hakkında mutlaka dile getirmek gerekir.

Ayrıca her hangi bir estetik ameliyatı gerçekleştirmeden önce ruhsal ve zihinsel olarak bu duruma hazırlıklı olmanızda çok önemlidir. Çünkü yaptıracağınız burun törpüleme ameliyatlı ile burnunuzun şekli değişecek ve bu durum yüz görüntünüzü de etkileyecektir. Burada unutulmaması gereken bir husus vardır. Bu da, yaptıracağınız burun estetiği ameliyatı ile sadece burnunuzun şekli değişecektir, hayatınız değişmeyecektir. Ayrıca geçireceğiniz bu operasyonla görünümünüz değişecek ve sizin kendinize olan güveniz artacaktır. Cerrahınızla yapacağınız ilk görüşmede, ameliyatta uygulanacak teknikler ve uygulamada oluşabilecek değişiklikler sizinle paylaşılacaktır. Ayrıca, ameliyatın nerede yapılacağı, anestezi durumu, cerrahi tekniği ve ameliyat sonrası ile ilgili özel detaylar da cerrahınız tarafından size dile getirilecektir. Burun törpüleme ameliyatları sadece burnun görünümünü düzeltmek için yapılmamaktadır. Burun ameliyatı, kişileri rahatsız eden burun tıkanıkları sorunları, solunum güçlüğü gibi sağlık sorunlarının giderilmesi içinde yapılır. Burun ameliyatlarının yapılma yaşı olarak burnun yüzde 90’ını tamamlamış genç kişiler olarak belirtilmiştir. Daha ileri yaşlardaki kişilerde hastalığının derecesine ve hastanın yaşına göre karar verilmektedir. Burun estetiği ameliyatı, genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir.

Ameliyat süresi burundaki sorunlara göre değişiklik gösterebilir. Genellikle ameliyatlar 1-4 saat arasında olmaktadır. Bu operasyonlar uygun cihazlarla donatılmış hastane ve ameliyathanelerde yapılmaktadır. Ayrıca ameliyatı gerçekleştiren her doktorun kendine özgü bazı teknikleri vardır. Burun törpüleme ameliyatlarında kemik ve kıkırdaklara tasarlanan modelin şekli verilir. Tercih edilen modele göre kemik ve kıkırdaklardaki fazlalıklar alınabilir veya çukurluk ve eksiklik varsa onlar kemik ve kıkırdak parçaları kullanılarak dolgu işlemi yapılır. Burun törpüleme ameliyatının en önemli özelliği kemiklerin kırılmamasıdır. Kemiklere hassas ve ince kesikler uygulanarak adeta bir heykeltıraş gibi şekillendirilir. Bu sayede olası hataların da önüne geçilmiş olur. Ayrıca ameliyat sonrası şişlik, morarma ve ağrılar en aza inmektedir.

Burun Törpüleme Ameliyatı Yaptırmayı Düşünenlerin Bilmesi Gerekenler:

• Burun törpüleme ameliyatına karar vermeden önce, ameliyatla ilgili riskler ve ameliyat masrafları gibi bazı faktörleri göz önüne almak gerekmektedir. Estetik cerraha başvurduğunuzda bu bilgileri ve aklınıza takılan diğer tüm sorularınızı sormaktan çekinmemelisiniz.

• Burun törpüleme ameliyatı her yıl binlerce kez yapılmakta ve gayet başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak gireceğiniz cerrahi operasyonun risklerini ve ameliyata bağlı gelişebilecek komplikasyonlarla ilgili bilgi almalısınız.

• Bu ameliyat genellikle burun düzeltme işlemi olarak uygulandığında ameliyat sonrası komplikasyonlar ve enfeksiyonlar çok nadir olarak gerçekleşir. Her hangi bir nedenle iyileşme olmayan vakalar için ikinci bir ameliyat gerçekleştirilir.

• Burun ameliyatlarının iyileşme sürecinde ve ameliyat sonrasında doktorunuz önerdiği şekilde davranırsanız pek sorun yaşamasınız.

• Burun törpüleme ameliyat ücretleri, başvurduğunuz hastaneye, kullanılacak cihaz ve malzemelere göre değişiklik gösterir. Tüm bu faktörleri değerlendirerek burun ameliyatınıza yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz.

Burun Törpüleme ameliyatına karar verdikten sonra bilmeniz gerekenleri ise şöyle sıralayabiliriz:

-Ameliyat öncesi doktorunuzla gerçekleştirdiğiniz görüşmede, ameliyatla ilgili tüm beklentilerinizi ve isteklerinizi tam olarak dile getirdiğinizden emin olun.

-Özellikle kadınların ameliyat tarihine karar vermeden önce regl (adet) kanamalarınızın olmamasına dikkat etmeleri gerekir.

-Ameliyat öncesi her hangi bir ilaç kullanıyorsanız bu durumu mutlaka doktorunuzla paylaşın.

-Ameliyat tarihine yakın günlerde sigara ve alkol tüketimini azaltın.

-Hastanede kullanacağınız pijamanızın önden düğmeli ve rahat bir giysi olmasına özen gösterin.

-Özellikle aspirin ve buna benzer kan sulandırıcı veya kanamayı arttırıcı ilaçları ameliyat öncesi ve sonrası kesinlikle kullanmayın.

-Ameliyata gireceğiniz günün gecesinde saat 24’ten sonra su içmeyin ve yemek yemeyin.

-Burun ameliyatı öncesi geniz akıntısı, boğazda yanma ve burun akıntısı gibi durumlarla karşılaşırsanız bunu mutlaka doktorunuza bildirin.

-Ameliyat öncesi size sakinleştirici ilaçlar verilecektir. Ancak hala çok fazla stres yapıyorsunuz bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekir. O sizi en iyi şekilde yönlendirecektir.

-Ayrıca hastaneye giderken size refakat edecek bir yakınınızı yanınızda götürün.

Burun Törpüleme Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur? Burun törpüleme ameliyatı sonrasında hafif denebilecek tarzda ağrılar hissedilir. Bunun için doktorunuz size gerekli ağrı kesici ilaçlar verecektir. Ameliyat sonrası başınızı yukarı tutmanız ve daha sonra oluşabilecek şişlik ve morlukları azaltmak için gözlerinizin üzerine soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ameliyat sonrası burnunuza takılan splint ve alçı yaklaşık olarak 10 gün çıkarılmaz. Bu zaman bazen bir haftayı da bulabilir ve sonrasında hemen çıkarılır. Tamponlar ise birkaç gün kalmaktadır. Göz çevresinde oluşan morluklar yaklaşık olarak iki üç hafta içinde kaybolur. Ameliyat sonrası oluşan şişlikler ise yavaş yavaş iner, ama bazı şişliklerin aylarca kaldığı da görülmüştür. Burun törpüleme ameliyatları burnun içine müdahale edildiği için yara izleri kalmamaktadır. Ameliyatın iyileşme süreci, yapılan operasyonun ne kadar doğru yapıldığına, burun yapısına ve derinize bağlıdır. Açık bir şekilde burun şekil bozukluğu olan hastalarda dikkat çeken değişmeler hemen fark edilir. Eğer burnun ucu büyütüldüyse ve hafif çıkıntılar giderildiyse sonuç hemen fark edilmez ama başarılı bir şekilde düzeltildiği bilinmelidir.

Burun törpüleme ameliyatı sonrasında ilk gün veya ikinci gün hemen ayağa kalkabilirsiniz. Bu nedenle uzun süre hastanede yatmazsınız. Evinizde en az bir hafta dinlenmeniz gerekir. Ancak, estetik cerrahınız normal hayatınıza geri dönmeniz için size en uygun programı sunacaktır. Ameliyat sonrasını rahat geçirmek istiyorsanız doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alarak en iyi şekilde uygulamanız gerekir. Ayrıca gerekli iyileşme sağlanıncaya kadar koşma, yüzme, yürüme ve eğilme gibi kan basıncını arttıracak hareketlerden ilk bir hafta azaltmalısınız. Ortalama olarak bir ay içinde spor yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız, işinize geri dönmeniz yüzünüzdeki şişliklerin inmesine ve sizin kişisel kararınıza bağlıdır. Burun estetiği ameliyatı sonrası yüzünüzde oluşan şişlikleri ve morlukları kozmetik ürünler kullanarak kapatabilirsiniz. Ancak bu ürünler ovmayı gerektirmeyen ve haftalarca çıkmayan ürünleri kesinlikle kullanmaktan kaçınmalısınız. Ameliyattan sonra ilk üç ay boyunca yüzünüzün güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekir. Çünkü güneş yanığı burun cildinizi tahriş edebilir. Bu nedenle güneşe çıkacağınız zaman en az yüzde elli faktörlü güneş kremi kullanmanız önerilmektedir. Ayrıca ilk bir ay gözlük takmanızı doktorunuz önermez ve 6 ay boyunca iyileşme süreciniz doktorunuz tarafından takip edilmektedir.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb