Burun Aspiratörü

Author

Categories

Share

Burun Aspiratörü

 

Burun aspiratörü kulanım amacı herkes tarafından bilindiği bilgi bebeklerin daha rahat nefes almasını sağlamayı amaçlamaktadır. Fakat asıl mesele her tıkanıklıkta burun aspiratörü kullanılmalı mıdır? Bunun için en iyi çocuk doktoru olarak belirleyeceğiniz sağlık görevlilerinden gerekli, bilgileri almış olmalısınız. Çünkü yanlış bir kullanım önüne geçilemeyecek hasarları ortaya çıkarabilecektir. Bu konuda özellikle burun aspiratörü temin aşamasında; Lisanslı firmaların ürünlerinden yararlanmalısınız. Burun aspiratörü ucunun yumuşak bebek cildine temasında hasar vermeyecek özellikte olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle silikon yapılı ürünler tercih edilmeli. Bebeğinizin burnuna yerleştirmeden tıkanıklığın mesafesine dikkat etmelisiniz. Burun içine yerleştirirken havasının boşaltılmış olmasına özen gösterin.

Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır? Burun aspiratörü kullanımındaki asıl amaç bebeklerin burnundaki fazla miktardaki mukusun dışarı atılmasına destek sağlamaktır. Bunun için burun deliklerinin katı maddeler ile tıkanıklığı durumunda serum fizyolojik veya okyanus suyu kullanarak katı maddelerin yumuşaması ve burun deliklerinin nemlenmesi sağlanmalıdır. Bu işlem sonrasında burun aspiratörü kullanılmalıdır. Burun aspiratörü kullanım kılavuzu içeriğinde de anlatıldığı şekilde dezenfektasyon işlemine tabi tutulmalıdır. Aspiratör ilk kullanımdan önce sabunlu su ile steril hale getirilmeli ve bu işlem her kullanımdan sonra tekrarlanmalıdır. Bebeklerin hassas ciltlerinin en küçük enfeksiyon oluşturabilecek durumdan etkilenebileceği asla göz ardı edilmemelidir. Burun aspiratörü kullanımı genellikle yeni doğan bebekler için tasarlanmış bir araç olmaktadır. Bundan dolayı bebeklerin huysuzlukları arttığında öncelikle nefes alışverişleri kontrol edilerek burun delikleri incelenmelidir. Çünkü bebeklerin rahat nefes alamadığı durumlarda emzirme zorluğu da kendini gösterecektir.

Özellikle de emzirme esnasında bebeklerin burunlarından nefes alma ihtiyacına cevap alamaması bu tür bir desteğe ihtiyaç duyulmasına neden olacaktır. Emzirme öncesinde burun aspiratörünü kullanarak bebeklerin burun deliklerini temizlemek rahat bir emzirme döneminin geçmesini sağlayacaktır. Burun aspiratörü kullanılırken her iki burun deliğine nazikçe yerleştirilerek iç kısımlar tamamen temizlenerek bebekler rahatlatılmalıdır. Burun aspiratörü alınırken özellikle uç kısımlarının değiştirilebilir özellikte olmasına özen gösterilmelidir. Burun aspiratörü kulanım kılavuzunda belirtildiği kulanım sayısına eriştikten sonra değiştirilmelidir. Daha fazla kulanım zamanla deformasyona uğrayarak sağlıksız ortamlar yaratabilecektir. Burun aspiratörü temizliğinde kullanılan temizlik ürünlerinin de titizlikle seçilmiş olması gerekir. Sadece temizlemiş olmak veya belirli periyotlarda temizlemiş olmak çözüm olmayacaktır. Kullanılan temizlik ürünlerinin aspiratör uçlarında bırakacağı kalıntılar bebeklerin hassas ciltlerine zarar verebilir.

Doktorların tavsiye ettiği burun aspiratörü kullanımının yanında rastgele temizlik Ürünlerin in yerine lisanslı ve kaliteli temizlik ürünleri ile sterilize edilmelidir. Bebeklerde burun aspiratörü kulanım zamanı anneler tarafından belirlenirken bunun yanında uyku öncesi ve uyku sırasında nefes alma zorluğu hissedildiğinde aspiratör kullanılabilmektedir. Uyku sırasında nazik dokunuşlarla bebeği rahatsız etmeden burun deliklerinin temizlenmesi bebeklerin daha rahat uyku zamanı geçirmelerini sağlayacaktır. Burun aspiratörü burun deliklerine temas ettirilmeden kullanıldığı takdirde uyku sırasında bebek hissetmeden tüm istenmeyen fazla mukus çekilebilecektir. Burun aspiratörü kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında her bebek için ayrı burun aspiratörünün kullanımı olmaktadır. bir bebek için kullanılan burun aspiratörü ortamda bulunan diğer bebekler için kullanılmasına asla müsaade edilmemeli veya kendi bebeğiniz için başka bir bebeğin burun aspiratörü kullanımına asla izin vermemelisiniz. Ne kadar temizlenmiş olsa da enfeksiyon riskine karşın bu tür bir durum her zaman risk yaratabilecektir.

Burun aspiratörü kesinlikle eczane ortamında satılan ürünlerden alınmalıdır. Marketlerden veya diğer bu tür ürünleri satan ticari kuruluşlardan temin edilmemelidir. Ayrıca temizlik ürünlerde doktor tavsiyesi olan temizlik ürünleri olmalıdır. Burun aspiratörü kullanımına gerek duyulmadığında bebeklerin burunlarına temas ettirilmemeye özen gösterilmelidir. Çünkü mukus olmayan burunlarda burun kıllarını çekebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tür bir işlem sonucunda bebeklerin burun delikleri tahriş olarak rahatsızlık yaratabilecektir. Yeni doğan bebeklerin sümkürme yetenekleri gelişinceye kadar burun aspiratörü kullanımına periyodik olarak devam edilmelidir. Ayrıca Okyanus suyu kullanımı ve ya serum fizyolojik kullanımında da aşırıya kaçmadan nemlendirici etki yaratacak seviyede kullanımına dikkat edilmelidir.

Author

Share

Önceki İçerikDukan Diyeti Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikMevla Sözleri