Bugün Dünya Günü

Author

Categories

Share

Bugün “Dünya Günü”… 1970’den beri kutlanan Dünya Günü bugün 40. yaşında…

Bugün 22 Nisan 2012 Pazar. Bugünü özel kılan sebeplerden biri, bugünün Dünya Günü olarak kutlanması. Peki Dünya Günü anlamı nedir neden kutlanır. 2013mersin.net olarak ziyaretçilerimizi 22 Nisan Dünya Günü hakkında bilgilendirelim istedik.

22 Nisan Dünya Günü, ilk kez San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından Dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla ortaya çıktı.Dünya Günü

John McConnell’in ilk önerdiği Dünya Günü kutlamaları için tarih ise ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart olmuştur. Daha sonra ise, çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile 22 Nisan 1970 tarihinde ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçti.

Bu kutlamalara 20 milyon kişi katılmış, birçok konferanslar ve sempozyumlar düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştı.

 

İlk Dünya Günü 22 Nisan 1970′de büyük bir katılımla tarihe geçti. Bu kutlamalara 20 milyon kişi katıldı, birçok konferanslar ve sempozyumlar düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlandı. Yani bugün daha temiz bir dünyanın 42. yaşındayız …

Author

Share