Botoks Nedir Nasıl Uygulanır Riskleri Nelerdir

Author

Categories

Share

Botoks Nedir Nasıl Uygulanır Riskleri Nelerdir

 

botoks-nedir-nasil-uygulanir-riskleri-nelerdir

Botoks Ciltte oluşan kırışıkları azaltmak amacıyla kullanılan botoks yüzdeki ve boyundaki çizgileri, kırışıkları gidermek için uygulanan bir yöntemdir. Stres, yaşlanma, sigara, hava kirliliği, güneş etkileri, menopoz gibi daha bir çok etmen ciltteki kırışıkları arttırmaktadır. Bu nedenle istemeyen kırışıklıkları gidermek için botoks yöntemi uygulanır ancak şu bilinmelidir ki yaşlanma kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumun etkilerini azaltmak ve geciktirmek insanların elindedir. Botoks özellikle bıçak altına yatmaktan çekinen bayanların ilgi gösterdiği bir yöntemdir. Bu yöntem kırışıklıkları gidermede cerrahi olmayan kozmetik bir ürün olarak kabul edilmektedir. Amerika Gıda ve İlaç Yöntemi Kurumu tarafından 2002 yılında kozmetik kullanımına onay vermiştir. Bu yöntem 18 ila 65 yaş arasında bulunan herkese uygulanabilir.

Gebe ve emzirenlerde ise uygulanması uzmanlar tarafından önerilmez. Botoksun en sık uygulandığı bölgeler; İki kaş arasındaki çizgiler Alın bölgesindeki yatay çizgiler Göz etrafındaki çizgiler Ağız etrafındaki çizgiler Boyun bölgesindeki çizgiler Botoksun etki süresi yaklaşık 3 ila 6 aydır ancak uygulanmalar tekrar ettikçe bu süre 10 aya kadar çıkabilir. Vücudun Hangi Bölgelerine Botoks Uygulanır? Botoks yüzün üst bölümündeki kaş aralarındaki ve boyun göz etrafındaki kırışıklıklara uygulanmaktadır. Özelikle bayanların son zamanlarda uygulattığı bölgelerden biride kaşlarını kaldırmak için başvurdukları bir yöntem haline gelmiştir. Biyopolimer (silikon) kullanımının büyük tartışmalar meydana getirmesi ve yasaklanan bazı ülkelerdeki doktorlar yüzün alt kısımlarına uygulanmasını önermektedir. Botoksun Etkileri Enjeksiyon yapılan yerde sinirlerdeki geçişi bloke edip kas kasılmasını engelleyerek burada bulunan derinin gerginliğini sağlar. Oluşan çizgiler ve kırışıklıklar erken zamanda botoks tedavisi ile düzeltilebilir. Çizgiler zamanla derinleşir. Bu tedavi tek başına yeterli düzelmeyi sağlayamaz ve başka ek tedaviler uygulanabilir. Botoksun Uygulanma Şekli Kolay ve güvenli bir yöntem olan botoks küçük bir iğneyle çok az miktarda botoksun yüzün kısmi noktalarına enjekte edilmesiyle gerçekleşir.

Soğuk zincirle özel şartlarda iletilen şeffaf bir maddedir. Fizyolojik olarak serum sulandırılır. Bu sulandırma işlemi uzmanların tercih ettiği çözücü oranları birbirinden farklıdır. Genellikle tedavi 10-15 dakika sürmektedir. Uygulama esnasında az bir oranda rahatsızlık hissedilir. Uygulamadan sonra 2 hafta içinde etki başlar. Botoksun Riskleri Nelerdir? Eğitim almış uzman kişiler tarafından yapılan bu yöntemin riskleri yok denilecek kadar azdır. Uygulanma bölgesinde bazı şikayetler olabilir. Bunlar; Hafif morarma Kızarıklık Baş ağrısı Nadiren grip benzeri şikayetler Tedavi sonrası uygulama yapılan bölge ovuşturulmamalı, kafa dik tutulmalı, ağır egzersizden uzak durulması gerekir.

Author

Share