Boşanma Sonrasında Yapmamanız Gereken 7 Unsur

Author

Categories

Share

Şüphesiz ki her evlilikte mutlu bir süreç yaşanmıyor. Çiftler arasında yaşanan anlaşmazlıklarda, çiftler kadar çocuklarda fazlası ile etkilenmektedir. Onların duygu ve düşünceleri boşanma konularında oldukça hassas olmaktadır. Hatta onlarda kalıcı sorunlara dahi neden olabilir. Bundan dolayı ebeveynler boşanma sonrasında çocuklar üzerinde yapmaması gereken unsurları sizlere hatırlatmak isteriz.

Boşanma Sonrasında Yapmamanız Gereken 7 Unsur

  1. Çocuğunuza eşinizi ya da kocanızı asla kötüleyici, rencide edici cümleler, konular anlatmayınız. Sonuçta her iki tarafta ayrılsa da halen ebeveyn konumundadır. Bu bir gerçektir ve ayrılsanız da bu asla değişmeyecektir. Bundan dolayı birbirinizden soğutmamalısınız.
  2. Her ne kadar karı-koca olarak ayrılmış olsanız da, bir anne ve baba olarak ayrılmayacağınızın bilincinde olup, çocuğunuza da bunu yansıtınız.
  3. Ayrılık sonrası da her iki tarafta aynı şartlar ve eşit oranda ilgi ve alaka göstermesi gerekir.
  4. Anne ve baba olarak çocuğun size olan sorumluluklarını doğru şekilde yerine getirmeli ve asla ihmal etmemelisiniz.
  5. Eğer anne ya da baba çocuğun duygusal olarak desteklemiyor ise uzman yardımı almalı yada bu konuda babanın yerini bir nebzede olasa dolduracak aile yakınlarından destek alabilirsiniz.(Amca, dayı, dede,teyze, hala, büyükanne vs.)
  6. Çocukların boşanma sürecinde ki görüşlerine ya da sorularını kızarak cevaplar vermeyiniz. Çünkü olan bitenlerin çocuğunda anlaması gerektiğini unutmayınız.
  7. Bu süreçte çocuklarda psikolojik bir takım rahatsızlıklar ve alışkanlıklar olabilir.(Tırnak yeme, parmak emme, alt ıslatma, konuşmama vs) Bu süreçte onları kızarak değil sevgi dolu yaklaşımlarla cevap vermeli sorunlarına cevap aramalısınız. Gerekirse uzman yardımı alınız.

Author

Share