Boraks Nedir | Hanımların Dünyası

loading...

Boraks Nedir

Boraks Nedir

Boraks Nedir Kullanım Alanları Nelerdir

boraks-nerelerde-kullanilir

Boraks su, oksijen, sodyum ve borun bir araya gelmesiyle oluşan, kimyasal formülü Na2B4O7 10H2O olan, uzun yıllardır ev temizliğinde çeşitli alanlarda kullanılan doğal bir dezenfektan mineraldir. Boraks nedir aslında arapça parlak anlamına gelen Burak sözcüğünün dilimizdeki karşılığıdır. Çevre duyarlılığı sebebiyle zararlı kimyasal temizleyicilerden uzak durmak isteyenler, kimyasal temizleyicilere karşı alerjisi olanlar özellikle son yıllarda evdeki bir çok temizlik ürünü yerine boraksı rahatlıkla kullanabilmektedir. Boraksın Kullanım Alanları Boraks ev temizliğinde bulaşık yıkama, çamaşır yıkama, yüzey temizliği, banyo ve mutfak alanlarının temizliği gibi bir çok alanda kullanılır.

boraks-nedir-nasil-kullanilir

Aynı zamanda boraks bahçelerde de kullanılabilir. Bahçelerde zararlı otların temizliğinde işlevsel olmasına rağmen toprakta bulunan diğer canlılara herhangi bir zarar vermez. Toprakta böcek oluşumunun önüne geçmek için toprağa uygulanabilir. Bu günlük kullanımlarının dışında ayrıca çimentoya sağlamlık verme amacı ile inşaat alanında, kozmetik sektöründe, atık sanayisinde de kullanımı yaygındır Boraks ile Çamaşır Yıkama Marketlerden satın alınan kimyasal çamaşır deterjanları özellikle alerjik bünyeler için sağlığa karşı bir tehdit oluşturduğu gibi aynı zamanda boraks gibi alternatif yöntemlere göre pahalıdır.

boraks-nedir-nasil-kullanilir

Bu deterjanlar yerine hem sağlığı tehdit etmeyen hem de uygun fiyatlı bir temizlik ürünü boraks ile hazırlanabilir. Bir su bardağı boraks, bir su bardağı çamaşır sodası ve bir su bardağı limon tuzu ile evde kendi imkanlarınızla hazırlayabileceğiniz deterjan da marketlerde satılan deterjanlar ile aynı seviyede temizlik sağlayabilir üstelik hem kendi sağlığınıza hem de çevreyi tehdit etmeden çamaşırları yıkayabilirsiniz. Bu karışımı normal deterjan kullanır gibi aynı ölçü ile makinanızın deterjan gözüne ekleyerek kullanabilirsiniz. Boraks ile Bulaşık Yıkama Bir su bardağı kadar boraks bir su bardağı çamaşır sodasıyla karıştırılarak bulaşık deterjanı olarak da kullanılabilir.

boraks

Borakstan elde ettiğiniz bulaşık deterjanını kullanırken durulama işlemine dikkat etmeniz gerekir. Bu karışıma ayrıca tercihinize göre limon yağı ya da portakal yağı da ekleyebilirsiniz. Lavabo Açıcı Olarak Boraks Kullanımı Yarım su bardağı kadar boraksı iki su bardağı kadar kaynar su ile karıştırarak on, on beş dakika bekledikten sonra lavabonuza dökerek lavabo açıcı olarak kullanabilirsiniz.

boraks-nedir-nerede-kullanilir

Halı Temizliğinde Boraks Kullanımı Bir su bardağı boraks ile bir su bardağı karbonatı çok koyu olmayan bir macun kıvamına gelecek kadar su ile karıştırarak halı temizliği için kullanabilirsiniz. Bu karışım halınızda bölgesel olarak oluşmuş lekelerden kurtulmak için lekeli bölgeyi ovarak kullanabilirsiniz. Halının genel temizliği içinse halınızın kirlilik derecesine göre ovarak karışımı tüm halınıza yayıp on, on beş dakika sonra elektrikli süpürgeyle süpürerek uygulayabilirsiniz.

boraks

Klozet ve Lavabo Temizliğinde Boraks Kullanımı Yarım bardak boraksı dört litre kadar suda eritip sprey bir şişeye doldurarak lavabo, klozet ve küvet temizliğinde kullanabilirsiniz. Bu yüzeylerdeki inatçı lekeler için ise bir ölçü boraks, bir ölçü çamaşır sodası ya da karbonatı koyu kıvamlı bir macun oluşturacak kadar sirke ile karıştırıp lekeli yüzeyde uygulayabilirsiniz

boraks-nedir-nerede-kullanilir

Boraks Nedir Resimleri

boraks-nasil-kullanilirboraks-nedirboraks-nedir-nerelerde-kullanilirboraks-nedirboraks-nedir-nerelerde-kullanilirboraks-nasil-kullanilirboraks-nedir-nerelerde-kullanilir-1boraks-nerelerde-kullanilir

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb