Bodrum’un Gezilmesi Gereken En İyi Yerleri

Author

Categories

Share

Her köşesinin eşsiz güzellikte olduğu Bodrum yarımadası; denizi, kumsalı, plajları, beach clubları ve kendine has evleri ile tatil planlarının vazgeçilmez adreslerinden biridir. Bodrum’un güzellikleri yalnızca denizi ve evleri ile kalmıyor aynı zamanda tarihi de bünyesinde barındırıyor. Burada tatil yapacaklar için mutlaka gezip görmesi gereken yerler şunlardır;
1-Bodrum Kalesi
Bodrum kalesi, Bodru2un simgelerinden biridir. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunur. Bu kale 1400’lü yılların başında inşa edildiği için önemli bir tarihi mekandır ve bu yüzden büyük ilgi çekmektedir.
2-Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
Bodrum kalesinin içinde yer alan müze Türkiye ve dünyada büyük bir öneme sahiptir. 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışmasında ‘Özel Övgü’ ödülünü alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, değeri ve tarihi ile ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.
3-Antik Tiyatro
Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biridir. Tipik bir klasik antik çağ yapısıdır. Birçok konser ve festivale ev sahipliği yapmaktadır ve on üç bin kişi kapasitesi vardır.
4-Mindos Kapısı
Mindos Kapısı adını Gümüşlük olarak bildiğimiz Myndos’tan alır ve Büyük İskender’in şehri kuşatmak için kullandığı ilk yerdir.
5-Bodrum Mozolesi
Bir kral mezarı olan ve antik dünyanın yedi harikasından biri olan Bodrum Mozolesi, Yunan ve Mısır mimarisi birleştiren bir yapıdır. Açık hava müzesi şeklinde düzenlenmiştir ve ziyarete açıktır.
6-Zeki Müren Sanat Müzesi
Zeki Müren’in evinin müzeye dönüştürülmesi ile ziyarete açılmıştır. Müzede sanatçıya ait özel eşyalar, fotoğraf ve ödüller bulunmaktadır.
7-Pedasa Antik Kenti
Tarih severlerin Bodrum’da gezecekleri diğer bir rota olan Pedasa Antik kenti Bodrum merkeze 4 km uzaklıktadır.
8-Plajlar ve Koylar
Bodrum’un eşsiz güzellikte ve tertemiz olan plaj ve koyları yaz aylarında sürekli kalabalık ve oldukça renklidir. Bağla Koyu, Bodrum Karaada, Turgutreis Günbatımı Plajı, Bitez, Aspat Koyu, Karaincir, Akyarlar, Güvercinlik, Yalıkavak ve Gümüşlük Bodrum tatili için oldukça ideal plajlardır.

Author

Share