Böbrek Sağlığı için Ne Yapılmalıdır | Hanımların Dünyası

loading...

Böbrek Sağlığı için Ne Yapılmalıdır

Böbrek Sağlığı için Ne Yapılmalıdır

Böbrek sağlığı her insan için oldukça önemlidir. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan böbrek, her zaman sağlıklı olmalıdır. Böbrek sağlığı için dikkat etmemiz gereken unsurlar ve yapmamız gereken bazı maddeler bulunuyor. Özellikle yaz sıcaklarında böbrek sağlığını korumak daha önemli.

Böbrek Sağlığını Korumanın Yolları;

Her Gün Mutlaka 2,5 Litre Su İçin
Vücut, yaz aylarında kış aylarına göre daha fazla su ve tuz kaybına uğruyor. Bu yüzden yazın mutlaka kışın içilen sudan 1 litre fazla su içilmelidir. Her insan için ideal miktar 2,5 litre su tüketmek oluyor. Böbrekler, sıvı kaybı durumlarında kanın vücutta sağlıklı dolaşması ve tansiyon düşüklüğü olmaması için su tutuyor.

Fazla Tuzu Hayatınızdan Çıkarın
Çok tuz tüketmek tansiyon yüksekliğine, ödem oluşumuna ve böbrek rahatsızlığına sebep oluyor. Bu nedenle tuz miktarı iyi ayarlanmalıdır. Yemeklere fazladan tuz atmayın ve fazla tuzlu olan hazır yiyecekleri tüketmeyin.

Bol Bol Meyve Tüketin
Sağlıklı ve dengeli beslenmek kan şekerini daha dengeli hale getiriyor. Kış ve yaz aylarında bol bol meyve tüketin. Hem sağlığınız hem de kilonuz açısından büyük öneme sahip taze meyve ve sebzeleri öğünlerinizde kullanın.

Sigara ve Alkol Kullanmayın
Sigara kullanmayın ve alkolden olabildiğince uzak durun. Eğer alkol alıyorsanız mutlaka bol su tüketin.

Egzersiz Yapın, Yürüyün
Yürüyüş ve egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşam için en önemli unsurlardan biri. Vücudun her organı için önemli olan yürüyüş ve egzersiz vücudun ve organların yağlanmasını engeller. Yaşlanmayı geciktirir.

Beyaz Ekmekten Uzak Durun
Ekmek tercihinizi mutlaka çavdar, kepek, tam tahıl ve yulaflıdan yana kullanın.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb