Bit Nasıl Yok Edilir

Author

Categories

Share

Bit Nasıl Yok Edilir

 

Genellikle okul çağında olan çocuklarda görülen saç biti bulaşıcı bir canlı olduğu biliniyor. Saç bitleri insan kafasında, saçın yer aldığı deride yaşar ve aynı zamanda kan emerek yaşamını sürdürmektedir. Genellikle yaz aylarında ortaya çıkan saç bitleri asalak olarak hayatını devam ettirmekte ve evde uygulayacağınız bir kaç basit yöntem ile bu canlılardan kurtulmanız mümkün olacaktır. Bit nasıl yok edilir? Bu sorunun cevabını herkes merak eder. Toplumuzda bu mevzuya dair pek çok söylenti vardır. Bizler bu söylentileri açıklığa ve netlik kazandırmaya karar verdik. Gelin konuyu detaylıca ele alalım; Saç Biti Neden Olur ve Niçin Bulaşıcılar? Bitlenen kişi bu durumu gizlemeye çalışır çünkü bundan utanmaktadır. Bit nasıl yok edilir? Sorusuna gelin yanıt verelim. Bitlenmenin utanç verici bir durum olduğunu düşünür fakat bitlenmek üzülecek, saklanacak ve ya utanılacak bir durum olmamaktadır. Bit kapmamak için yalnızca temiz olmak yeterli değildir çünkü saç biti temiz saça da geliyor. Hani nerede kaldı sadece temizlik diyebiliriz.

Bitin temiz bir kişiye bulaşması için tek koşul bit bulaşmış birisi ile yakın temasta bulunuyor. Her gün kullandığımız minibüslerde, metroda, otobüsler, iş yerinde, okulda, sınıfta, hastanede ve kafeteryalarda kısacası halka açık bütün alanlarda bit bulaşma riski bulunuyor. Bu sebepten dolayıdır ki bit bulaşmış bir kişi pistir denmemelidir. Evet, başlıca kaynağı temizlik eksikliğidir fakat temiz bir kişiye de bu saydığımız sebeplerden dolayı bit bulaşır. Bit, uçabilen ve zıplayabilen bir canlı olmadığından dolayı yakın temas sonucu bulaşırlar. Bilhassa toplu taşıma araçlarında, okullarda ve ya ortak kullanılan bütün alanlarda bit bulaşma riski bulunur. Okula giden çocuklarda temizlik bilinci tam yerine oturmamış olduğu için koşullar bitin bulaşmasına müsait olmaktadır.

Saç Biti Nasıl Anlaşılır ve Kendini Nasıl Belli Ediyor? Bit nasıl yok edilir? Sorusuna toplumda herkes bir şey söylemektedir. Detaylıca anlatalım. Saç bitinin ilk belirtisi kafa kaşınma ile başlamaktadır. Kafanın belirli bir bölgesinde yoğun olarak kaşıntı meydana geliyor. Kaşıntı sonucu ise deride kızarıklıklar ve ya yaralar oluşmaktadır. Bit tespit edildikten sonra hiç zaman kaybetmeden tedavisine başlanmalı ve temizliği yapılması gerekir. Aksi taktirde bit diğer kişilere de bulaşma imkanına sahiptir. Yakın temasta bulunan diğer kişiler önlemini almalıdırlar. İlerleyen safhalarda kurtulmak zorlu hale geliyor.

Bit Tedavisinde Yapılması Gerekenler Nedir ve Sirke Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

• İlk olarak kişinin kafasında saç bitinin tespit edilmesi gerekir. Saç biti tespit edildikten sonra zaman kaybetmeden eczaneye giderek uygun bit ilacını temin edilmelidir.

• Satın aldığınız bit ilacını prospektüsüne uygun bir şekilde uygulanmalıdır. Aksi taktirde etki etmez, bitlerden kurtulmanız mümkün değildir.

• Bit ilacını kullanmadan önce saçınızı mutlaka kirden ve ya yağdan arındırmanız gerekmektedir. Saçı yağlanmasına sebep olacak krem ve benzeri kozmetik ürünlerini kullanmayınız. Saçınızı tamamen kuruttuktan sonra bit ilacını uygulamalısınız.

• Bit ilacı sayesinde saçınızda asalak yaşayan bitlerden kurtulabilirsiniz fakat sirkelerden kurtulmanız bu şekilde mümkün olmaz. Bit ilacını kullandıktan sonra hazırlayacağınız üzüm ya da elma sirkeli suyla saçlarınızı durulayınız. Sirke ve su oranı birbirine eşit olsunuz. Bu sayede bit yumurtalarının yani sirkelerin çözülmesini sağlayabilirsiniz. Tüm bunların sonrasında sıkı dişlere sahip bir tarak yardımıyla ya da bit tarağı ile saçlarınızı iyice tarayınız. Bu aşamada ise size yardım edebilecek birisi varsa oldukça iyi olacaktır, çünkü saçınızın ense ve arka bölümlerine rahatlıkla ulaşamayabilirsiniz.

• Temizliği ile tedavinin kalıcı olabilmesi için aynı işlemleri 1 hafta sonra tekrardan uygulamanız gerekiyor.

• Sirke ve bit temizliğinde bir diğer etkili çözüm zeytinyağı kullanılmasıdır. Saçlarınızı zeytinyağı ile iyice ovun ve streç fil ile sarıp bir gece bekletiniz. Gecenin ardından saçlarınızı şampuan ile iyice yıkayıp sirkeli su ile durulamanız gerekir.

• Bit yalnızca kafada saçlarda gözükmemektedir.

Bıyık, sakal, koltuk altı tüyleri ile genital bölge de bu durumdan nasibini alıyor. Bu bölgeleri de kontrol etmeyi ve temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Koltuk altı tüylerini ve genital bölge kıllarını her zaman kesmenizi tavsiye ediyoruz.

Bit ile Sirke yani Bit yumurtası Hususunda Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

• Bitin bulaşma ihtimalinin bulunduğu aile bireyleri de aynı temizliği uygulaması gerekir. Yalnızca bit bulaşmış kişi değil diğer kişilerde temizliği gerçekleştirilmelidir.

• Bit temizliğinde kullanılan tarağın ve ya benzeri eşyaların atılması tavsiye edilir veya bit şampuanı ile iyice yıkanmasına dikkat ediniz. En iyi çözüm atılmasını sağlar.

• Kullanılan yastık kılıfı, çarşaf, havlu, penye, atlet, tişört, pantolon, külot, gömlek gibi eşyalar ve ya kıyafetler yüksek derece ısıda yıkanması gerekiyor. Yıkanması mümkün olmayan eşyaları ise bir torbaya koyup ağzını sıkıca kapatmalısınız. Yaklaşık 1 hafta boyunca böyle bekletilmesi gerekir. Bitler varsa böylelikle atılır. Sirkeden kurtulabilmek için mucizevi öneriler;

• Eczaneden gidip bit ilacı alıp kafanıza uygulayınız. Uyguladıktan sonra banyo yaparken son durulama da elma ve ya üzüm sirkesi fark etmezken, elma-üzüm sirkesini suya eşit olacak bir şekilde saçınızı durulayınız. Duruladıktan sonra sıkı dişli tarak ile taramalısınız. Bu işlemi 3-4 gün tekrar ediniz.

• Saçınızı boyatarak bitten kurtulabilirsiniz. Çünkü saç boyası bit ve sirkeleri çözülür.

• Mentollü tıraş köpüğü alıp saçınız tüm bölümüne yaymalısınız. Bu işlem sirkeleri çözmeye yardımdı olacaktır. Yaydıktan sonra yarım saat bekletiniz. Sonra sık dişli tarak ile tarayınız.

• Lavanta kokusu alıp bitlerin ulaşamayacağı yere sıkınız. Böylelikle bitlerden kolaylıkla kurtulmanız mümkündür.

Author

Share