Bireysel Evlilik Terapisi Nasıl Uygulanır | Hanımların Dünyası

loading...

Bireysel Evlilik Terapisi Nasıl Uygulanır

Bireysel Evlilik Terapisi Nasıl Uygulanır

Bireysel Evlilik Terapisi Nasıl Uygulanır

 

 

Bireysel evlilik terapileri kişlerin kendi aralarında ki sorunları çözmek için başvurdukları bir yöntemdir. Evliliklerde zamanla sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar kişilerin kendi kişisel özelliklerinden kaynaklanabildiği gibi karşılıklı farklılıklardan da kaynaklanabilir. Böyle bir durumda evli insanlar artık evliliklerini yürütemez hale gelmiş ancak birbirlerini hala seviyorlarsa bir evlilik danışmanından yardım alarak sorunlarını çözebilirler. Bireysel evlilik terapisi nasıl uygulanır sorusunun cevabı aslında çok net değildir. Çünkü kişiden kişiye ve evlilikten evliliğe değişen sorunlar vardır. Bu sorunların çözümüde elbette kişilere ve evliliklere göre farklılaşır. Ancak temel olarak çiftler birlikte dinlenir. Sorunlarının ve beklentilerinin ne olduğu isteklerinin ne olduğu hakkında konuşmalar yapılması istenir.

Bireysel evlilik terapisi nasıl uygulanır şeklinde kişilerin kafalarında sorular olabilir. Bu soruları gidermek için bir evlilik danışmanıyla görüşme yapmak en doğru çözümdür. Ancak genel olarak söylenebilir ki evliliğiniz de bir problem varsa ve siz bu problemi aşamıyorsanız karşılıklı olarak konuşanıyor hale gelmenizden sorunlarınızın büyümüz olacağını bilmelisiniz. Çünkü evlilik terapistleri sizleri eşlerinizle birlikte alarak terapi uygular. Terapi boyunca sizin anlatamadıklarınızı üçüncü bir kişinin yardımıyla anlatma olanağına kavuşturur. Eşiniz de sorunlarını ve beklentilerini sanki size değilde başkasına anlatıyormuş gibi anlatır. Bu sayede karşılıklı olarak sorunlarınızı ve beklentilerinizi dinlemiş olursunuz. Ayrıca konuşmalar sayesinde karşılıklı diyaloğunuz gelişerek karşılıklı bir anlayış geliştirerek sorunlarınızı aşabilirsiniz. Genç beyinler artık işlerini riske atmamak için bireysel evlilik terapisi adı altında hizmet evren psikolog doktorlar ile görüşüp evliliklerine karar eriyorlar.

Genellikle evlenmeden önce her bireyin başvuru yapabileceği bu konuda yardımcı olabilecek yüzlerce terapist bulunmaktadır. Türkiye’de yeni bir iş sahası haline gelen terapistlik uygun fiyatlar ile kişilere birkaç seans olacak şekilde verilmektedir. Burada kişilerin ne istedikleri, nelere bağlı kaldıkları, aileden alabilecekleri ve kültürel çatışmaları konu edilerek eşlerin buluşma noktaları anlatılmaktadır. Bireysel evlilik terapisi nasıl uygulanır şeklinde kişilerin kafalarında sorular olabiliyor yazımızda bu konuya açıklık getirdik. Anlaşamayan eşler birbirlerini sevdikleri halde boşanmak istemelerine anlam verememelerini buraya gelerek başka bir kişi tarafından dinlenmek sureti ile anlaşmaya varıla bilinir. Başka tarzdaki düşünceler ile bakılan bu terapilerde karşıdaki kişinin daha iyi anlayabileceği anlaşmazlıklar duyguların yönlendirmesi ile karşılaştırılarak ölçüm sağlanır. Farklı görüşler alındıktan sonra yapılması gerekenler açığa çıkmaktadır.

Davranış bozukluğundan kaynaklanan sorunlar belirlenen kurallar ile çözümlenmeye çalışılmaktadır. Evliliklerde olabilecek sorunları aşamayan çiftler için vakit ayırıp gelebilecekleri en uygun çözüm merkezi olarak bilinen terapistler artık herkesçe olumlu karşılanmaktadır. Bu gibi yerlerde yapılan görüşmelerde çoğu evliliğin kurtarıldığı görülmüştür. Önceden yapılan akraba evliliğinde çekilen her türlü sorunlar artık dışarı ile yapılan evliliklerin çoğalması ile ortaya çıkmaktadır. Aslında akraba olsalar bile çiftler asla hoşgörülü olmadığı için sorunlar büyüyerek bu noktalara gelmektedir. İnsanlar hayatının bir doğal gereksinimi olarak evlenirler. Kimi evlilikler aşk ile sevgi ile yapılan evliliklerken kimi evliliklerde mantık evlilikleridir. Ne tür bir evlilik olursa olsun iinsanlar birbirleriyle bir hayat paylaşmaya razı olular ve evlenirler.

Evlilik boyunca karşılıklı olarak yaşamın bütün standarlarına ortak olurlar. Eşler arasında farklı bir yaşam standardı görmek mümkün değildir. Eşlerin kültürel, dini ve ailevi farklılıkları olabilir. Bu farklılıklar evliliklerde bazen büyük sorunlara yol açmaktadır. Ne kadar bir aşk evliliği olursa olsun zamanla insanlar alıştıkları hayat düzeninde yaşamak isterler. Karşıdaki insanın görgüsü, yaşam düzeyi, kültürü, ailesi ve eğitimi diğer eşe uymuyorsa ilk başta görülen hoş görü ileriki zamanlarda yerini kavgalara bırakabilir. Bireysel evlilik terapisi hakkında bir bilgi almakta fayda vardır bu sebeple.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb