Bir Evin Değeri / Fiyatı Nasıl Belirlenir? | Hanımların Dünyası

loading...

Bir Evin Değeri / Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bir Evin Değeri / Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Satın almak istediğiniz evi belirlediğiniz fakat ödemesini yapacağınız fiyatın evin gerçek değeri mi, Yoksa haddinden de fazla üzerinde olduğunu merak ediyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz. Sizlere bir evin istenilen fiyatta olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak üç farklı yöntemden bahsedeceğim.

  1. Aylık Kira Bedeline Göre Değer Biçilmesi

Yapılan açıklamalara göre; Kira bedelinin yapısına göre evin değerinin belirlenmesi, En basit fakat en gerçekçi yöntemdir. Bu açıdan baktığımızda herhangi bir varlığın fiyatı, O varlığın ilerleyen yıllarda sahibine kazandıracağı paranın bugünkü değeri olarak hesaba alınır. Evin kira bedelini sahibe kazandırdığı para olarak ele alınırsa, Önümüzdeki senelerde alınacak olan toplam kira tutarını belirli bir çarpanlarla hesaplayarak evin değerinin belirleyici bir faktör doğrultsun da kullanabilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda kira süreleri işyerleri için 14-16 yıl, Konutlar için ise 17-20 yıldır. Bu durumda ortalama olarak 214 aylık kira bedelinin evin fiyatını sizlere sunduğunu söyleyebiliriz.

  1. Konum ve Özelliklerini Kıyaslamaya Tutarak Fiyat Belirlemek

Ortaya çıkan bu yönden hak arasında neredeyse en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Fakat yeterlilik seviyesi de pek yoktur. Bir evin konumu, Fiyatını açıklayan en önemli faktördür. Sadece ilçe değil mahalle aynı zamanda evin sokağı bile oldukça önemli farklara yol açabilmektedir. Almak istediğiniz eve benzer konumda er alan diğer satılık evlerin fiyatlını da büyük emlak sitelerini araştırarak bulabileceğiniz evler ile karşılaştırma yapmanız çok önemli olacaktır.

  1. Farklı Emlak Ofislerinden Araştırma Yaparak Fiyat Belirlenmesi

Satın almak istediğiniz evin çevresindeki emlak ofislerine çevredeki benzer evlerinde de metrekare başına fiyatlarını takip etmeyi unutmayın. Bu yöntem piyasadaki gayrimenkul uzmanların kullandığı yöntemlerden bir tanesidir. Gayrimenkul değerleme uzmanı en az üç emlak ofisinden bir tanesini evlerin tahmini M2 fiyatını baz alır ve değerini ölçmeye çalıştığı evin M2 oranıyla çarpar.

Yukarıda yer alan metotlar ile bir takım değerlendirmeler yaparak ortaya bir tahmini rakam ve yeni düşünceler çıkartabilirsiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb