Bipolar Bozukluk Nedir Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi | Hanımların Dünyası

loading...

Bipolar Bozukluk Nedir Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedir Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedir Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

 

Manik depresif bir hastalık olan bipolar bozukluk (iki uçlu bozukluk), hastanın riskli davranışları sebebiyle yaşamına ciddi zarar veren bir hastalık türüdür. Ruh halindeki ani, hızlı ve aşırı dalgalanmalar maniden depresyona kadar değişir. Kişi, uç noktaya geldiğinde intiharı bile düşünebilir. Aşırı enerjik ve hareketli dönemde hasta manik duruma geçer. Bunun tam aksine diğer uçta karanlık bir ruh hali vardır. Öfke, içine kapanma, kendinden beklenmeyen hareketler gözlenir. Bipolar bozukluk teşhisi zor bir hastalıktır. Nedenleri – Kimlerde Görülür? Genellikle 15 ila 24 yaş arasında görülen bir hastalıktır. Bu hastalık çoğunlukla yaşam boyu sürer. Her yaşta başlayabilir ancak en sık görüldüğü yaşlar 20’li yaşlardır. 100 kişiden 2’sinde görülmektedir. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülen bipolar bozukluk, küçük çocuklar ve yaşlılarda nadiren görülmektedir.

Hastalığın sebebi genetik olabilir. Ailede bipolar bozukluk ya da başka bir psikolojik rahatsızlık olduğunda, ailenin diğer bireylerinde bu sorun yaşanabilir. Duygu durumu düzenleyen hormonun beyinde anormallik göstermesi sonucu bipolar bozukluk görülmeye başlar. Yani asıl sebebi beyindeki bir anormalliktir. Belirtileri Ani ruh hali değişimleri, birden sinirliyken birkaç saniye sonra ağlamaya başlaması; birkaç saat içinde aşırı gülmeye başlaması ardından içine kapanması gibi ciddi belirtiler fark edilir. Tanı ve Teşhisi Psikiyatrik bir muayene ve çeşitli taramalar hastalığın tanılanmasında uygulanır. Hastanın sağlık geçmişi ve ailenin sağlık durumu sorulur.

Altta yatan nedenler incelenirken ciddi hastalıkların varlığı çeşitli laboratuar testleri yapılarak gözlenir. Aile yakınlarıyla konuşulur ve hastanın ruh hali durumu ve belirtileri değerlendirilerek teşhis konur. Tedavisi Akut ve koruyucu tedavi şekilleri mevcuttur. Akut tedavide belirtiler hafifletilmeye çalışılır. Bu dönemde hastanın hastaneye yatması uygun görülebilir. Koruyucu tedavide hastalığın daha doğrusu atakların tekrar yaşanması önlenmeye çalışılır. İlaç tedavisi şarttır. İntihar ve yaşama, çevreye zarar riski söz konusuysa EKD tekniği kullanılabilir. EKT, TMU ve EEG gibi elektronik tedavi türlerinde hastanın beynine sinyaller gönderilir. Duygu durum düzenleyicisi psikolojik ilaçlar ile de hasta yaşam boyu kontrol altına alınabilmektedir.

Bipolar Bozukluk Nedir Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb