Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır

Author

Categories

Share

Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır

 

Bayanlar beyaz çamaşırları kaç derecede yıkayacağını merak eder. Çünkü bazı bayanlar beyazlar kaç derecede yıkanır bilmezler. Bundan dolayı bu yazımızda beyazlar kaç derecede yıkanır sorusunu cevaplayacağız. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Beyaz çamaşırlar içerisine ne renkli çamaşır ne de siyah çamaşır eklemeyin. Yoksa beyaz çamaşırlarınız yıpranır ve beyaz çamaşırlarınız renkli olabilir. Bunu sakın unutmayınız. Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken deterjan ile birlikte yumuşatıcı da koyun. Bu sayede beyaz çamaşırlar daha parlak ve kokusu da güzel olacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın.

Beyaz çamaşırlarınız çok kirli olduklarından dolayı elli ya da altmış derecede yıkamalısınız. Ama beyaz çamaşırlar çok fazla kirli görünüyorsa o zaman beyaz çamaşırlarınızı makineye atmadan önce beyaz çamaşırlarınızın üzerine deterjan döküp sonra da çamaşır makinesine atın. Bu şekilde yaparsanız beyaz çamaşırların üzerindeki lekeler kolayca çıkacaktır. Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken kumaşın türü de çok önemli olmaktadır. Beyaz çamaşırlarınızın arasına polar ve sentetik çamaşırlar ile aynı anda yıkamayın. Yalnız çamaşır makinesinin gözüne çok fazla deterjan koymayınız. Böyle yaparsanız suyunuz köpürür ve çamaşırlar daha fazla kirlenir. Fermuarlı çamaşırlarınızı makineye atarken dikkat edin. Fermuarları kapatarak makineye atın. Yoksa diğer çamaşırlara zarar verebilir. Aynı şekilde düğmeli çamaşırları da makine de yıkarken düğmeler bozabilir.

Çamaşır makinesinin temizlenmesi de çok önemlidir. Çamaşır makinesinde kalıntılar oluşur ve bu da çamaşırlara zarar verebilir. Çamaşırlar üzerinde deterjan kalıntıları oluşmaktadır. Mutlaka makinenizi senede bir defa bakım yaptırın. En çok dikkat edilen beyaz çamaşırların yıkanmasıdır. Beyaz çamaşırların üzerinde kirler çok yoğunsa yapacağınız şey sptula ile kirlerinizi kazıyın. Sonra kirli beyaz çamaşırlarınızı sıcak su da deterjan ekleyip bekletin. Sonra da çamaşır makinesinde ya elli derecede ya da altmış derecede yıkayın. Doğru yıkama yöntemini uyguladığınız zaman çamaşırlarınız yıpranmamış olacaktır. Beyazlar kaç derecede yıkanır diye soranlar elli derecede ya da altmış derecede yıkanmaktadır. Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra makinenin kapısını açıp havalandırmalısınız. Yoksa yıkanan çamaşırlarınız küflenebilir ve kötü kokabilir. Yıkanan çamaşırlar hava almazsa bakteri üretir.

Beyaz çamaşırlarınızın solmasını istemiyorsanız renklerine göre çamaşırlarınızı ayırmalısınız. Çamaşırlarınızı üç gruba ayırın. Beyazlar, siyahlar ve renkler diye. Siyah çamaşırlar düşük derecede yıkanır. Beyaz çamaşırlar ise yüksek derecede yıkanmaktadır. Çünkü beyaz çamaşırların kirleri daha çok belli olur. Katı deterjan gibi sıvı deterjan da vardır. Pamuklu beyaz çamaşırlarınız varsa sıvı deterjan ile yıkayabilirsiniz. Pamuklu beyaz çamaşırları katı deterjan ile yıkamayın. Yoksa pamuklu beyaz çamaşırlarınız sertleşebilir. Sertleşmesini istemiyorsanız pamuklu beyaz çamaşırları sıvı deterjan ile yıkayın. Bu şekilde daha doğru bir işlem yapmış olacaksınız. Sıvı deterjan hem pamuklu beyaz çamaşırlar için ve hem de lekeli çamaşırlar için değerlendirmelisiniz. Beyaz çamaşırlar renkli ve siyah çamaşırlardan çok daha zor yıkanmaktadır. Hem zahmetli ve hem de bakım gerektirmektedir.

Author

Share