Beyaz Ekmek Kilo Aldırır mı? | Hanımların Dünyası

loading...

Beyaz Ekmek Kilo Aldırır mı?

Beyaz Ekmek Kilo Aldırır mı?

Çağımızın sorunu olan obezite ile savaş halen sürüyor ve bizlerde sizlere destek olmak için Beyaz ekmek kilo aldırır mı sorusuna cevap aradık. Evet beyaz ekmek kilo aldırır… Beyaz ekmeğin içinde kullanılan tuz ve un oranı sizler için tehlikeli seviyede. Eğer doktor yardımı almıyor iseniz beyaz ekmeği gün gün azaltmanızı tavsiye ediyoruz.

Kilonuzu takip ediyorsanız, beyaz ekmek tüketiminizi de takip altında tutmanız gerekiyor.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, tam buğday ekmeğindense beyaz ekmek, beslenmenizin başköşesinde duruyorsa, kilo almaya meyilli olmanız şaşırtıcı değil.

Navarra Üniversitesi araştırmacıları, 9 bin 200’den fazla üniversite mezunu İspanyol ile yaptıkları çalışmada katılımcıların beslenme alışkanlıklarını ve kilolarını izledi.

Beyaz ve tam buğday ekmeğini birlikte tüketenlerin kilo alma riskinin yükselmediği görüldü. Çalışma sonucuna göre, sadece beyaz ekmek alışkanlığı olup da günde iki ya da daha fazla porsiyon beyaz ekmek yiyenler, haftada bir porsiyondan daha az beyaz ekmek yiyenlere göre yüzde 40 daha fazla kilo alımı ve obeziteye meyilli oluyor.

Araştırmada, sadece tam buğday ekmeği tüketmek ile fazla kilolu ya da obez olmak arasında anlamlı bir bağlantı saptanmadı. Uzmanlar, bu durumun tam buğday ekmeğindeki karbonhidrat türleri, lif içeriği ve diğer besin değerleriyle bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Öte yandan günde iki porsiyon ya da daha fazla beyaz ekmek tüketiminin fazla kilo almak ya da obez olmakla arasında doğrudan bir bağlantı kuruldu.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb