Beyaz Çayın Sağlığımıza Yararı Nelerdir

Author

Categories

Share

Beyaz Çayın Sağlığımıza Yararı Nelerdir

 

beyaz-cayin-sagiligimiza-yararlari-nelerdir

İnsanlar genel olarak çay içme konusunda oldukça isteklidirler. Buna paralel olarak sağlıklı yaşam için insanlar son zamanlarda beyaz çayı daha çok tercih etmeye başladılar. Beyaz çay öncelikle Çin’de, özellikle Fuciyan eyaletinde kurulmuş. Beyaz çay bitkisinin tomurcukları ve yaprakları toplanır. Yaprakları ve tomurcukları elemeden önce doğal güneş ışığında soldurulur. Tanıdığımız 3 çay ise; siyah, yeşil ve beyaz çaydır. Her üçü aynı bitkiden alınsa da, her üçünün tadı farklıdır.

Beyaz çay adı, çay bitkisinin açılmamış goncalarının üzerinde bulunan güzel gümüş-beyaz tüylü bölümden oluşur. Bu da bitkiye beyazımsı bir görünüm verir. Kendisi beyaz veya renksiz değil, soluk sarı renktedir. Diğer çaylara göre çok hafiftir. Beyaz çay, birçok organda oluşan hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Eğer düzenli olarak beyaz çay tüketilirse, karaciğer, meme, prostat, akciğer, pankreas meme kanserine yakalanma riskini önlemiş olursunuz. Beyaz çay, yağ depolanmasını düzenler. Cilt için de çok iyidir. Beyaz çayın içinde diğer çaylara göre kafein azdır. Buna rağmen, çok içildikçe de yan etkileri de olabiliyor. Aşırı içilirse, kalp çarpıntısı, mide bulantısı, uykusuzluk gibi şikayetlere yol açar. Beyaz çay içmeye karar vermenize, doktorunuzun tavsiye etmesi de önemlidir. Çünkü vücudunuz beyaz çayı tüketebilir durumda olmayabilir. Ama doktor tavsiyesi ile beyaz çayın yararlı olan etkisini kullanmanız mümkün olabilir. Beyaz çayla sağlığınıza özen gösterin.

Beyaz çayın hazırlanması şöyledir: Malzemeler: 1 çay kaşığı beyaz çay (marketlerde bulunabilir) 1 adet çubuk tarçın 1 adet mevsim meyvesi 1 bardak sıcak su Oda sıcaklığında 1 litre su. Hazırlanması: Bardağın içine beyaz çay, tarçın ve sıcak suyu döküp karıştırın ve demlenmesi için on dakika bekleyin. İstediğiniz sezon meyvesini doğrayın ve oda sıcaklığında su ile birlikte bardağa ekleyin. Kapağı kapatıp buzdolabına koyun, sabaha kadar bekleyin. Bir gün sonra bu çayı içebilirsiniz.

Author

Share