Besin zehirlenmesinden korunmak için çok önemli maddeler. Dikkatle Okuyun

Author

Categories

Share

Özellikle sıcak havalarda artan besin zehirlenmesi, zararlı bakterilerin ürediği herhangi bir yiyecek ya da içeceğin tüketilmesiyle ortaya çıkıyor. Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Diyetisyen Müge Özyurt Şafak, şu uyarılarda bulunuyor:

1. Özellikle açık büfelerde yoğurtlu, mayonezli, yumurtalı meze ve salataların soğuk ortamlarda servis edilip edilmediğine dikkat edin. Bu yerlerde et, tavuk ve balık alırken dumanı üzerinde tüten yemekleri tüketmeye özen gösterin.

2. Restoran ya da kafelerde salata siparişi verirken dikkatli olun çünkü E. Coli bakterisinin besine bulaşma yıllarından biri de kirli sularla sulanmış sebze ve meyveler. Bu nedenle iyi yıkanıp dezenfekte edilmeyen sebzelerin zehirlenmeye yol açabileceğini unutmayın.

3. Sebzeler ve meyveler, saklama yönünden en dayanıksız besin grubu olduğu için bu tür gıdaları buzdolabında muhafaza edin.

4. Açıkta satılan, pastörize edilmemiş taze peynir ve sütleri tüketmekten kaçının. Pastörize sütleri açtıktan sonra buzdolabında en fazla iki gün bekletin.

5. Çözdürme işlemini buzdolabında, diğer besinlere temas etmeyecek şekilde 24 saat içinde yapın. Tezgahta doğrudan güneş ışığında çözdürme işleminden kaçının ve çözdürülmüş besinleri tekrar dondurmayın.

Author

Share