Bebeklerle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Author

Categories

Share

Bebeklerle İlgili Bilmeniz Gerekenler

 

Bu sitede bebeklerle ilgili bilmeniz gerekenler yer almaktadır. Mutlaka bebeklerle ilgili bilinmesi gerekenler için bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum. Bebekler iki buçuk yaşına kadar diş çıkarma sorunları oluşmaktadır. Bebeklerde diş çıkması genellikle altıncı ayda başlanmaktadır. Bu bebeklerde diş çıkması ağrılı olarak çıkmaktadır. Sadece kaşıntı yapar. Ama bazı bebeklerde diş çıkması ile birlikte ateş yükselmesi de görülmektedir. Bunu sakın unutmayınız. Bebeklerde diş çıkmasının belirtileri şunlardır. Bebekler salya çıkarır, ağrılar oluşur, diş etinde kızarıklıklar meydana gelir, uykusuzluk çeker, iştahsızlık çeker ve ishal de görülür. Bütün bunlar bebeğinizde eğer varsa diş çıkarıyor demektir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Peki diş çıkaran bebekler için yapılması gerekenleri de anlatalım. İlk olarak bebeğinizin diş etine yumuşak dokunuşlar ile basınç uygulayın. Diş etine yumuşak ve soğuk olan kaşık verebilirsiniz. Ya da soğuk bir bez de olabilir. Soğuk basınç bebeklerin diş etine iyi gelmekte ve bebekler bu sayede rahatlamaktadır. Bebeklerle ilgili bilmeniz gerekenler hepsi tüm bilgiler ile sizinledir.

Dilerseniz hemen sitemize girip bilgileri inceleyin. Bebeklere diş kaşıyıcı alın. Bu mutlaka bir plastik olmalı ve bebeğiniz kullanmadan önce buzdolabında bekletin. Dişi çıkan bebekler genellikle iştahsız olmaktadır. Bu yüzden de bebeklere sağlıklı gıdalar vererek onların iştahınızı açabilirsiniz. Soğuk meyve püresi ve soğuk yoğurt yedirebilirsiniz. Bebeğiniz de seve, seve yiyecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Çok ağrısı olan bebeklere de doktor tarafından önerilen ilaçları da alabilirsiniz. Çünkü diş çıkarken bazı bebeklerin ateşi yükselebilir. Bu durumda ilaçlar kullanımı şart olmaktadır. Daha kötü durumda olan bebekler için doktorlar anestezi içeren jeller vermektedir. Bebeğinizi uyuyacağı uyku ortamı da çok önemlidir. Bebek bakımı çok önemlidir. Bu önemli süreçte bebeklerin bazı bölgeleri gelişmemiş olabilir. Bu yüzden de bebeğin yattığı yer de çok önemlidir. Bebeklerin uyku ortamı ferah ve yumuşak olmalıdır. Yeni doğan bebekler uyurken fiziksel olarak kaliteli olmalıdır. Uzmanlar bebeklerin iki yaşına kadar yastık kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Bebeklerin çoğunda pişik sorunu var ve bu pişik sorunu bebeğinizi emzirerek koruyabilirsiniz. Çünkü çocuk uzmanları anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az pişik olduğunu gözlemlemiştir. Hazır gıdalar gaz sorunu yaptığı için pişik dışarıdan hazır gıda ile beslenen bebeklerde daha çok olduğunu söylemiştir. Çok pişik olan bebekler de deri hastalığı da görülmektedir. Temizlik bezleri bebeklerde tahriş yapmaktadır. Bebeklerde pişik olma nedenleri bebeklerin vücudun nemli olmasından dolayıdır. Pudralar pişiği asla korumaz. Hatta pudra bebeğin poposunu tahriş eder. Deri pudra ile kapatıldığı zaman deri hava almaz ve tahriş olur. Özellikle de bebekler ishal oldukları zaman daha fazla pişik olmaya maruz kalırlar. Pişik olan bebeklerin bezleri sık, sık değiştirilmelidir. Bununla birlikte üç saatte bir değiştirilmesi gerekiyor. Pişik tedavisini doktorların tavsiyelerini alarak yapmalısınız. Bebeğiniz ek gıdaya geçtiği zaman asla bebeğinizin kaşığından yapmış olduğunuz mamanın yadına bakmamanız gerekiyor. Anne ve babalar çocuk sahibi olmadan önce diş sağlığına da baktırmaları gerekiyor.

Diş sağlığı ve diş eti sağlığını korumak için çok önemlidir. Bebeklerle ilgili bilmeniz gerekenler için sitemi ziyaret etmenizi ve arkadaşlarınıza önermenizi istiyorum. Yeni doğan bebeklerin ağrıları strestli olmaktadır. Yeni bebeklerin ağzında bakteriler yoktur. Bu yüzden de bebekler ağız sağlığını sürekli dikkatli olmalısınız. Bebeğinizi öpmeyin ve aynı kaşık, çatallardan mama kesinlikle vermeyiniz. Yaz aylarında bebeklerde oluşan başka bir sorunlardan biri de isiliktir. İsilik özellikle açık tenli bebeklerde çok görülmektedir. İsilikler kollarında, göğüslerinde ve burunda oluşmaktadır. İsilikler kendiliğinden geçmektedir. İsilikler iltihapsız olmaktadır. Bunun için kaşıntıyı gideren ilaçlı kremler kullanmalısınız. İsilikler tıbbi bir müdahale gerekmektedir. Bebeğiniz yaz aylarında isilik oluyorsa bebeğiniz gün içerisinde sık, sık duş yaptırın. Bebeğiniz çok fazla giydirmeyin ve rahat kıyafetler giydirin. Yaz aylarında dar kıyafetlerden kaçının. Bebeğiniz güneşe çıktığı zaman güneş krem losyon sürünüz. Bebeğinizi gün içerisinde serin ortamda tutunuz.

Author

Share