Bebeklerde Tırnak Batması | Hanımların Dünyası

loading...

Bebeklerde Tırnak Batması

Bebeklerde Tırnak Batması

Bebeklerde Tırnak Batması

bebeklerde-tirnak-batmasi

Çoğu aileler bebeklerinde tırnak batması ile karşılaşırlar. Bebeklerin tırnakları küçük olduğu için sorun olmaktadır. Bundan dolayıda bebeklerde tırnak batması yaşanır. Tırnak batması bebeklerde en çok ayak parmaklarında olmaktadır. Tırnak batması bebeklerde geriye doğru büyümektedir. Bunu engellemek için bebeklerin ayak tırnaklarını sık, sık kesmelisiniz. Tırnak batması belirtilerinden bahsedecek olursak bunlar kızarıklar ya da şişkinlik olarak adlandırılır. Bebekler tırnak batmasını yaşadıkları zaman ağrı şiddetlenir ve devamlı olarak bebekler ağlamaktadır. Bebeklere ayakkabı giydirdiğinizde de bu ağrı daha da şiddetlenmektedir. Tenleri çok hassas olan bebeklerde çorap giydikleri zaman bile şiddetli ağrı hissederler. Zaten bebekler yürüdükleri zaman tırnak batması olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bebekler yürürken acı çeker ve yürümek istemezler.

bebeklerde-tirnak-batmasi

Bu yüzden bu da tırnak batması belirtilerindendir. Yalnız bebeklerde tırnak batmasını asla ilerlemesine izin vermeyiniz. Aksi takdirde ayaklar enfeksiyon kapar ve büyük sorun haline gelir. İyileşmesi de uzun zaman alır. Enfeksiyon olan ayaklarda delinme de yaşanır. Bundan dolayı da tırnak büyüdükçe enfeksiyon sorunu da büyür. Bununla birlikte bebekleriniz de sancı başlar. Bebekler tırnak batması tedavisi uygulanışı ise ilk önce bebeğinizin ayak bakımına özen göstermeniz gerekmektedir. Bebekleriniz ayak tırnaklarını her zaman temiz tutun ve ayak tırnaklarını da çok uzatmadan kesiniz. Bebekler ayak tırnakları sık, sık kesmelisiniz. Bu sayede bebekleriniz ayak tırnakları geriye doğru uzamasını engelleyip düz uzamasını sağlayacaksınız. Çünkü bebekleriniz ayak tırnakları küçük yaştan itibaren sık, sık kesmeyip ve bakımını yapmazsanız bebekler ayak tırnakları o şekilde geriye doğru uzamaya alıştığı için devam edecektir.

bebeklerde-tirnak-batmasi-1

Bebekler ayak tırnakları kesmeden önce tırnaklarının yumuşamasını sağlamalısınız. Bebekleri duşta ayaklarını iyice şampuanla köpük ve ılık su ile yıkayınız. Bunu yaparak bebekleri ayak tırnakları yumuşayacak ve daha rahat keseceksiniz. Tırnak batması olan tırnaklara sert değil de daha yavaş ve daha yumuşak davranın. Yoksa bebeklerin ayak tırnakları ağrır. Sonrasında bebeklerin ayak tırnaklarına pansuman yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bebeklerin ayak tırnaklarına her zaman daha nazik davranın. Ayak tırnakları geriye doğru olduğu için küçük bebek tırnak makası ile nazikçe yukarı kaldırıp kesiniz. Sık, sık tırnakları çok uzamadan bu şekilde nazikçe kaldırıp keserseniz bebeklerin geriye doğru büyümesini ve tırnak batmasını engelleyebilirsiniz. Kesinlikle deriye batmadan kesin ve tırnağı hafif kaldırın yoksa deriye zarar verebilirsiniz.

bebeklerde-tirnak-batmasi-3

Bebekleriniz ayak tırnaklarını uyku sırasında ya da duş yaptıktan sonra kesiniz. Tırnaklar geriye doğru büyüyen bebekler çorap ve ayakkabıları mutlaka bol olmalıdır. İşte bu şekilde bebekleriniz tırnak batması uzun süre boyunca devam ediyorsa o zaman mutlaka doktorunuza tırnak batmasını göstermelisiniz. İltihaplara ve enfeksiyonlara yol açmasına izin vermeyiniz. Bebeklerde tırnak batması hakkında bilmediğiniz her şeyi burada bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Bebekler hassas oldukları gibi tırnakları da çok hassastır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb