Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer

Author

Categories

Share

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesi de pişiktir. Bebeklerin çok rahatsız olduğu ve bazı nedenlerden dolayı meydana gelen bu durum bebeğin huzursuz olmasına neden olabilmektedir. Bu durumda elbette mutlu bir bebek olmadığı gibi alışkanlıkları da değişen bir bebeğiniz olabilir. Bu nedenle bebeklerde pişik nasıl geçer demeden önce pişiğe neden olan etkileri bilmenizde yarar vardır. Pişik pek çok sebepten meydana gelebilmektedir. Bu anlamda bebeğizin yediği bir gıdaya alerjisinden tutun da kullandığınız beze kadar ilaçlara kadar pek çok farklı nedenden dolayı pişik sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bebeklerin cildi çok hassas bi yapıya sahiptir. Bu nedenle pek çok etkiye maruz kalabilecek bir yapıdadır.

Bebeklerde pişik nasıl geçer sorusu aslında neden kaynakladığınız bulduğunuzda daha kolay çözebileceğiniz sorunlardan bir tanesidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bebeklerin cildi çok hassastır. Bu durumda kullandığınız bezlerin kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Kalitesiz bezler bebeklerdeki idrarı çekmediği gibi uzun süre cildin ıslak kalmasına ve tahriş oluşmasına neden olurlar. Bu durumun geç farkedilmesi de pişiklere neden olur. Bezden kaynaklanan sorunlarda öncelikle seçtiğiniz bezi değiştirerek başlamanızda yarar var. Bunun dışında sürekli takip etmenizde yarar var. Eğer bebeğinizde alerji, pişik gibi sorunlar bezi kullanmadan önce yoksa bezi değiştirmeniz ve farklı bir marka tercih etmeniz gerekir.

Ayrıca bebeklerde gelişimine göre sık sık bez değişimi yapmak da pişik oluşumunu ciddi ölçüde azaltan etmenlerin başında yer almaktadır. Pişik oluşumunun bir başka nedeni ile bebeğinizin aldığı gıdalar olabilir. Eğer bebeğiniz ek gıdaya geçiş yapmışsa ilk zamanlarda pişik görülmesi muhtemeldir. Bu durumda telaşlanmamalı ve kullandığınız besinleri takip etmelisiniz. İlk zamanlarda bebekler anne sütünden ek gıdaya geçtiğinde sindirim sistemi alışık olmadığı için bazı maddeleri sentezlemekte zorlanabilir. Bunun yanı sıra bebeğinizin sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için sindirim de yavaç olabilir. Bu gibi durumlarda pişik oluşması normaldir.

Bebekler pişik nasıl geçer sorusunu bu dönemler için merak edenler bebeklere verilecek besinlere daha çok dikkat edebilirler. İlk zamanlarda ek gıda için daha sıvı besinlerin tüketilmesi hem sindirimin rahatlamasına hem de pişik oluşumunun engellenmesine yardımcı olacaktır. Pişik oluşumu farklı nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Bebeklerde ilaç kullanımı çok yaygın olmamakla birlikte zorunlu hallerde alınması gerekebilir. Bu tür durumlarda eğer bebeğiniz için ilaç kullanıyorsanız pişik oluşumu görülebilir. Bu durum daha çok ilaç kullanımını kestiğinizde geçecektir. Bebeklerde pişik nasıl geçer sorusunu soran pek çok anne kullandığı ilaçları gözden geçirerek bebeği etkileyen sorunları da görebilirler. Bunun yanı sıra sadece bebeğin değil aynı zamanda annenin de kullandığı ilaçlar bulunuyorsa süt yolu ile bebeğin etkilenmesi muhtemeldir. Bu durumda kullandığınız ilaçlara dikkat etmeniz bebeğinizi korumanıza da yardımcı olacaktır.

Author

Share

Önceki İçerikNişan Bohçası
Sonraki İçerikEn İyi Fondöten Hangisi