Bebeklerde Öksürük

Author

Categories

Share

Bebeklerde Öksürük Doğal Yollarla Nasıl Geçer

bebeklerde-oksuruk-korunma

Bebeklerde öksürük görülmesi hastalık belirtisi kabul edilebileceği gibi boğaz bölgesinde ve ya solunum yollarında ortaya çıkabilecek tahriş edici maddelere bağlı olarak ta herhangi bir tepki olabilir. Bu konuda yapılabilecek olan anne ve babalar olarak öksürüğün durumuna göre hemen şurup kullanmadan bir doktora müracaat etmek mantıklı bir davranış olacaktır. Böyle bir durumda öksürüğün kesilmesinden ziyade balgamın sökülmesi daha büyük önem arz etmektedir. Böyle bir durumda doktora gitmeden önce bebeğinizi yüzü aşağı gelecek şekilde dizinizin üzerine yatırarak sırtına hafif hafif vurma şeklinde uygulamalar yaparak balgam çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeklerde öksürük görüldüğü durumlarda bebeğinizi uyutmadan önce boğazını yumuşatmak maksadı ile ılık bir şeyler verebilirsiniz.

bebeklerde-oksuruk-nasil-gecer

Bu tür durumlarda 6 aylık büyük çocuklara süt verilmemesi süt salgı oluşumunu arttırmasını engelleyecektir. Bebeklerde öksürük hissedildiği anda yastıklarının altına destek koyularak dik yatmasını sağlarken sümük salgısının boğazdan aşağıya kayarak tahrişe neden olmasını da önleyebilirsiniz. Öksüren bebeğinizin bulunduğu bölgeyi sürekli nemli tutarak boğazını yumuşatırken odanın havasını nemlendirerek öksürüğünü engellemiş olursunuz. 18 aylıktan büyük olan bebekler için ılık su içerisine eritilmiş bal ile limon suyu katarak yapacağınız bir içecek hazırlayabilirsiniz. Bebek Öksürükleri İçin Doğal Yollar Bebek öksürük görüldüğü andan itibaren doğal yöntemler olarak Karışık çay, bal ve zencefil, pekmez ve karabiber, bal ve karabiber, tereyağı ve pekmez, ıhlamur ve ayva yaprağı, soğan kürü, turp kürü yapılarak öksürük engellenebilir.

bebeklerde-oksuruk-nasil-gecirilir

Bunlardan Bal Ve Karabiber: 1 yaşından büyük bebeklere uygulanabilecek karışım 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal karışımı yapılarak bebeğe verilir. Süt ile ağızda kalacak karabiber acılığı yok edilmesi sağlanır. Tereyağı Ve Pekmez: bu karışımın hazırlanmasında 2 çorba kaşığı tereyağı, 1 çorba kaşığı pekmez ile karıştırılırken içine 1 tatlı kaşığı su eklenerek kaynatılır. Ilık hale getirilerek 6 aydan büyük bebekler için içirilir. Karışık Çay: elma kabuğu ve elmanın çekirdeği ıhlamur, karanfil, tarçın kabuğu, 1 dilim limon bir araya getirilerek elmanın kabuğu soyulduktan sonra çekirdekleri ile birlikte ıhlamur ve 1-2 tane karanfil limon ve tarçın kabuğunu bir kap içerisinde kaynatarak ılıdıktan sonra balla tatlandırarak 1 yaşından büyük bebeklerinize öksürük önleyici ve balgam söktürücü olarak kullanabilirsiniz.

bebeklerde-oksuruk-nedenleri

Bebeklerde öksürük nedeni olarak mukus ve diğer salgıların vücudun hava yollarını koruma yöntemi olarak bilinir. Aynı zamanda öksürüğün nedeni olarak akciğer sinir uçlarında hava yollarında ve soluk borusunda tahribatların algılanması olaraktan bilinmektedir. Bebeklerde öksürük durumlarında doktora gidilecek durumlar olarak; Bebeğiniz yaş itibari ile 3 aydan küçük ve ateşi 38.3 dereceden yüksek ise soluk alıp vermesi farklı yada zorlanıyor ise beslenme acısından isteksizlik mevcut ise doktora gitmelisiniz. Bebeklerde öksürük bebeğinizin nefes almasında zorluk yaratıyorsa doktora gitmelisiniz. Bebeklerde öksürük bebeğinizi yorucu veya süreklilik arz eden hırıltılı ses çıkarmasına sebep oluyorsa doktora gitmelisiniz. Bebeklerde öksürük anlık bir belirti oluşturursa ve ani yüksek ateş belirirse doktora gitmelisiniz.

bebeklerde-oksuruk-nedenleri-ve-cozumu

Bebeklerde Öksürük Resimleri

 

bebeklerde-oksuruk-nicin-olurbebeklerde-oksuruk-surububebeklerde-oksuruk-tedavisibebeklerde-oksurukbebeklerde-oksuruk-1bebeklerde-oksuruk-dogal-cozumbebeklerde-oksuruk-dogal-cozumubebeklerde-oksuruk-dogal-yolla-nasil-gecerbebeklerde-oksuruk-dogal-yontemle-gecirmebebeklerde-oksuruk-ve-korunma-yollari

Author

Share