Bebeklerde Öksürük

Author

Categories

Share

Bebeklerde Öksürük

Yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişemediği için hastalıklara yakalanma riski yüksektir. Özellikle öksürük ve buna benzer rahatsızlıklara daha sık yakalanırlar. Bebeklerde öksürük, üst solunum yollarında meydana gelen bir rahatsızlık olabileceği gibi solunum yollarındaki yabancı bir maddeye tepki olarakta görülebilir. Bebekteki öksürüğün neden oluştuğunu doktor tarafından tespit edilip, uygun tedavi yöntemleri uygulanarak geçirmek mümkündür. Bebeklerde Öksürük Neden Olur? Bebeklerde öksürük, genellikle ıslak öksürük ve kuru öksürük şeklinde görülür. Islak öksürük, vücut salgıları sonucu görülmektedir. Bu durum bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığı için solunum yollarında salgı ve balgamın mikroplarla birleşerek öksürüğün oluşumunu kolaylaştırır. Kuru öksürük ise, grip, alerjik reaksiyonlar ve soğuk algınlığına bağlı olarak gelişmektedir. Aslında öksürük vücudun göğüs ve boğaz bölgesindeki hava yollarının temizlenmesi ve korunması amacıyla gösterdiği önemli tepkilerden biridir. Fakat ebeveynler bebeklerinin öksürüğünden endişelenip sık sık hekime başvurdukları hastalıkların başında gelir.

Bebeklerde öksürük için hangi durumlarda doktora gitmek gerekir? Şimdi bu sorunuzun cevabını verelim.

-Eğer bebeğiniz 3 aydan küçükse, soluk alması normalden hızlıysa, beslenme probleri yaşıyorsanız ve 38,5 dereceden fazla bir ateş varsa mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir.

-Öksürük nefes almasını güçleştiriyorsa, yorucu ve hırıltılı bir öksürük varsa.

-Bebeğiniz öksürürken çok zorlanıyor ve dudaklarda morarma oluyorsa.

-Bebeğinizde aniden öksürüğün başlaması ve onu takiben yüksek ateşin görülmesi durumlarında.

-Eğer bebeğiniz 3 aylıktan büyükse ve 38,5 derece ateş 48 saatten fazla sürüyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir. Ateşin çok yüksek olmaması durumlarında ve bebeğinizin genel durumunda bir değişiklik gözlemlemiyorsanız, bu öksürük solunum yolları enfeksiyonu olabileceği için fazla endişelenmenize gerek yoktur. Bu durumda çocuğunuzu gözlemlemeniz ve belirtilerin arttığı durumunda bir uzmandan yardım almanız önerilir.

-Bebeğiniz öksürük ile birlikte dakikada 40-45 kez nefes alıp veriyorsa ve nefes alırken göğüs bölgesinde zorlanma görüyorsanız, yine doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

-Bebeğiniz çok hasta görünüyorsa, neşesini kaybettiyse ve sıvı tüketiminde bile zorlanıyorsa ciddi bir durumdan şüphelenmelidir.

-Ayrıca bebeğinizde başlayan öksürük bir şeyler yedikten sonra veya bir obje yutmuş olmasından hemen sonra ortaya çıkmışsa hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

Bebeklerde Öksürük Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Bebeğinizde başlayan öksürüğün giderilmesi için kesinlikle reçetesiz ilaç kullanmayınız. Yukarıda saydığımız belirtilerin oluşumunun hemen ardından uzman bir hekimin önereceği tedavi yöntemlerini uygulamak bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Eğer basit bir enfeksiyondan dolayı öksürük başlamışsa evinizde bazı tedbirlere başvurarak bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemleri şöyle sıralamak mümkündür:

-Bol Sıvı Tüketimi: Öksürükten dolayı kuruyan hava ve solunum yollarını nemlendirmek için bebeğinize her zamankinden daha fazla sıvı vermelisiniz.

-Odanızı Nemlendirin: Bebeğinizin odasını klima veya buharlaştırma yöntemlerini kullanarak nemlendirmeniz gerekir. Ama kullanacağınız cihazların hijyenik olmalarına dikkat etmelisiniz. Çünkü temiz olmayan cihazlar ekstra mikrop salgılayacağı için daha sıkıntılı bir duruma düşme ihtimaliniz olabilir.

-Sıcak Duş: Bebeğinizle birlikte sıcak duşu açarak bir müddet banyoda kalmanız, bebeğinizin öksürüğünün azalmasını sağlayabilir. Bu işlemi yatmadan önce uygulamanız daha etkilidir.

-Bebeğinizin Başını Yükseltin: Bebeğinizin beşiğinin yatma seviyesini yükseltebilir veya bebeğinizin yastığının altına bir destek koyarak daha dik olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece burun salgısının boğazdan geçerek genize gitmesini ve orasının tahriş olmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca bebeğinizi çok yumuşak bir yastıkta yatırmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu durum ani bebek ölümü risklerini arttırabilmektedir. Tüm bu işlemleri yaptığınız halde hala öksürük devam ediyor ve bebeğinizin ateşi düşmüyorsa mutlaka doktorunuza başvurarak gerekli tedaviye başlamanız gerekir.

Author

Share

Önceki İçerikJilet İzi Nasıl Geçer
Sonraki İçerikSaç Çıkaran İlaçlar