Bebeklerde Kalça Çıkığı | Hanımların Dünyası

loading...

Bebeklerde Kalça Çıkığı

Bebeklerde Kalça Çıkığı

Bebeklerde Kalça Çıkığı

Bebeklerin son zamanlarda sıkılıkla yaşadığı kalça çıkıklığı hemen fark edildiği gibi hızlı tedavi isteyen bir durumdur. Çünkü bu durum hemen müdahale edilmedikçe bebeklerde yürümede zorluk görülebilir. Ayaklarının üzerine kesinlikle sağlam basamazlar. Bu nedenle bebeklerin sağlıklı bir şekilde yürümesi ve eklemlerinin düzenli bir gelişmesi için dikkat çok önemlidir. Bebeklerde kalça çıkığı; uyluk ve leğen kemiğinin arasında gelişen uyumsuzluktur. Bu uyumsuzluk kalça gelişimin tam olarak gelişmemesine sebeptir. Bu anormal durum sonra kalçada çıkıklık meydana gelir. Leğen kemiği gelişmedikçe bebeklerde kalça çıkıklığı, gelişim bozuklukları meydana gelir. Bu doğuştan ve ya sonradan ortaya çıkabilmektedir. Kalça çıkığını iki ayrı kategoride ele almak mümkündür.Bunlar eklem bölgesinde ortaya çıkan uyumsuzluk ve kalça gelişiminin oluşmamasıdır. Bu iki neden kalça çıkıklığının işaretidir.

bebeklerde-kalca-cikigi

Bunun için erken müdahale bu gibi durumlarda çok önemli bir kavramdır.Bebeklerde Kalça Çıkığında Üç ana tipik kalça rahatsızlığı gözlemledik Bunlar; çıkabilir kalça rahatsızlığı,yarı çıkık kalça rahatsızlığı ve direk çıkık kalça rahatsızlığıdır. Bu üç kategoride her durumda kalça çıkıklığı söz konusudur. Fakat ilerlemiş durumlarda tedavi de doğal olarak uzun sürmektedir. Kalça Çıkıklığının Görülme Sıklığı Nedir? Dünya sağlık örgütünün vermiş olduğu bilgilere göre,neredeyse dünya çapında bin çocuktan iki tanesinde bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.Kalça çıkığı çok nadir görülen ve doğumdan sonra ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bunun asıl nedeni ailenin geçmişine dayalı bir gen sorunu ile alakalıdır. Eğer aile yakınlarınızın içinde daha önceden bu tipik rahatsızlıklara denk gelmişseniz bu durumun binde bir yaşama ihtimalinizin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için önceden anne adayları gerekli testleri yaptırmak zorundadırlar.Bebeklerde kalça çıkığı,genelde anne dayının doğum esnasında sezaryene bağlı durumlarda,ligamentlerin gevşek olduğu durumlarda,aşırı kilolarda ,anne karnında makat gelişi durumlarında meydana gelebilmektedir. Bu nedenle sonradan bebeklerde bu riskli rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.Bebeklerde kalça çıkığı her bin kişiden iki bebekte görülebilmektedir.

Kalça Çıkığının Belirtileri

• Yürümede geçlik. Bebeklerin normal şartlarda 12. ayını tamamladıktan sonra yürüme pozisyonuna geçmeleri gerekir. Eğer bu durum çok fazla uzarsa ve bebekte yürüme geriliği söz konusu ise bebekte kalça çıkığı teşhisi doktor tarafından konulabilir. Bu nedenle bunu fark ettiğiniz gibi hemen bir doktora gitmenizde yarar göreceksiniz.

• Eğer bebek sürekli iki dizini birbirinden ayırmaya çalışıyorsa ve karnını sürekli içe çekme hareketine başladı ise bu bir belirti olabilir. Bu hareketlerin sıklığını kontrol etmeniz gerekir.

• Bebeğin hareketlerinde var olan esneklik azaldıysa ve yavaş hareket ederek çabuk yoruluyorsa bu bir belirti olabilir. Bebeği 6 aylık iken kundaklama işlemini bırakın.Çok sıkı onu rahatsız edecek giysileri giydirmeyin .Doktor bandaj verdiyse onu düzenli takarak bebeğin eski sağlığına gelmesine katkıda bulunun. Bebeklerde kalça çıkığı önemlidir kesinlikle ihmal edilmeyecek bir durumdur.Kalça çıkığının belirtileri bunlardır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb