Bebeklerde Kabızlık | Hanımların Dünyası

loading...

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur

bebeklerde-kabizlik-nedenleri

Kabızlık sorunu kalın bağırsak sonundaki kasların sertleşmesi ve kakanın normal geçişini önlemesi durumunda meydana gelmektedir. Kakanın bağırsakta kalma süresi uzadıkça sıkılaşıp kurumakta ve vücuttan atılması zorlaşmaktadır. Sertleşen kaka bağırsağın son kısmından geçerken çatlak ve yırtılmalara neden olmaktadır. Bu durum ise bebekler ve çocuklarda kasılma neden olmaktadır. Çocuklar bu durumdan meydana gelecek acıları yaşamamak için kakalarını tutmak isteyebilmekte ve dışkılama hissini bastırabilmektedir. Bu durum ise içerde kakanın daha çok kurumasına, büyük hacim ve çapa ulaşmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise bebeklerde kabızlık döngüsü başlamaktadır. Yeni doğan bebeklerde kabızlık Yeni doğan bebeklerde görülen kabızlık, gaz sancıları ve ishal gibi durumlar sindirim sistemi sorunları arasında yer almaktadır.

bebeklerde-kabizlik-neden-olur

Her bebeğin bağırsak faaliyetleri farklılık göstermektedir. Bazı bebekler günde iki defa kaka yaparken bazı bebekler ise günde üç defa yapmaktadır. Bu gibi durumlarda bebeklerin kabız olduğunu söylemek doğru değildir. Genellikle emeklemeye başlayan, oturmaya yeni başlayan ve yürümeye başlayan bebeklerde kabızlık sorunları gözlenmektedir. Bu duruma vücudun yeni hareketlere alışması neden olmaktadır. Kabızlık yeni doğan bebeklerde nadiren görülmektedir. Özellikle anne sütüyle beslenmekte olan bebekler tuvaletlerini daha sık yaptığından bu bebeklerde kabızlık sorunu çok az görülmekte ya da hiç görülmemektedir. Bazı durumlarda bebekler kakalarını yaparken kendilerini sıkmakta ve yüzleri kızarmaktadır. Yine bu durum da bebeklerin kabız olduğunu göstermemekle birlikte normal bir durumdur.

bebeklerde-kabizlik-sebebleri

Kabızlığın daha çok görüldüğü bebekler arasında anne sütüyle beslenmeyen, ek gıdalar alan ve mama ile beslenen bebekler yer almaktadır. Bu bebeklerde kabızlık görülme olasılığı anne sütüyle beslenmekte olan bebeklere oranla oldukça fazladır. Kabızlığın belirtileri Bebeklerin bağırsak çalışma düzenleri ve dışkılama sıklığı farklılık gösterebilmektedir. Bebeklerin dışkısının yumuşak olması, bebeğin zorlanmadan kakasını yapması durumunda, düzenli kilo alışı varsa ve genel durumu iyi ise endişelenecek bir durum bulunmamaktadır. Ancak bebek normal sıklığının dışında birkaç gün boyunca kaka yapmadıysa, yoğun ve sert, zaman zaman da çakıl taşı gibi dışkılıyorsa ve bu süreçte acı çekiyor ya da kakasında kanlı izler bulunuyorsa bu durum kabızlığın belirtisidir. Kabızlığın 3 günden fazla sürmesi ve dışkıda kan görülmesi halinde bebekler mutlaka doktora götürülmelidir. Bebeklerde kabızlık nedenleri Kabızlığın pek çok nedeni bulunmaktadır. Bebeklerde görülen kabızlık nedenleri: Genellikle beslenme düzensizlikleri ve beslenme alışkanlığından kaynaklanmaktadır.

bebeklerde-kabizlik-sebebi

Daha önce de belirtildiği gibi anne sütüyle beslenen bebeklerde bu oran oldukça düşüktür. Yeni doğan bebeklerde kabızlık belirtileri: Seyrek dışkılama ve sertlik nedeniyle zorlanma, huzursuzluk ve karın ağrısı, anüs bölgesinde sert dışkı sebebiyle çatlak ve kanlı dışkı bebeklerdeki kabızlığın belirtilerindendir. Yeni doğan bebeklerde kabızlığın tedavi edilmesi: Bebeklerin anne sütüyle beslenmesi kabızlık sorununun giderilmesinde oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde bu duruma çok fazla rastlanmamasına rağmen belirtilerin görülmesi halinde hemen doktora bildirilmelidir. Ara sıra görülebilen kabızlık; bebeklerin beslenme alışkanlıklarının yeniden düzenlenmesi ile giderilebilmektedir. Özellikle küçük yaşlardaki bebeklerde bazı vücut egzersizleri kabızlık sorununa iyi gelmektedir. Bebeklerin karnına masaj yapmak da bu süreçte oldukça faydalı olmaktadır. Doktorların tavsiyesi olmadan bebeklere hiçbir ilacını verilmemesi gerekmektedir ve bu konuda bilinçli davranılmalıdır.

bebeklerde-kabizlik-sebebleri-nelerdir

Bebeklerde Kabızlık Resimleri

 

bebeklerde-kabizlik-sebebi-nedirbebeklerde-kabiz-olmabebekler-neden-kabiz-olurbebekler-ve-kabizlikbebeklerde-kabizlik-nedenibebeklerde-kabizlik-2bebeklerde-kabizlik-1bebeklerde-kabizlikbebeklerde-kabil-olmabebeklerde-kabizligin-nedenei

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb