Bebeklerde Gaz Çıkartma | Hanımların Dünyası

loading...

Bebeklerde Gaz Çıkartma

Bebeklerde Gaz Çıkartma

Bebeklerde Gaz Çıkartma

Bebeklerde gaz çıkartmak gerçekten de çok zordur. Tüm ebeveynler bebeklerinin gaz çıkartmasında oldukça zorlanmaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Ayrıca tüm ailelerinde adeta korkulu rüyası olmuştur. Bu nedenle de bebekler gaz çıkartmasında ailelere bir takım bilgilendirme ve tavsiyelerde bulunacağız. Her yeni doğan bebeklerde gaz sorunlarının yaşanabilmesi normal görünmektedir. Bebekler gaz sancılarının belirtilerini çok ağlama, karın şişkinliği ve geğirme gibi göstermektedir. Bebeklerde gaz çok önemli hastalık olarak görmeyiniz. Gün içerisinde bebekler en az dört defa gaz çıkarmalar normal olarak görülmektedir. Bebeklerde gaz nedeni olarak söylemek istediklerimiz vardır. Gaz nedenleri boş hava yutma ve gıdaların yeterince parçalanmamış olması sonucu olarak gaz meydana gelmektedir. Bunu sakın unutmayınız. Yenilen gıdalar hazmedemediği zaman mide sorunu ve gaz sorunu ortaya çıkar. Bebeklerde ağlama ile belirti gösterir. Ayrıca bebekler ağladıkları zaman daha çok hava yutarlar ve sonra da daha fazla gaz yutar. Hazır meyve sularında da çeker alkolü bulunmaktadır. Bebeklerde bunu hazmedemediklerinden dolayı gaz meydana gelir. Bununla birlikte brokoli, lahana ve karnıbahar gibi gıdaları bebekler zor hazmeder.

Bu yazımızda sizlere bebeklerde gaz çıkartma  hakkında bir takım teknikler vereceğiz. Bebeklerde gaz çıkartma da ilk olarak aileler bebeklerini dik bir şekilde pozisyon olarak beslenmelidir. Emziren annelerde bebeklerinin başını biraz daha yukarı tutulmalıdır. Böylece bebek daha sonra geğirerek kendini rahatlatacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Ama eğer bebeğiniz çok fazla gazı oluşuyorsa o zaman bebeğinizin biberon ağzını mutlaka değiştirmelisiniz. Yani yavaş akıtan biberon ağızları emin olun ki çok faydalı olacaktır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bebeğinizin gazını kolay bir şekilde çıkartmak istiyorsanız bebeğinizin dik pozisyon olarak tutup sırtına vurunuz. Bebeklerde gaz çıkartma da ikinci olarak yüz üstü kucağınıza yatırıp arkasını sıvazlayınız. Üçüncü olarak bebeğinizi her yemekten sonra kucağınıza yüz üstü yatırıp sırtını okşayınız. Dördüncü olarak ise bebeğinizin sırt üstü yatırıp ayaklarını da tutup bisiklet hareketi yaptırınız. Bu sayede bebeğinizin gaz çıkması çok daha kolay bir hale gelecektir.

Çok aşırı bebeklerinizin gaz sancısı varsa o zaman çocuk doktorları gaz ilaçları vermektedir. Bebeğinize ilaç vermek istemiyorsanız bitki çaylarını verebilirsiniz. Örneğin bebeğinize verebileceğiniz bitki çayı papatya çayı, hem de çok yararlıdır. Bebeklerinizin gazını nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız bu yazımızda bebeklerinizin gazını nasıl çıkarabileceğiniz konusunda yeterince bilgi alabilirsiniz. Bebeğini emziren anneler her emzirmeden sonra bebeklerinizin gazını mutlaka çıkarılmalıdır. Bu durumun çok önemli olduğunu olduğunu unutmayınız. Bunu yapan annelerin bebekleri daha rahat bir uyku uyuyacaklardır. Ayrıca gazı olan bebekler hep tokluk hissi yaşarlar. Lütfen bunun da bilincinde olun. Daha sonra bebek de emmek dahi istemeyebilir. Çünkü çoğu bebek anne sütü emenler boş hava yutmaktadır. Çoğunlukla da yanlış emzirme pozisyonudur. Emziren annelerin de yediği yiyeceklere de dikkat etmelidirler. Anneler gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Bebekler bu nedenle de gaz sorunu üç aydan itibaren yaşamaya başlamaktadır.

Bebekler gaz sorunu dokuzuncu ayda son bulmaktadır. Gazı olan bebekler ağlamaktan bir türlü kendilerini rahatlatamıyorlarsa ılık su ile banyo yaptırılır ve bebeğinizin karnına masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde bebeğinize bir sürü gaz çıkarma tekniği bulunur. Yani anne olacak olan bayanlara tavsiyelerde vardır. Bebeğinizi emzirirken lütfen başını biraz daha yukarıda tutunuz. Bu şekilde hem gazını önlemiş olursunuz hem de kusmasını da engellemiş olursunuz. Emzirme bittikten sonra da bebeğinizin kucağında sırt üstü yatırıp sırtını sıvazlayınız. Daha sonra bebeklerinizin ne kadar rahatlayacağını göreceksiniz. Yeni anne adayları bu konuda biraz tedirgin ve biraz da korkmuş olabilirler. Ama tüm anneler bebeklerine alışır ve çok sabırlı bir hale gelirler. Yeni anne adayları bebeklerine sitemizden bilgi alarak nasıl gaz çıkarılır hakkında her şey bulabilirler. Dikkatlice okuyun ve bebekler için bu siteden bilgi alınız. Eminim ki yeni yeni ama adaylarına bu siteden bilgi alınız. Eminim ki yeni ama adaylarına bu yazdığımız bilgiler çok yararı olacaktır. Bebekler gaz sorunlarını anne sütünden de almaktadır. Çünkü anneler yedikleri bazı yiyeceklerden dolayı gaz sorunu yaşarlar. Bebekler de anne sütünden geçmektedir.

Bebeklerde Gaz Çıkartma Resimleri

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb