Bebeklerde Gaz Çıkartma | Hanımların Dünyası

loading...

Bebeklerde Gaz Çıkartma

Bebeklerde Gaz Çıkartma

Bebeklerde Gaz Çıkartma:

Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa en fazla zorlandığınız durum gaz sancıları ile uğraşmaktır. Hele de ilk kez anne olmuşsanız bebeğinizin bu durumu sizi oldukça telaşa sürükleyebilir. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey günlük beslenme programınızı düzenli bir şekilde uygulamaktır. Bebeklerde gaz çıkarma sanıldığı kadar zor değildir. Zaten belli bir süre sonra anne ve bebek birbirlerine uyum sağlayacağı için bu sorunu kolayca çözülecektir. Gaz sancıları yoğun olarak ilk kırk gün içinde sizi ve bebeğinizi zorlayacaktır. Bebeğinizin kırkıncı gününden sonra bu problem yavaş yavaş azalacak ve normal hale gelecektir. Bunun için biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. Unutmayın ki bu geçici bir durumdur ve bebeğinizi büyüdükçe sindirim sistemi de gelişecek ve bu sorunlar azalacaktır.

Uzmanlar belli başlı gaz çıkarma tekniklerini anne adaylarına anlatmakta ve hatta bazı bitkisel çayları da önermektedir. Bu yöntemleri iyi öğrendiğiniz takdirde gaz çıkarma işleminde zorlanmayacaksınız. Her yeni doğan bebek ister anne sütü alsın ister de hazır mamayla beslensin gaz sancıları ile boğuşur. Bebeklerde gaz çıkartma tekniklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Bebek omuzda yöntemi: Bebeğinizin yüzünü kendinize dönük şekilde kucağınıza alın. Bir elinizle poposunun altından tutarken, diğer elinizle de sırtına hafifçe vurun. İsterseniz sırtını da yavaşça ovalayarak bebeğinizin gazını çıkarmasını kolaylaştırabilirsiniz. Ancak bebeğinizin karnı tok olduğu için dolayısıyla midesi de doludur ve bu nedenle her an kusabileceği ihtimalini göz önünde tutarak omuzunuza bir ağız bezi koymanızda yarar vardır.

2- Bebek kucakta yöntemi: Bebeğinizin yüzü dışarıya doğru bakacak şekilde kucağınıza oturtun ve bir elinizle bebeğinizin koltuk altını tutun. Bu sırada diğer elinizle hafifçe sırtına vurabilir veya sırtını ovalayabilirsiniz. Bu yöntemde bebeğinizi rahatlatacaktır.

3- Bebek Kolda yöntemi: Bu yöntemi uygulamak için öncelikle bebeğinizi yüzükoyun pozisyonuna getirin. Bebeğinizin yüzü yere bakarken dikkat etmeniz gereken şey, bebeğin başının, boynunun ve göğünün üst kısmını bir elinizle desteklemeniz olacaktır. Sonrasında yine diğer elinizi kullanarak bebeğinizin sırtını ovalayabilir veya hafifçe vurabilirsiniz.

4- Bitkisel Çaylar: Bebeklerde gaz çıkartma yöntemlerini uyguladıktan sonra hala bebeğinizde gaz çıkarma sorunu yaşanıyorsa, rezene çayı ve kimyon yağını kullanabilirsiniz.

Eczanelerde gaz çıkartmak için damlalarda mevcuttur. Ancak bu damlaları doktorunuza danışarak kullanmanız bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Tüm bu yöntemleri uyguladığınız halde hala bebeğiniz gazını çıkaramadıysa ve şiddetli ağrı nedeniyle acı acı ağlıyorsa başka bir sorun söz konusu olabilir. Bu nedenle hemen doktorunuzu aramanız veya en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb