Bebeklerde Ek Gıdaya Nasıl Başlanır

Author

Categories

Share

Bebeklerde Ek Gıdaya Nasıl Başlanır

bebeklerde-ek-gidaya-nasil-baslanir

Bebeklerde ek gıdaya anne sütü ile beraber altı aydan itibaren başlanmalıdır. Eğer bebek altı aydan önce anne sütünden doymuyorsa ve yeterli beslenemiyorsa dördüncü aydan itibaren de başlanması mümkündür. Bebekler dördüncü aydan anne sütü yetersiz gelebilir. Bu yüzden de devam sütü adlı biberon mamasını vermeye başlayabilirsiniz. Anne sütü ile beraber biberon mamasını da verebilirsiniz. Altıncı ayda da bebek çok fazla enerji harcadığı için demir ve proteine ihtiyaçları vardır. Bu yüzden de demir ağırlıklı ve protein ağırlıklı bebeklerinizi beslemelisiniz. Altıncı ayda bebeklerinize anne sütünden daha fazla besinlere ağırlık vermelisiniz. Dördüncü aydan itibaren bebeklerinize alıştırma olarak yoğurt ve meyve püresi yapıp yedirmelisiniz. Beşinci ya da altıncı aydan itibaren de bebeklerinize muhallebiler de verebilirsiniz.

bebeklerde-ek-gidaya-nasil-baslanir-1

Et, tavuk ve sebze çorbasını da altıncı aydan itibaren verebilirsiniz. Yalnız yumurtayı ve balığı bir yaşından itibaren vermeniz daha uygundur. Çünkü bazı çocuklar yumurta ve balığa alerjileri olabilir. Bu yüzden de yumurta ve balığa bir yaştan sonra yedirmelisiniz. Bunu sakın unutmayınız. Beş ve altıncı aydan itibaren anne sütünü sabahları ve geceleri vermelisiniz. Diğer kalan zamanlarda da bebeklerinize besin atıştırması yapınız. Her bebek altıncı aydan itibaren besinlere alışması gerekmektedir. Bun ek gıdalar denir. Tahıl ağırlıklı kaşık mamalarında bebeklerin damak tadına uygundur. Bu yüzden de tüm bebekler tahıl kaşık mamalarına hayrandırlar. Gece beslenmesi olarak bebeğinize anne sütün veriniz.

bebeklerde-ek-gidaya-nasil-baslanir-3

Anne sütü altı aya kadar bebeklerin almaları şarttır. Ama bebekler altıncı aydan sonra anne sütü içmeleri az olsa bile mutlaka bebeklerin ek gıdaya geçmesi gerekmektedir. Altıncı aydan itibaren bebekler ek gıdaya geçerek çiğneme ve yutma alışkanlıklarını yapması gerekir. Bebekler çiğnemeyi ve yutmayı öğrenmesi lazımdır. Bebekler ek gıdaya geçtikleri zaman az, az vermeye başlamalısınız. Çok gıda vermeyi denemeyin yoksa bebeğiniz kusabilir. Bundan dolayı da ek gıdaya geçerken bebeklere az, az verilebilir. Ek gıdaya geçerken bebeğinize kaşık ile veriniz. Asla biberon kullanmayınız. Her gün bebeklerinize kaşık ile veriniz. Ek gıdaya başlarken hijyene de önem vermelisiniz. Yani bebeğinize özel kaşık, tabak ve cam rende kullanınız. Bebeğinizin ek gıdalardaki yemeğinde asla musluk suyu kullanmayınız.

bebeklerde-ek-gidaya-nasil-baslanir-2

Mutlaka suyu kaynatın. Hazır meyve suyu ve hazır meyve püresi yerine sizler meyve suyunu ve meyve püresini evinizde hazırlayabilirsiniz. Böylece bebeğiniz çok daha sağlıklı olacaktır. Altıncı aydan itibaren bebeğinize her yemekten biraz verin. Bebeğinizin yeni ek gıdaya geçtikleri zaman onları asla sıkmayın ve zorlamayın. Çünkü bebeğiniz ek gıdadan sıkılıp bunalabilir. Sonrada yemek, yemek istemezler. Anneler yemek yedikleri zaman mutlaka bebekler onları izlemeleri gerekmektedir. Bebekler ek gıdalarında ağızlarını oynatmaları ve çiğnemelidir. Sebze püreleri, yoğurt, protein ve sütlü muhallebi beşinci ya da altıncı aydan itibaren vermeye başlamalısınız.

Author

Share