Bebeklerde Doğum Travmaları

Author

Categories

Share

Bebeklerde Doğum Travmaları

 

 

Normal ve sezaryenle doğumda bazı durumlarda bebek üzerinde travmatik durumlara rastlanabilmektedir. Bu travmalardan bazıları yaralanma ve çizikler gibi basit tedavi edilebilir sorunlarken, bazıları sakatlıkların oluşmasına neden olabilen ciddi rahatsızlıklardır. Doğum sırasında basit ve ciddi özellikteki tüm bebeklerde doğum travmaları konusunu sizler için araştırdık. Bu travmaların doğum sırasında ya da hemen sonrasında doktorlar tarafından belirlenmesi ve hemen önlem alınması bazen hayati olmaktadır. Konuyla ilgili bilgi sahibi olunması da aynı şekilde oldukça önemlidir.

1- Yumuşak doku travmaları Bu kategorideki bebeklerde doğum travmaları hem normal doğum hem de sezaryenle doğumda görülebilmektedir. Normal doğumda vajinal kasılmalar nedeniyle cilt ve yumuşak dokular hasar görerek doğum şişliği, tahriş ve su toplaması gibi vakalara neden olabilmektedir. Bu şekilde oluşan travmalar genelde çok ciddi değilse tedavi edilmeden 2-3 gün içinde geçmektedir. Sezaryenle doğumda ise sıyrık ve kesilme şeklinde yumuşak doku travmaları gözlenmektedir. Sezaryen ameliyatı sırasında yaralanmalar bisturinin yanlış kullanılmasıyla ilgili olarak ortaya çıkmaktadır. Tedavisi aynen yara tedavisi şeklinde yapılmakta, gerekli durumlarda dikiş atılması gerekebilmektedir.

2- Sinir hasarı yaratan travmalar Özellikle iri bebeklerin doğumu sırasında aşırı döndürme ve çekmeye bağlı olarak sinir hasarları oluşabilmektedir. Kalıcı olabileceği gibi tedavi edilebilen hasarlarda bulunmaktadır. Tedavi süreci hasar alan sinirin yerine ve durumuna göre yapılmaktadır.

3- Kemik hasarı yaratan travmalar Normal doğumlarda sıklıkla kemik kırılmalarına rastlanmaktadır. Doğum sırasında en çok fazla döndürülen ve çekiştirilen iri bebeklerde görülür. Omur ilik hasarı olmadığı sürece bebekler tam şekilde tedavi edilebilmekte, aksi halde sakat kalma durumu söz konusu olabilmektedir.

4- İç kanamaya neden olan travmalar Nadir rastlanan ve en tehlikeli olan doğum travmalarından birisi iç kanama olmasıdır. Daha çok karaciğer ve dalak kanaması şeklinde meydana çıkar. İlk müdahale olarak bebeğe kan kaybını azaltmak için kan verilir. Çok ciddi sonuçları olabilecek bu travmanın acil müdahale ederek tedavi edilmesi şarttır. Aksi halde bebek yaşamını kaybedebilir.

Bebeklerde Doğum Travmalarını Önlem Yolları Bebeklerde doğum travmaları genellikle doğum sırasında mekanik olarak ortaya çıktığı için işinin uzmanı doktorlarla tam teşekküllü hastanelerde doğum yapmak gerekmektedir. Bunun dışında annenin dikkat edeceği bir husus hamilelik sırasında beslenmesine dikkat etmesidir. Beslenmenin dengeli yapılması aşırı besin tüketiminden kaçınmak bebeklerin aşırı kilolu doğmalarından kaynaklı travmaların engellenmesi için çözüm olacaktır. Çünkü travmaların çoğu görüldüğü gibi iri bebeklerin doğum esnasında döndürülmesi ile oluşan yaralanmalar, burkulmalar ve sinir hasarları şeklindedir. Ani müdahale gerektirecek travmatik durumlarda yetkin sağlık personeli olan hastaneler tercih edilmesi kurtarıcı olmaktadır.

Author

Share