Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır | Hanımların Dünyası

loading...

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır

 

Günümüzde sıklıkla duymakta olduğumuz Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır sorusunun yanıtını doğru bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz. Bebekler doğduğunda başında yumuşak noktalar olur ve çoğu anne-baba bu doğal oluşum nedeniyle oldukça endişelilerdir. Oysa bıngıldak beynin sağlıklı bir şekilde gelişmesine izin vermekle kalmaz aynı zamanda onu darbelere karşı da koruma sağlamaktadır. İsterseniz gelin bıngıldağın neye yaradığını daha ayrıntılı bir şekilde anlatalım. Bebekler yeni doğdukları dönemde çoğu zaman uyumaktadırlar. Bazen de yalnızca etraflarına bakıyorlar. Ne şekilde olursa olsun yeni doğmuş bebekler sanki başka bir dünyadan gelmiş gibi olurlar. Ve vücutları gelişimine halen devam eder. Bunun en büyük kanıtı da bebeğinizin kafasında bulunan bıngıldaklardır. Elinizi bebeğinizin kafasına koyduğunuzda kafatası kemiklerinin henüz tamamlanmamış olduğunu ve bebeğinizin hayatının parmaklarınızın altında olduğunu hissedebilirsiniz. İşte, anne ve ya babayı endişelendiren de bu konudur. İnsan vücudunun en hassas bölgesi olan ve beyni koruyan kafatası kemikleri neden doğumdan sonra açık bir şekilde kalır? Gelin açıklayalım.

Sert darbelerden korumaktadır Bebekler 9 aydan sonra dünyaya geldiklerinde başlarında bulunan açıklık ya da daha doğru söylemek gerekirse açıklar (çünkü 6 tanedir) en fazla 3×2 santime ulaşıyorlar. Aslında ortada endişelenecek bir durum bulunmuyor. Çünkü kafatası kemiklerinin “esnekliği” aslında çocuklar için oldukça önemli bir konudur. Kafatası kemiklerinin esnek olması çocukları sert darbelerden korur ve anne rahminden çıkabilmelerine izin veriyor. Doğum sırasında kafatası kemiklerinin esnekliği annenin bebeği dışarı itme çabalarına karşılık verir ve onları birbirine yakınlaştırmaktadır. Bebeğin başının anne rahminden dışarı çıkması kafa tası kemiklerinin esnekliğine bağlı olur. Yeni doğmuş bebeklerin vücudunda en büyük kısım başlardır. Dolayısıyla bebeklerin başları bir kez dışarı çıktığında vücutlarının dışarı çıkması da oldukça kolay oluyor. Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır konusuna daha fazla netlik kazandıralım. Beynin büyümesi için ise; Bıngıldak aynı zamanda beynin uygun zamanda ve uygun ritimle büyümesine de olanak veriyor. Gerçekten de kol ile bacak gibi uzun kemiklerde, kemiklerin uzamasını yönlendiren bölge, diğer ismiyle büyüme kıkırdağı orta kısımda bulunur.

Kafa tasında ise bu bölüm kafatası kemiklerinin dış kısmında yer alıyor. İşte bu yüzden iki, üç kemiğin birleşme noktasında bıngıldak meydana gelmektedir. Bıngıldak lifli bir dokudan meydana gelir ve kafatası kemiklerinden daha sert bir yapıdadır. Bıngıldağın erken kapanması sorun oluşturmaz Kafatası kemiklerinde uzamanın dışında başka bir büyüme sisteminin varlığı daha bulunmuştur. Pek çok kafatası kemiği tabaka tabaka durur, birinin diğerinin üstüne kaymasıyla da yüzeyleri büyüyebiliyor. Bu buluş sayesinde doktorların çocukları muayene etme şekilleri de değişmiş. Doktorlar artık bıngıldağın ölçüsüne değil, daha önemli bir ölçü olan kafatasının ölçüsüne bakırlar. Oysa bir kaç yıl öncesine kadar zamanından önce kapanan bıngıldağın kafatasının büyümesini engelleyeceği düşünülürdü ve bu durumun nörolojik zararlara yol açacağına inanılmaktaydı. Yaraların ve bıngıldağın kapanma hızı beraberinde pratik tek bir sonuç getiriyor. Bu da insanların ve hatta halkların kafataslarının değişik yapılara sahip olduğu kanısıdır. Kuzeylilerin ve Afrika yerlilerinin kafatasları dar ve uzun bir biçimde olurken, Akdeniz ülkelerinin ve ya Uzak Doğu insanlarının kafatasları ise kısa ve geniş olmaktadır.

Bıngıldağı zorlamayın Bebeklerde dikkat edilmesi gereken bölge öncelikle ense ile boyun kasları olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bebeğiniz dünyaya geldiğinde başını dik tutamamaktadır. Boyun kasları 5. aydan sonra kuvvetlenmeye başlıyor. Bu nedenle bebeğinizi yatağından kaldırırken elinizi ensesinin altına koymanız gerekir. Çünkü eliniz boyun kaslarıyla aynı görevi üstlenir ve sarsılmaları engellenmektedir. Boyun kasları henüz kuvvetli olmadığından dolayı ilk 6 ay boyunca bebeğinizle başına darbe gelmesine neden olabilecek tarzdaki oyunlar oynamayın ya da onu havaya atmayınız. Yapılan bir araştırmaya göreyse, çocukların ilk 6 ay zaman zarfında oyunlar nedeniyle başlarına darbe aldıkları ve ya anne-babaların bebeklerin ağlamayı kesmesi için onları sarstıkları belirlenmiştir. Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır konusunun akabininde nelerden zarar görmez gelin inceleyelim. Bıngıldak nelerden zarar görmez Soğuktan zarar görmez Bebeklerinizi koruma isteğine bağlı olarak çoğu anne-babanın onlara şapka giydirme alışkanlığı bulunuyor. Ancak bıngıldağı soğuktan veya sıcaktan korumanız gerekmemektedir. Sudan zarar görmez Bebeğinizin başını rahatlıkla yıkayabilir ve sonrasından kurutabilirsiniz.

Aynı zamanda bıngıldağın üstünde bulunan elastik zarı süngerle de silmeyi de tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bebeğinizi çok soğuk veya çok sıcak su ile yıkamamanız gerekir. Ancak tabii ki sadece bıngıldak bölgesi için geçerli olan bir neden olmaz. Kardeşi dokunursa ne olur? Kazayla bile olsa büyük kardeş, küçük kardeşinin kafasına ve ya tam da bıngıldağın bulunduğu bölgeye sert bir darbede bulunabiliyor. Bıngıldak en sert darbelere karşı bile dayanıklı olduğundan endişelenmenize gerek kalmasın. Bebeğiniz düşerse Eğer ki, bebeğiniz bıngıldağın bulunduğu bölgeye sert bir darbe alsa dahi kafatası kemiklerinin esnekliğine bağlı olarak komplikasyon riski düşüktür. Darbeden sonra çocuğun bağırarak ağlaması da onun iyi olduğuna dair bir gösterir. Ancak 24 saat içerisinde kusma veya hareketlerinde yavaşlama görülürse doktorunuza başvurunuz. Yine aynı şekilde bıngıldakta çizikler meydana gelmişse doktorunuza haber vermeyi ihmal etmeyin. Bıngıldağı kontrol ederken yapılması gerekenler Bıngıldağın durumuna bakmak için bebeğin sakin olduğu bir zamanı seçmelisiniz. Genellikle bıngıldak kafatasının yüzeyine göre daha alçak ve nabız hissi vermektedir. Aynı bilekten nabız ölçerken olduğu gibi parmağınızın ucunu bıngıldağın üstüne koyacak olursanız bunu siz de kolayca hissedilmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb