Bebek Sağlığı ve Anne Sütünün Faydaları

Author

Categories

Share

Bebek Sağlığı ve Anne Sütünün Faydaları

 

Bebeklerin beslenme alışkanlığı anne sütü ile başlayıp daha sonra ek gıdaların verilmesi ile devam eden bir konu oluşturmaktadır. Özellikle bebeklerinin doğumundan itibaren anne sütü ne kadar etkili olduğu bugüne kadar söylenen ve yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmış gerçekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne sütünün yararları saymakla bitmeyecek birçok maddeyi karşımıza çıkartmaktadır. Bebeklerin doğumundan itibaren beslenmeleri düzenli kilo almaları ve boylarının uzaması anne ve babaların en çok istediği ve hayal ettiği durumlar olmaktadır. Bebek sağlığı ve anne sütünün faydaları konusunda sayılacak birçok husus aslında bebeklerin gelişim dönemlerinde gıda olarak alması gereken maddeleri de açığa çıkartmaktadır. bebek sağlığı ve anne sütünün faydaları sıralanacak olursa; Anne sütü insan sağlığı vücut ısısı içerisinde en ideal olan bir gıda olmaktadır. Bebek için en steril durumdaki beslenme ürünü olmaktadır. Besin içeriği durumuna göre bebek için gerekli olan tüm besinleri içeren ve bebeğin gelişimini sağlayabilecek en uygun besin maddesi oluşturmaktadır.

Bebeğin sindirim sistemine uygun ve metabolizmasını sürekli geliştirecek bir yapıya sahiptir. İçerisindeki Etkin maddeler sayesinde bebek için oluşabilecek enfeksiyon etkilerine karşı savaşçı bir özelliğe sahiptir Bebek için büyüme hormonu ve büyümeyi sağlayan gelişimi sürekli etkili kılan üyeleri içerisinde barındırır. Anne sütünü düzenli bir şekilde alan bebeklerde bağırsak enfeksiyonları veya solunum sistemlerinde oluşabilecek enfeksiyonlar önceden önlenerek sonraki yaşlarında ortaya çıkabilme durumu tamamen zayıflatılmış olmaktadır. Bütün bunların yanında anne sütü bebeklere ilaç veya diğer maddeler ile verilen etken maddelerden ayrıca başka bir takviye kullanılmasına gerek kalmadan tüm vücut fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirebilmesi için destek sağlayan bir beslenme alışkanlığı oluşturmaktadır. Bebekleri Beslerken Anne Sütü Hakkında Bilinmesi Gerekenler Daha önce belirtilen unsurlar içerisinde bebek sağlığı ve anne sütünün faydaları açık bir şekilde belirtilmiştir. Fakat burada belirtilmesi gereken anne sütünü verirken de bazı konulara dikkat edilmesi gerekir.

Öncelikle bebek doğumdan sonra ilk yarım saat içerisinde muhakkak anne sütüyle beslenmesi gerekir. Bunun yanında ek gıda ve içecek konusunda kesinlikle dışarıdan başka bir madde ile takviye edilmesi düşünülmemelidir. Aynı zamanda doğumdan sonra ilk altı ay süre içerisinde sadece anne sütüyle beslenen bebek sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürerek gıdalar 6 ay sonrasında verilmeye başlanmalıdır. Bebek sağlığı ve anne sütünün faydaları konusunda söylenecek birçok nokta mevcut iken bundan sonraki beslenme alışkanlıkları içerisinde ek gıdalarla bebeğin gelişimi sağlanabileceği de bilinmelidir. Anne sütü doğumdan itibaren çocuğun metabolizmasına geliştirme koruma ve bağışıklık sistemini normal bir şekilde ortaya çıkarma alışkanlığı elde etmek için gerekli olan bir uygulamadır. Bu durumlarda anne sütü gelmemesi veya annenin göğüs kısmında herhangi bir rahatsızlık hissetmesi durumunda başka bir anneden süt takviyesi yapılarak bebeğin beslenmesi özellikle anne sütüyle yapılmasına özen gösterilmelidir.

Bebek sağlığı ve anne sütünün faydaları açıklanırken sürekli anne sütünün faydaları bahsedilmektedir. Fakat burada asıl bilinmesi gereken anne sütünün sonrasında tamamlayıcı besinler verilirken başlama zamanının çok iyi belirlenmiş olması gerekir. Çünkü erken başlanan tamamlayıcı besinler veya geç başlanan takviye besinler bebeğin gelişiminde olumsuz etkiler yaratabilecektir. Erken başlanan tamamlayıcı besinler anne sütünün etkisini azaltır. Geç başlanan tamamlayıcı besinler de çocuğun gelişiminde bazı noktaları atlamış olmasına neden olacaktır. Bunun yanında aynı zamanda tamamlayıcı besinleri geç başladığı zaman da anne sütünün vücut metabolizmasını etkilerinin tam anlamıyla yerine getirilemediği durumlarda demir ve çinko eksikliği ortaya çıkarak bebek girişiminde olumsuz etkiler yaratabilecektir.

Author

Share