Bebek Odası Dekorasyonu

Author

Categories

Share

BEBEK ODASI DEKORASYONU YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Bebekler bizin en değerli varlıklarmızdır. Bebeklerimizin sağlıklı büyümeleri ve gelişimleri için elimizden geleni yapmak için çabalarız. Bebeklerimizin odalarından süslemelerine kadar her şeyin bebeklerimiz için en iyisi olmasını ve en sağlıklı olmasını isteriz. Bu nedenle bebeklerimize ayıracağımız odaları belirlemeden önce ev dekorasyonu uzmanlarında fikirler almak, araştırmalar yaparak bilgi sahibi olmak gereklidir. Bilinçli olarak seçilmiş ve dekore edilmiş bebek odaları bebeklerimizin büyüme ve gelişmelerinin sağlık olmasını sağlayacağı gibi evimize de görsel olarak estetik güzellik sağlamış olacaktır.Evimizdeki ki bebek odası dekorasyonunda dikkat etmemiz gereken iki ana faktör vardır. Bunlardan birincisi oda seçimi diğeri ise odanın dekorasyonudur. Oda seçimi için dikkat etmemiz gereken püf noktaları;odanın ne kadar gün ışığı aldığı, hangi cephe yönünde olduğu, havalandırmasının kolay olması, odanın büyüklüğü iken oda dekorasyonunda dikkat etmemiz gereken püf noktalar; renk uyumu, mobilya seçimi, oyuncaklar, ve süslemelerdir. Sırasıyla bu faktörleri inceleyelim.

Oda Seçimi

Bebeklerimiz için seçeceğimiz oda öncelikle yeterli güneş ışığına maruz kalmalıdır. Ne çok fazla ne de çok az güneş ışığı almamalıdır. Böylece bebeğimizin odasına istediğimiz ölçülerde güneş girmesini sağlamış oluruz. Seçeceğimiz odanın ısıtılıp soğutulması dikkat etmemiz gereken diğer faktördür. Kuzey cephe çok az güneş göreceğinden bu cepheye bakan odalar daha soğuk, güney cephe daha fazla güneş göreceğinde bu cepheye bakan odalar daha sıcak olacaktır. Bu nedenle doğu yada batı cepheye bakan odalar tercih edilerek oda sıcaklığı istenildiği gibi ayarlanabilir.Bebek odalarının büyüklüğü bebek için gerekli mobilyalar yerleştirildikten sonra bebeğimize hareket edeceği, oyuncakları ile rahat oynayabileceği, yürümeye başladığında rahatlıkla yürüyebileceği genişlikte olmalıdır. Bütün bunlar için bize gerekli olan alan 16 metrekaredir. 16 metrekare içerisine mobilyaları istediğimiz gibi yerleştirip bebeğimize yeterli boş alanı bırakabiliriz. Bebek odasının kolay havalandırılabilir olması, penceresinin yeterli büyüklükte olması oda için gerekli oksijen oranını sağlamamıza kolaylık sağlar. Eğer evlerimizde bu şartlara uygun bir odamız yoksa bu şartların bir kısmını sağlayan odayı bebek odası olarak seçmeli, diğer şartların doğal olmayan yollarla sağlamalıyız.

Bebek Odası Dekorasyonu

Bebek odası dekorasyonu çok dikkat etmemiz gereken bir konudur. Öncelikle yer döşemelerini seçmeliyiz. Var olan döşemeler eski ve yıpranmış olduğundan bolca bakteri bulunduracağından bebeğimizin sağlığı açısından risk ihtiva eder. Bu nedenle yeni ve sağlıklı yer döşemeleri seçmeliyiz. Seçeceğimiz yer döşemesinin yapıldığı malzemenin bambu, gürgen ve kestane ağaçlarından yapılmış olması sağlık, dayanıklılık ve bakteri barındırma açılarından çok önemlidir. Ayrıca yer döşemesinin rengini açık ve pastel renkler de tercih ederek bebek odasının daha aydınlık ve daha estetik olmasını sağlarken bebeğimizin gözlerini yormasına izin vermemiş oluruz. Yer döşemelerinin ardından bebek odasının boyanması veya kaplanması gelir. Boyayacağımız oda için açık ve pastel tonlarda renkler tercih ederek renk uyumunu bozmamış oluruz. Dikkat etmemiz gereken diğer bir husus bebek mobilyalarının büyüklüğüdür. Bebek mobilyalarını standart ölçülerden daha büyük üretilmiş ve görsel güzellik kazandırılmış örnekleri vardır. Ancak bu mobilyalar odalarımızda daha fazla yer kaplamaktan başka bir fayda sağlamaz. İşlevsel olmadıkları gibi odamız da işlevsiz hale getireceklerdir. Bu nedenle standart ölçülerde bebek mobilyaları tercih etmeliyiz.

Mobilyaların renklerini yine yer döşemelerine uygun olacak şekilde açık ve pastel tonlarda renkler seçerek hem bir renk uyumu sağlamış hem de odamızın bebeklerimiz için daha renkli olmasını sağlamış oluruz. Mobilya seçiminin ardından mobilyaların odaya yerleştirilmesi aşaması gelir. Mobilyalarımızı bebeğimizin veya bizlerin bebeklerimiz için kullanma önceliğine göre odaya yerleştirmeliyiz. Bebek karyolasını direk güneş ile temas etmeyecek şekilde daha fazla oksijen alabilmesi için pencereye en fazla 70 cm yakın olacak şekilde yerleştirmeliyiz. Böylece bebeğimiz uyurken güneşten etkilenmeyeceği gibi temiz havaya daha yakın olmuş olur. Bebek elbiselerinin yer aldığı bebek şifonyeri veya dolabı karyolanın tam karşısında olacak şekilde yerleştirilmelidir. Ayrıca bu dolap sabitleme aparatları ile duvara sabitlenmelidir. Böylece dolapların devrilerek bebeğimize zarar vermesinin önüne geçmiş oluruz. Bebek odasına seçeceğimiz perdeler de çok önemlidir. Güneşin en dik geldiği öğle saatlerinde odaya giren güneşi kesebilecek, absorbe edecek kumaşlar tercih edilmelidir. Bu kumaşlar aynı zamanda sağlıklı olmalı katkı maddesi ve kimyasallar içermemelidir. Perdelerimizin renklerini açık sarı, açık pembe veya açık turuncu olarak tercih ederek odamızın perde kapalı iken dahi aydınlık olmasını sağlarız.

Bebeğimizin oyuncaklarını karyolanın üzerine asacağımız şekilde ahşaptan yapmalıyız. Ahşap olmasının sebebi sağlık açısından işlenmemiş mamul olmasındandır. Böylece bebeğimizin odasına istemediğimiz kimyasal katkı maddeleri girmemiş olur.Bebek odasını aydınlatırken iki farklı yöntem izleyebiliriz. Bunlardan birincisi sarkıtma yaparak kapalı ters abajurlar içerisine yerleştirilmiş değişik renklerde ki lambalar ile sağlanır. Böylece ışık direk bebeğimizin gözüne gelmez ve göz sağlığı açısından problem oluşturmaz. Bu yöntem ile direk tavana yansıyan ışık odayı loş bir şekilde aydınlatır. Bebek odasında keskin bir ışık olmamalıdır. Diğer yöntem ise gergi tavanların içlerine hayvan veya ağaç figürleri içerisine gömülmüş farklı renklerdeki led ışıklar sayesinde yapılır. Bu yöntemle tavanda değişik figürlerde değişik renklerde istediğimiz parlaklıkta aydınlatma sağlamış oluruz. Bu durum bebeğimizin göz sağlığı içinde ideal olanıdır.

Süslemeler

Bebek odamızı süslemenin bir çok yolu vardır. Bunlardan birincisi kağıt kaplamadır. Odamızın duvarlarına istediğimiz ağaç yada hayvan figürünün remini ve ya şemasını yine kağıttan olacak şekilde farklı büyüklüklerde yapıştırabiliriz. Böylece oda duvarı düz bir halden bir orman haline gelecektir. Bu da öğrenmeye ve tanımaya başlayan bebeğimizin ilgi odağı olacaktır. Bir başka yol ise yine ağaçların, eşyaların ve hayvanların farklı boyutlarda ahşaptan yapılmış oyuncakalarını sağlıklı boyalarla farklı renklere boyayıp tavandan iplerle sarkıtarak odamıza asabiliriz. Bu durumda bir önceki yol gibi bebeğimizin dikkatini çekecek ve odamızı çok daha güzel gösterecektir.Bunların yanında dışarıda satılan ve bebek sağlığına olumsuz etkisi bulunmayan renkli oyuncakların satın alınıp odalara yerleştirilmesidir.Bunların yanında bebeğimiz büyürken ve gelişirken takip edebilmemiz için yapabileceğimiz farklı şeyler vardır.

Bunların başında bebeğimizin boyunu ölçüp gelişimi takip edebilmek için kendi yapacağımız ve bebeğimizin isminde yer alan harflerden oluşan metreler gelir. Bir metrelik ahşap üzerine 10 cm aralıklarla harfleri yerleştiririz. Her harfi 2 şer cm aralıklara denk gelecek şekilde işaretleriz. Böylece isim metre oluşturmuş oluruz. Bu isim metre ile bebeğimizin gelişimini takip edebiliriz. Bebek odamızın duvarına 12 adet küçükten büyüğe doğru resim çerçevesini ağacın dalları motiflerinde yerleştiririz. Bu çerçevelere bebeğimizin resimlerini 3 er aylık periyotlar ile çekerek yerleştiririz. En büyük çerçeveye bebeğimizin ilk fotoğrafı gelecek şekilde yerleştirerek bebeğimizin gelişimini takip edebilir ve anı olarak saklayabiliriz.Bütün bu noktalara dikkat ederek çok sağlıklı bir bebek odası tasarlamış oluruz. Tasarladığımız bebek odaları bebeklerimizin yaşayacağı, büyüyeceği ferah ve görsel güzelliği olan olacaklardır. Bu odalar evlerimize hem farklı bir hava katacak hem de bizlere dekorasyonun önemini gösterecektir. Hem bebeğimiz mutlu büyürken hem de bizler içimiz rahat bir şekilde bebeğimizi büyütürüz. Bebeklerimiz için elimizden geleni yapmak yetersiz kaldığında mutlaka bir uzman görüşüne başvurmalıyız.

Bebek Odası Dekorasyonu Resimleri

Author

Share

Önceki İçerikYatak Odası Dekorasyonu
Sonraki İçerikOje Sürme Tüyoları