Video Galerisi Bilgi Bebek Mevlüdü Hakkında Tarihi Gerçekler

Bebek Mevlüdü Hakkında Tarihi Gerçekler

-

- Advertisment -

Bebek Mevlüdü Hakkında Tarihi Gerçekler

Bebek mevlüdü hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu sitede bulup bilgi edinebilirsiniz. Dünyaya gelen her çocuğa bebek mevlidü yapmak aslında mecburi değildir. Ama bebek mevlidü yapıldığı zaman ve mevlüd sırasında bebeğin kulağına sesli bir şekilde kuran okunduğu zaman bebek daha nasipli ve bahtı daha güzel olur diye söylentiler vardır. Bebek mevlidüne eş, dost ve tüm akrabalar çağrılır. Sonrada bebek için mevlüd yapmaya, kuran okunmaya ve dua etmeye başlar. Bebek doğduktan sonra bebek mevlidü okutulmaya başlamaktadır. Bebek mevlidü okutulmak için en doğru zaman bebek bir aylık olduktan sonraki zamanlardır. Bu arada annelerinde lohusalık zamanı geçmiş olacaktır. Bebek mevlidünde Kuranı Kerimde bulunan ayetler okunmaktadır. Yeni doğan bebeğin hayırlı, nasipli ve bahtı açık olması için dua edilir. Aynı zaman da bebek mevlüdü hakkında tarihi gerçekler eşe, dosta ve tüm akrabalara ikramlarda yapılmaktadır. Bebek mevlüdü hazırlarken anneler için tatlı bir telaş ve çeşitli hazırlıklar yapılmalıdır. Tabi herkes bebek mevlidünde istediğiniz ikramlar bulunabilir. Anneler bebeklerini doğurduktan sonra en mutlu insanı olmaktadır.

bebek-mevludu-hakkinda-tarihi-gercekler

Bebek mevlidü yapmak isteyen anneler her şey kusursuz olacak şekilde planlanmaktadır. Kimileri bebek mevlidünde eşe, dosta, akrabalara ve komşulara yetecek şekilde mahallede lokma döktürülür. Ya da bebek mevlidünde az davetli bulunacaksa o zaman kendi tarzınızda ikramlar yapıp misafirlerine ikram edebilirsiniz. Bu özel bebek mevlidünde misafirlerinize özel bebek şekerleri yaptırıp dağıtabilirsiniz. Hatta bebek mevlidü için bebek şekerleri daha şık görünmesini istiyorsanız bebeğinizin doğum tarihini ve ismini de yazdırabilirsiniz. Bu sayede bebek şekerleri hoş bir görünüm sağlamak için hazır olmaktadır. Bebek mevlüdü hakkında tarihi gerçekler,bebek şekerleri ile birlikte tesbihler, lokumlar ve mevlüd şekerleri ile misafirlere dağıtılır. Bütün bu hazırlıklar sizler için ve misafirler çok özel olmaktadır. Aynı zamanda da bu hoş hazırlıklar misafirlerini mutlu etmektedir. Bebek mevlidü okuturken hocanın kucağına bebeğinizi vererek ve hoca bebeği sonra bulunan kadınların kucağına verilmektedir. Bazı misafirler bebeklere hediye vermektedir. Bebek mevlidü sonlarına doğru gül kokan kolonya verilir. Sonra da yapılan yemekler ikram edilmektedir. Bu arada gül kokan kolonyalar ile birlikte bebek şekerleri de dağıtılır.

Bebek mevlidü hem hayırlı hem de çok keyifle hazırlanan bir iştir. Bebek mevlidü illa ki yapılacak diye bir şey yoktur. Aynı zamanda da bebek mevlidünü siz ne zaman isterseniz yapabilirsiniz. Bebek mevlidünüz için yapılması gereken bir zaman da yoktur. Bebek mevlidünde kesinlikle bebek şekeri, lokum ve kolonya dağıtmak adettir. Her müslüman bebekleri doğduğu zaman Allah için hamd olsun diye ya kurban kestirilir ya da bebek mevlidü yapılmaktadır. Bebeklerin kırkı çıktıktan sonra eşe, dosta ve akrabalara ziyarete gidilmektedir. Ama tabi bütün bunları yapmak için zamanı siz belirleyeceksiniz. Bebekler doğdukları zaman ya kurban ya da bebek mevlidü yapılması peygamberimizin şartı olmaktadır. Bebek mevlidünün bir diğer adı da kırklamadır. Bebek mevlidü yapacağınız zaman herşeyi kesinlikle eksiksiz olmalıdır. Bazı insanları adetlerinde yumurta verilmektedir. Gidilen mevlütte misafirlere yumurtalar dağıtılmaktadır. İslama göre lohusa bitiminden sonra bebek mevlidü yapılması uygun olmaktadır.

Anneler ise lohusadan çıktıktan sonra özel olarak törenle yıkanması da bazı insanların adetidir. Bebeklerin en çok terleyen yerleri koltuk altı ve parmak araları temizlenmeli ve tuzlanmalıdır. Gerekirse tüm vücut tuzlanarak ovalanması gerekir. Aynı zamanda bebek mevlidünden sonra gezdirilmelidir. Bu da islam inançlarına göredir. Böyle adetleri seven anneler kendılerine göre uygunsa bu adetleri bebek mevlidünde yapabilirsiniz. Eğer bebek mevlidü için zamanınız olmadıysa ve bebeğinizin biraz büyümesini beklemek isterseniz bebeğinizin en fazla dört aya kadar bebek mevlidü yapmalısınız. Bebek mevlidü eğer bebek çok büyük olursa o mevlüd pek güzel olmaz. Çünkü herkes bebeğinin mevlüd sırasnda herkes kucağına alacağı için bebeğin çok büyük olmaması gerekmektedir. Doğumdan önce çok masraf yapan aileler bebek mevlidü için bebeklerinin biraz büyümesini bekler. Bu da gayet çok doğaldır. Bebek mevlidü hazırlıkları aileleri biraz uğraştırmaktadır. Bu yüzden de bebek mevlüdü hakkında tarihi gerçekler,yapılacak zamanı aileler belirlemlidir. Bebekleri nazardan korumak için bebek mevlidünde herkesin kucağına bebeğinizi vermelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Offset Shares a Video of Cardi B Giving Birth to Baby Kulture

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Jennifer Aniston’s Ex Justin Theroux Wishes Her Happy Birthday on Instagram

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Lady Gaga and Cardi B Meet at the Grammys

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...
- Advertisement -

Vampire Step-Dad – Invitation

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Awkoder – Lovely Eyes

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Must read

- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you