Bebek Kabızlığı Nasıl Geçer | Hanımların Dünyası

loading...

Bebek Kabızlığı Nasıl Geçer

Bebek Kabızlığı Nasıl Geçer

Bebek Kabızlığı Nasıl Geçer?

 

• Bebek kabızlığı nasıl geçer? Öncelikle bebeklerin kaka yapma alışkanlıklarının düzensiz olabileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Bunun yanında bebeklerde kabızlık oluşumunun sebeplerinin başında annenin tükettiği gıdaların özelliğinden ve bebeğinizin metabolizmasına etkisi yüzünden olacağı unutulmamalıdır. Bebeklerde kabızlık sorunu sık rastlanan bir sorun olması ile birlikte yeni doğanlarda ve 2-3 aylık bebeklerde fazla sorun edilmemesi gereken b ir durum olmaktadır. Telaş yapmadan sakin bir bebek bakımı sağlayarak gerekli detayları uygulayabilirsiniz.

• Bebek kabızlığı nasıl geçer? Bu konuda öncelikle bebeğinizin kabızlık süresini iyi incelemelisiniz. Bu tür sıkıntılarda öncelikle bebeğinizin kabızlık yaşama sıklığı ve kabızlık süresini takip ettikten sonra hekime danışmak gerekmektedir. Öncelikle kulaktan dolma bilgiler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çoğu bilgi faydalı ve doğru olmasına rağmen uygulama şeklinde yapılacak herhangi küçük bir hatada bebeklerin hassas ciltlerine veya metabolizmalarına zarar verebilecektir. Bu nedenle kendi bildiğinizden çok doktor tavsiyelerinin dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz.

• Bebeklerde kabızlık sorunu için artık eskisinden daha kolay ulaşım sağlayabileceğiniz çözüm noktaları mevcuttur. Bunların en başında doktorların bu alanda oluşturdukları forumlarda soru cevap şeklinde alabileceğiniz bilgiler ışığında yapacağınız uygulamalar olmaktadır. Bunun yanında birçok internet sitesinde bayanların yaptığı paylaşımlarda bu konuda yol gösterici olmaktadır. Bebeklerde Kabızlık Sorunu İçin Öneriler

• Bebeklerin beslenmesi sırasında yiyeceklerine şeker eklemeden vermek kabızlık için ilk sırada yer alan bir öneri olmaktadır. Verilen sıvıların özellikle yaza bebeklerinde olabildiğince içirilmesi önerilmektedir.

• Beslenme saatinin ardından bebeklerin karın bölgesine yumuşak dokunuşlarla masaj yapılması bağırsak hareketlerine yardımcı olacağından kabızlık sorunu için önleyici bir yöntem olacağı belirtilmektedir.

• Bebekleri kaka yapmadıkları zaman kendi istekleri doğrultusunda oturaklarına oturmalarını ve burada kalış sürelerini kendilerinin belirlemesine özen göstermeli ve kaka yapmaları için asla zorlanmamaları gerektiği belirtilmektedir. Bunu yanında kaka yapmadan önce makat bölgelerini yumuşatıcı ve rahatlatıcı kremlerin kullanılması kaka yapmaları esnasında kolaylık sağlayacaktır.

• Bebeklerin beslenme alışkanlıklarını oluştururken yiyecekler konusunda ısrarcı olmadan oyun havasında yedirmelisiniz. Özellikle taze sebze ve meyveleri yedirme konusunda değişik eğlenceli yöntemler kullanmanız sonraki zamanlarda kendiliğinden tüketerek kabızlık sorununu kendi çabaları ile aşmamaları sağlanabilecektir. En çok yemelerine gayret edeceğiniz kayısı taze veya kuru olarak, karpuz soğuk olmayacak şekilde, erik olgun olan çeşitlerinden, incir yine olgun ve doğal yolla yetiştirilmiş olanlarından, karnabahar mevsiminde yetişenlerden, pırasa iyice yumuşamış şekilde pişirilmiş olarak, kereviz çok iyi temizlenmiş olarak pişirilerek yiyebileceklerindendir.

• Kabızlık problemi yaşayan bebeğinize doğrudan süt vermeyin. Bunun yerine içine incir eklenerek kaynattığınız sütü süzerek bebeğinize yedirebilirsiniz. Ayrıca tadını sevdiği takdirde kayısı ile de kaynatarak verebilirsiniz. Tatlı türü yiyecekleri bebekler en çok tercih etmelerine rağmen gofret, çikolata gibi katı ürünlerden vermemeye gayret edilmesi gerektiği belirtilmektedir.

• Keten tohumunu akşamdan su ile ıslayarak sabaha kadar beklettikten sonra çorbasına ekleyerek vermeniz kabızlık problemine çözüm olacaktır. Bütün bu öneriler denenmiş ve olumlu sonuç alınmış annelerin ve babaların kendi imkânları ile yapabilecekleri uygulamalar olmaktadır. Bebeklerin kabızlığı nasıl geçer? Sorusunun en doğru yanıtı çocuk doktorlarından alınmalıdır. Özellikle kabız ve ağrısı olan bebeklerinizin tedavisi için öncelikle doktor tavsiyesi ile çözüm bulmalısınız.

Bebeklerin Kabızlık Problemleri İçin Doktor Tavsiyeleri

• Bebeklerin gelişim dönemlerinde 10 güne kadar kaka yapmamaları normal olduğu fakat bu konuda çözüm olarak DEBRİDAT kullanımının uygun olacağı tavsiye edilmektedir.

• Bebeklerin 5-6 gün kaka yapmamaları normal bir durum olmaktadır. Bu zaman aralığında gazını çıkarıyorsa aynı zamanda kakası yumuşak kıvamda ise asla bir ilaç takviyesine gerek olmadığı belirtilmektedir.

• Bebeklerin popolarına zeytinyağı sürülmesi veya sabunla fitil uygulaması yerine daha uygun tedavi edici yöntem olan derbidat kullanımı doktor tavsiyeleri arasında ısrarla yer almaktadır.

• Bebeklerinizin bir haftalık süre içinde kaka sorunu niçin fitil uygulaması ile çözüm buluyorsanız en kısa sürede bir çocuk doktoruna başvurmalısınız. Bu gibi durumlarda fitil uygulamasını daha fazla tekrar ettirmemeye özen gösterilmesi gerektiği tavsiye edilmektedir.

• Bebeklerde anne sütünden mamam ile beslenme durumuna geçildiğinde kabızlık sorunu ortaya çıkması normaldir. Bu gibi durumlarda osmolak kullanmanız ve fitil uygulamanız ile çözüm bulamıyorsanız derhal bir hekimde yardım almalı makat içi çatlak olup olmadığı incelenmelidir. Bu gibi tavsiyeler ve denenmiş durumlar tamamen kişilerin kendi tercihleri doğrultusunda yapılacak yöntemlerdir. Bebek kabızlığı nasıl geçer? Bu konuda en uygun ve en sağlıklı yöntemler doktorların uyguladıkları tedavi süreçleri olmaktadır.

Bebek Kabızlığı Nasıl Geçer Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb