Bebek Gazına Ne İyi Gelir

Author

Categories

Share

Bebek Gazına Ne İyi Gelir

 

Özellikle ilk çocuklarını kucaklarına alan annelerin sıkıntılı anlar yaşamasına neden olan ve genellikle her bebekte görülen gaz sancılarıdır. Yeni anneler bu durumla karşılaşınca bebek gazına ne iyi gelir? Sorusuna yanıt aramaya başlar ve bebeklerindeki gazı gidermek için çeşitli yöntemlere başvurur. Öncelikle belirtmek isteriz ki, bu ve buna benzer sorunlarla karşılaştığınız zaman ilk önce doktorunuz başvurmanızdır. Doktorunuz bebeğinize yapacağı klinik muayene sonucu sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Bebeklerde gaz sancıları genellikle doğumdan 15 gün sonra başlar ve 4-5 aylık olana kadar devam eder. Bazı hassas bünyeli bebeklerde ise gaz sancıları 1 yıl boyunca sürebilmektedir. Hemen hemen her bebekte görülen gaz sancılarının bazı belirtileri vardır. Bazı anneler bebeklerini emzirdikten sonra hemen ağlamaya başlamalarını “eyvah bebeğim doymuyor” diyerek ek mama vermeye başlar. Aslında bebekleri doymadığı için değil bağırsaklarında oluşan kasılmadan ötürü meydana gelen gaz sancıları yüzünden ağlamaktadır.

Eğer bebeğiniz emzirdikten hemen sonra ağlamaya başlıyorsa, ayaklarını karnına çekerek veya ayaklarını uzatırken ağlıyorsa, ateşi, ishali ve kusması yoksa bu durum büyük bir ihtimalle gaz sancısından dolayıdır. Bu durumla karşılaşınca bebek gazına ne iyi gelir, derseniz işte size bazı çözüm önerileri: Bebeğinizde gaz sancısının oluşumunu engellemek için bazı tedbirlere başvurabilirsiniz. Bu tedbirlerin başında ise sizin beslenme şeklinizi düzenlemeniz gelmektedir. Örneğin, kuru fasulye, bulgur, mercimek, lahana, brokoli ve bazı baharatlı yiyecekler gaz yapma özelliğine sahiptir. Anne sütü veren anneler bu tür besinleri tüketirken dikkat etmek zorundadırlar. Çünkü bu besinlerdeki gaz süt ile bebeğe geçerek bebeğinizin gaz sancısı çekmesine neden olur. Bu durumdan kurtulmak için, yemekten sonra bir çay bardağı ılık suya bir tatlı kaşığı kimyon eklenip içilirse bebeğinize gazın geçmesini engellemiş olursunuz. Ayrıca bebeğinize ek besin vermeye başladığınızda da gaz yapıcı besinlere bir tutam kimyon eklemeniz aynı etkiyi gösterecektir.

Bebek gazına ne iyi gelir?  gaz sorunu için uygulanacak bitkisel çözüm yolları da vardır. Bu bitkisel çaylar modern tıp tarafından kabul edilmiş ve uygulanmasına izin verilmiştir. Emzirme döneminde annelerin bu çaylardan her gün düzenli tüketmeleri bebeklerde görülen gaz sancılarını azaltacaktır. Bu çaylardan anneler sadece 100-120 ml tüketmeleri önerilmektedir. Çünkü fazla miktarda içmek bebeğinize olumsuz etki edeceği için günlük 1 bardak yeterli görülmüştür. Bu çaylardan biri rezene çayıdır. Rezene çayı önerilen miktarda tüketildiğinde hem anneyi rahatlatır hem de bebekte gaz oluşumunu engeller. Diğer bitkisel çay ise, papatya çayıdır. Papatya çayı da aynı şekilde günlük bir bardak tüketildiği takdirde emzirme sonrası oluşacak gaz sancılarını hafifletmektedir. Yukarıda saydığımız tüm bu uygulamalar dışında gaz sancılarının oluşumunu azaltan farklı bazı yöntemler de vardır. Bu yöntemleri sıralayacak olursak:

-Bebeğinizi emzirirken göğsün siyah kısmını bebeğinizin tam olarak ağzına almasını sağlamalısınız. Eğer biberonla besliyorsanız da biberon başlığında boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir.

-Bebeğinizin ayaklarını sıcak tutmalısınız ve uyurken ayakların altına sıcak su torbası koymanız iyi bir önlem olacaktır.

-Bebeğinizi inek sütü ile besliyorsanız verdiğiniz süt ılık olmalıdır, soğuk süt bebekte gaz oluşumunu hızlandırır.

-Bebeğinizi besledikten hemen sonra gazının çıkartılması önemlidir.

-Bebeğiniz emzirdikten sonra yaklaşık 20 dakika kucağınızda dik bir vaziyette tutmaya çalışın. Bu şekilde tutmak mide kapakçığının rahatlamasını sağlayacağı için gaz oluşumunu engeller.

-İnfantil kolik ağlama problemi olan bebekleri yatırmadan önce bir süre kucağınızda gezdirmeniz ve bulunduğunuz ortamı değiştirmeniz de bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Bu durum uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. .

Author

Share