Bebeğiniz ile Tatile Gidiyorsanız Yapmanız Gereken Hazırlıklar | Hanımların Dünyası

loading...

Bebeğiniz ile Tatile Gidiyorsanız Yapmanız Gereken Hazırlıklar

Bebeğiniz ile Tatile Gidiyorsanız Yapmanız Gereken Hazırlıklar

Bebeğinizle ilk defa tatile çıkacaksanız yanınızda bulundurmanız gereken olmazsa olmaz bazı eşyalar olacaktır. Bebeğinizin bavulunu hazırlarken bu ihtiyaç listesini göz önünde bulundurmanız tatilinizi daha rahat ve eksiksiz tamamlamanıza yardımcı olur.

Güneş kremi
Küçük çocuklar için; en az 30 faktörlü, mineral (fiziksel) filtre içeren, UV filtre sistemi ile güneş ışınlarını geri yansıtarak cildin alt tabakasında oluşabilecek hücresel zararları engelleyen, suya kuma dayanıklı, parfüm ve alkol içermeyen güneş koruyucular tercih edilmelidir. Güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce kremi sürün ve her 2 saatte bir güneş altındayken kremi yenileyin.

Araba yolculuğu
Aracınızla yolculuk yaparken 2–3 saatte bir molalar verin. Yanınızda, içme suyu bulundurun. Camlara gölgelik takın. Yolculuk öncesi arabanızı temizleyip tozdan arındırın. Klimanızın kontrollerini yaptırmayı unutmayın.

Uçak yolculuğu
Uçağın iniş ve kalkış zamanlarında, orta kulak basıncını dengelemek amacıyla bebeğinizi emzirin. Eğer çocuğunuz büyükse sakız çiğnetebilirsiniz. 2 yaş altı çocuklar kucakta seyahat etmelidir. Hareketinizi kısıtlamaması için koridor tarafını tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz 1 haftalıktan büyük ise uçakla seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz.

Güneş gözlüğü
Çocukların gözlerinin UV ışınlarından etkilenip en çok zarar gördüğü dönem doğumdan ergenliğe kadar olan zaman dilimidir. Bu dönemde alacağınız güneş gözlüklerinde UVB ve UVA ibaresinin olup olmadığına dikkat edin. Hafif, kırılmaya dayanıklı ve polikarbonatın cama göre daha uygun fiyatlı olması sebebi ile organik camları çocuğunuza gözlük alırken tercih edebilirsiniz.

Şapka
Çocuğunuzun yüzünü, güneş ışınlarından koruyan siperlikli şapka ile koruyabilirsiniz.
Bebeğinizi, bulunduğu yerdeki hava koşullarına göre, saat 10.00 ile 16.00 arasında direkt güneşe çıkarmayın. Güneş ışınlarının çok kızgın olduğu 12.00 ile 15.00 saatleri arasında, mümkünse dışarı çıkmayın.

Plaj oyuncakları
Çoğunuzla plajda daha iyi vakit geçirmek için ona kova setleri alın. Birlikte yapacağınız kumdan kaleler ve şekiller hem onu mutlu edecek hem de iyi bir vakit geçirmenizi sağlayacak.

Su
Çocuğunuz terlediğinde sıvı kaybı olacağından, güneş çarpmasına karşı, bol sıvı içirin. Günlük su alımı, vücudun su kaybı ile bir denge içinde olmalıdır. Vücuttaki su oranının yeterli düzeyde tutulması yaşamsal önem taşıdığından vücuttan kaybolan miktarlarda su alımına dikkat edin.

Sinek kovucu
Bebeklere zararı olmayan, kimyasal içermeyen doğal limon çiçeği içeren spreyler sineklere karşı kullanılabilir. Eğer bebeğiniz 2 aylıktan büyükse sinek koruyucuları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Havuz ve deniz suyu
Her zaman için denizi, havuza tercih edin. Havuzdan oluşabilen aşırı klora bağlı göz alerjileri, enfeksiyonları ve mantar hastalıklarına karşı yanınıza ilaç almayı ihmal etmeyin.

Islak mendil
Arabada sahilde bebeğinizin hijyenini sağlamak için mutlak yanınızda ıslak mendil bulundurun.

Plaj ayakkabısı
Çocuğunuzun ayağına bir şeylerin batmasını önlemek ve sıcak kumlarda rahat dolaşması için ayağına uygun plaj ayakkabısını da almayı unutmayın.

Şişme havuz
Bebeğiniz denize girmekten korkuyorsa suyla oynaması ve deniz suyuna alışması için şişme havuzunu yanınıza alın. Böylece hem serinlemiş olur hem de suya alışmış.

Uygun giysiler
Çocuğunuzun vücudunu saran dar giysiler yerine hareketini kısıtlamayan, açık renkte ve rahat olan giysileri tercih etmelisiniz. Ter emen ve sentetik kumaştan olmayan giysiler bebeğinizi isilikten korumaya da yardımcı olur.

Nemlendirici krem

Deniz sonrası, bebeğinizin rahatlaması açısından nemlendirici kremleri kullanın. Cilde uyumlu PH derecesine sahip, boya maddesi ve alkol içermeyen ürünleri tercihe din.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb