Bebeğin Gazına Ne İyi Gelir | Hanımların Dünyası

loading...

Bebeğin Gazına Ne İyi Gelir

Bebeğin Gazına Ne İyi Gelir

Bebeğin Gazına Ne İyi Gelir

Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa ve bebeğinizde sık sık gaz problemleriyle karşılaşıyorsanız bu yazımız tam size göre. Bebeklerde gaz neden olur? Bebeğin gazına ne iyi gelir? Ve Gaz sancısı çeken bebeklere ne yapmalı? Sorularınızın yanıtlarını ve çözüm önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Bebeklerde gaz neden olur? Yeni doğan bebeklerin en büyük problemi olarak bilinen gaz sancılarıdır. Bu sancılar sindirim sisteminin gelişimine bağlı olarak görüleceği gibi farklı sebeplerden dolayı da olabilmektedir. Sindirim sistemi yeni yeni gelişmeye başlayan yeni doğan bebekler gazlarını çıkarmakta zorlanırlar ve buna bağlı olarakta ağlama nöbetleri ve huzursuzluk gibi belirtiler verirler. Bu durum bebeğinizi etkilediği gibi sizin için de uykusuz gecelerin başladığının habercisidir. İşte burada yapmanız gerek sakin olmak ve kaygılarınızın bebeğinize geçmesine izin vermemek. Çünkü bebekler sizin tüm duygularınızı hisseder ve bu durumda daha da huzursuz olurlar.

Unutmayın ki her yeni doğan bebek gaz sancısı problemini yaşar ve bu durum geçici bir durumdur. Genellikle ilk 3 ay içinde bu gaz sancıları geçmekte sadece bazı durumlarda bu süre 6 ayı bulmaktadır. Bebeklerinin gaz sancısı olan aileler doktora başvurduklarında kesin bir çözüm önerisi alamadıkları için farklı yöntemlere başvurmak isterler. Doktorunuz size rahatlatıcı bir ilaç önerisinde bulunabilir veya zamanla geçeğeni telkin edebilir. Size sabırdan ve beklemekten başka çare ne yazık ki görünmemektedir. Fakat şimdi vereceğimiz çözüm önerileri sizin bu durumdan kurtulmanız için çare olabilir. Bebeğin gazına ne iyi gelir? Diye düşünüyorsanız işte size bazı öneriler: Bebeğin gazına ne iyi gelir? Bebeğiniz gazına iyi gelen bazı bitkisel alternatif tedavi yöntemleri ile geçirmeniz veya azaltmanız mümkündür. Son yıllarda modern tıp tarafından kabul edilen bu çaylarda dikkat edilmesi gerek tek şey içeceğiniz çayın miktarına dikkat etmektir.

Emzirme döneminde olan anneler bu çaylardan günlük bir küçük su bardağı yani yaklaşık olarak 100-120 mililitre tükettiklerinde gaz oluşumunu engellediği tespit edilmiştir. Fazla tüketilmesi durumunda ise bebeğinizi olumsuz etkileyeceği için içilecek çay oranına dikkat etmek gerekir. Bebeğin gazını engelleyen en iyi çaylardan biri “Rezene” çayıdır. Rahatlatma özelliği olan bu çaydan günde 100 mililitre içtiğinizde gaz oluşumunu engellediğini göreceksiniz. Diğer önereceğim çayda “Papatya” çayıdır. Aynı şekilde papatya çayının da içilmesi bebeğinizdeki gaz sancılarını hafifletir. Bu çayların dışında bebeğin gazına ne iyi gelir?

Derseniz, işte size birkaç alternatif önerisi;

Acı Elma Yağı: Aktardan kolayca bulacağınız ve adaçayı yağı olarakta bilinen bitkisel bir ilaçtır. Bebekteki gaz sancısını azaltmak için ayaklarına ve bebeğin karnına masaj yapılarak bu yağdan yaklaşık 1 damla sürülür. Günde 2 kez uygulayacağınız bu yöntemle gaz sancılarını azaltmanız mümkündür.

Saf Zeytinyağı: Zeytinyağı özellikle kakasını yapmakta zorlanan bebekler için önerilmektedir. Çünkü kabızlık durumu da gaz sancılarına neden olabilir. Küçük bir çay kaşığı saf zeytinyağını bebeğinize verdiğinizde sindirim sistemi yumuşayıp rahatlayacağı için ağrısı da azalacaktır.

Bunlar dışında eczanelerde satılan bazı bitkisel ilaçlar da mevcuttur. Bu ilaçları doktorunuzun önerisiyle kullanmanız gerekir. Bitkisel dahi olsa bazı yan etkileri olabileceği için bu ilaçların isimlerini sizlerle paylaşmak istemedik. Gaz sancısı çeken bebeklere ne yapmalı? Yukarıda saydığımız önerilerin dışında gaz sancısı çeken bebekler için uygulayacağınız diğer alternatifler ise şöyledir:

-Bebeğinizin kendini güvende hissetmesi için emzirebilirsiniz. Emzirdikten sonra kusma ile birlikte ağlama başlıyorsa bir süre kucağınızda sakinleştirmeye çalışmalısınız.

-Gaz sancısı olan bebekleri karınları üzerine yatırabilir ve bir kolunuzun üzerinde tutarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

-Bebeğinizin özellikle karın bölgesine masaj yapabilir veya banyo yaptırmakta rahatlamasını sağlamaktadır.

-Bebeğinizi dikkatini çekecek oyuncak veya seslerle onu oyalayabilir ve gerekirse sallama, emzik verme gibi onun rahatlamasını sağlayacak şeyleri uygulayabilirsiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb