Bayramdan Sonra Mideyi Rahatlatacak 5 Çay

Author

Categories

Share

Bayram boyunca her evde çeşitli yemekler ve tatlılar pişirilir. Bu lezzetli yemek ve tatlılardan yememek mümkün olmuyor ve mutlaka tüketiliyor. Bol bol yemeklerin yapılması, ikram edilmesi ve yenmesi demek vücut şişkinliği, ödem ve kilo demektir. Durum böyle olunca bayram bitiminde vücuttan bu besinleri ve toksinleri atmak gerekiyor ve bu da bitki çayları ile mümkün oluyor.

Bayram Ağırlığını Vücuttan Atan Çaylar;

Papatya Çayı
Papatya çayı hazımsızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor ve gaz oluşumunu engelliyor.
Yapımı; Bir fincanın içerisine 1-2 tatlı kaşığı papatya atıp üzerine kaynamış su ekleyin. 2 ya da 3 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve için. Günde iki bardak tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı
Kış günlerinin de vazgeçilmezi olan zencefil çayı, dolaşımı ve sindirimi hızlandırarak vücuttaki şişkinli ve ödemi atıyor. Midenizde hissettiğiniz ağırlığı zencefil çayı ile yok edebilirsiniz.
Yapımı; 15-20 gram zencefili temizleyip ince ince kesin ve kaynar suya atın. Daha sonra süzerek fincana alın ve için.

Rezene Çayı
Mide sancıları ve krampları, hazımsızlık ve bağırsak problemlerinin en büyük düşmanı olan rezene çayı hem sindirim sistemini hem de sizi rahatlatıyor.
Yapımı; Bir fincan kaynamış suyun içine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş rezeneyi ekleyin ve 5-7 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra süzerek için.

Nane Çayı
Nane çayı mideyi rahatlatarak yiyeceklerin öğütülmesine yardım eder.
Yapımı; 2 yemek kaşığı kuru nanenin üzerine kaynar suyu dökün ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Ardından süzün ve limon ekleyerek için.

Safran Çayı
Safran pahalı bir bitkidir fakat vücut için çok faydalıdır. Safran, mideyi rahatlatır ve sindirimi hızlandırır.
Yapımı; Kaynayan suyun içine bir tutam tel safran ekleyin ve kaynadıktan sonra süzerek için.

Author

Share