Bayramda Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Author

Categories

Share

Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişiler, vücudun uzun süre aç kalması sebebiyle kilo alıyorlar. Bunun dışında özenle hazırlanan sofralar, yemekler ve tatlılar oruç tutmayanları bile kilo almaya itiyor. Ramazanın bitiminde gelen 3 günlük bayramda da akraba ve arkadaş ziyaretlerinde yenilen yemek ve tatlılar kısa sürede kilo alımına sebep oluyor. Fakat Ramazan ayı ve bayramı sürece dikkat edilecek bir kaç unsur ile kilo almamak mümkün.

Bayramda Kilo Almamak İçin;

Ramazan Sonrası İlk Güne Dikkat

Ramazan ayında kilo alımı gerçekleşmişse, orucun bittiği günden itibaren dikkat etmek gerekiyor. Vücudun dengeli beslenmesine geri dönülmeli ve güne hafif bir kahvaltı ile başlanmalı. Bunun dışında tatlı ve çikolataların en az miktarda yenmesi gerekiyor.

Kilo Aldırmayan Bayram Yemeklerini ve Tatlılarını Tercih Edin

Bayram süreci boyunca hafif yemeklerden ve tatlılardan yana olun. Ağır et yemekleri yerine sebze, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları yemeyi tercih edin. Porsiyonları en aza indirerek beslenin ve formunuzu koruyun.

Bayramda Her İkram Edileni Yemeyin

Bayram süreci aile ve akraba ziyaretleri ile geçer ve bu ziyaretlerde çeşitli yemek ve şerbetli tatlılar ikram edilir. Baklava, kadayıf ve tulumba gibi yüksek şeker ve kalori oranına sahip tatlılar bayramın en çok tüketilen besinleridir. Yaptığınız ziyaretlerde size ikram edilen tatlıların hepsini yemeyin. İkramları yemek yerine yalnızca tadın. Ayıp olmasın deyip yemekten taraf olmayın. Böylelikle kilo almayacak ve formunuzu koruyacaksınız.

Author

Share