Bayanlar İçin Diyet Formülleri

Author

Categories

Share

Bayanlar İçin Diyet Formülleri

 

bayanlar-icin-diyet-formulleri

Ekim ayını da yavaş yavaş geride bırakmamızla birlikte bayanların bir kısmı “Aman zaten kış geldi ne diyeti!” diyorsa da diğer kısmı kendini vücudunu fit tutmak için diyetlere devam ediyor. Peki, bu aylarda bayanlar için en uygun diyet listeleri nelerdir, nelere dikkat edilmelidir? Çay bir Türk insanı için olmazsa olmazlardandır. Çaya atılan şekerin zararlı olduğu defalarca vurgulansa da bir kere de biz dikkat çekmiş olalım. Eğer diyet yapmaya karar verdiyseniz şekerden vazgeçmelisiniz. Çayı mümkünse şekersiz, eğer öyle içemiyorsanız yapay tatlandırıcılarla tüketmenizde fayda var. Çünkü şeker diyet konusunda oldukça önemli.

Kahvaltıda pratik olarak hazırlanabilen tosttan da vazgeçmek pek mümkün değil. Tost yemenizin diyete etkisi olmasa da üzerine sürülen yağın oldukça etkisi var. Bu yüzden kahvaltıda tost tüketecekseniz yağsız olmalı. Tavsiyemiz ise tostu kaşarlı veya beyaz peynirli yapmanız. Hayatımızda büyük yer kaplayan asitli içeceklere ise diyette yer yok! Diyet yapmaya kararlıysanız “Hadi bir kola içeyim!” demekten vazgeçmeniz gerekmekte. Bunun yerine alternatif olarak taze sıkılmış meyve suları idealdir. En iyisi ise evde kendiniz hazırlamanız dır fakat bununla uğraşamam diyorsanız hazır almakta yeterlidir. Meyve suyuyla aranız iyi değil ise ayranda tercih edebilirsiniz. “Pilav veya makarnanın diyette yeri yoktur.” diyenlere itibar etmeyin. Vücudumuzun pilav ve makarnadan sağlanan karbonhidrata da ihtiyacı vardır. Fakat makarnanın veya pilavın az yağlı olması gerekiyor. Yağ her yerde olduğu gibi burada da büyük bir problem. Ama dikkat! Yağsız değil az yağlı olarak tüketebilirsiniz. Diyette bolca salata tüketmek acıkmanızı engeller. İstediğiniz türde hazırlayabilirsiniz salatayı fakat tuz ve yağ olmamak şartıyla. Tuzu aşırıya gitmemek şartıyla dökebilirsiniz fakat yağa kesinlikle yer yok! “Böyle tatsız tuzsuz diyet mi olur be!” diye düşünebilirsiniz.

Et severler için bu tezi şimdi yıkıyoruz. Akşam yemeklerinde 1 köfte kadar ızgara et pişirebilirsiniz. Tavuk, dana eti, balık kullanabilirsiniz. Burada da dikkat etmeniz gereken ızgara olmasıdır. Yanında zeytinyağlı sebze yemeği tüketebilirsiniz. Diyette yağın esirgenmediği nadir yerlerdendir zeytinyağlı sebze yemeği. Aman dikkat yağını fazla kaçırmayın ve tuzdan yine uzak durun. “Yatmadan önce bir şeyler tüketilmez, çünkü mide bunları sindiremez.” diyenlerin sözünü dinliyorsunuz fakat canınız bir şeyler mi istiyor. Yatmadan evvel bir adet meyve tüketebilirsiniz. Bu sizi psikolojik ve fiziksel olarak rahatlatacaktır.

Author

Share