Basen Eritme | Hanımların Dünyası

loading...

Basen Eritme

Basen Eritme

Basen Eritme

sagilikli-basen-eritme

Ergenliğe girmeden önce kadın ve erkek vücudu birbirine çok benzer. Çok fazla yağ yoktur ve vücuttaki yağ vücudun her bölgesine eşit olarak dağılmıştır. Ancak ergenlikle birlikte kadın vücudunda, göğüs ve basen bölümünde yağlanma artmaya başlar. Bu, tüm sağlıklı kadınlarda görülen ve ergenlik sonuna yani vücut bir kadın vücudu şeklini alana kadar devam eden bir süreçtir. Çeşitli hastalıklar, hormonal bozukluklar, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik gibi etkenler vücuttaki yağlanmanın artmasına ve orantısız yağlanmaya sebep olabilir. Yağ hücrelerinin insan vücudu için önemi çok büyüktür. Vücudumuzdaki yağ hücreleri sayesinde ısınma sağlanır. Sağlıklı yaşamamıza yardımcı olan birçok vitamin yağ hücrelerinde depolanır. Beynin etkin çalışmasına ayrıca bunu sağlayan birçok hormonun sentezlenmesine yardımcı olur. Vücudumuz için bunca işlevi olan yağın ideal oranın üzerinde olması ise başta kalp damar hastalıkları olmak üzere şeker, tansiyon, kanser gibi birçok hastalığın riskini artırmaktadır. Ergenlik dönemine kadar yağ hücreleri vücutta artarken ergenlikten sonraki kilo alımında yağ hücrelerinin yapısı değişir ve büyür. Düzensiz beslenme ve hareketsizlik, uzun saatler hareketsiz oturmak yağ hücrelerinin düzensiz bir şekilde genişlemesine ve vücutta orantısız yağlanmaya sebep olur İdeal yağ oranı yetişkin sağlıklı bir erkek için yüzde on beş kadında ise yüzde yirmi ikidir. Vücutta bu oranın üzerinde biriken yağ kalça ya da karın bölgesinde birikir. Kalça bölgesinde daha fazla yağın biriktiği tipi armut tipi vücut olarak da bilinmektedir. Yağlanmanın karın ya da kalça bölgesinde olmasını belirleyen en önemli faktör genetiktir.

spor-ile-basen-eritme

Daha çok kadınlarda görülen armut tipi vücuttan aslında karın bölgesi yağlanma olan bir vücuda göre daha sağlıklıdır. Karın bölgesinde biriken yağ hücreleri kalça bölgesinde biriken yağ hücrelerine göre daha büyüktür. Ayrıca karın bölgesindeki yağ hücreleri iç organlara daha yakın olduğundan daha büyük tehlike arz ederler. Bu yüzden karın bölgesindeki yağlanma özellikle kalp damar rahatsızlıkları açısından büyük bir risk taşır. Genetik etmenlerin yanında vücutta yağ dağılımı etkileyen bir etmen de hormonal dengedir. Normalin üzerinde insülin hormonu bulunan kişilerde genelde karın bölgesinde yağlanma görülür. İnsülin seviyesi arttıkça şeker yükselir. Şekerin yükselmesi iştah açılmasına bu da daha fazla yağlanmaya sebep olur ve şeker hastalığı da bu şekilde ortaya çıkar. Kalçalarda yağlanmaya sebep olan hormon ise kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojendir.

plates-ile-basen-eritme

Östrojen, kadınlarda yumurtalıklarda üretilen, hem kadınlarda hem erkeklerde görülen bir streoid hormondur. Ancak ergenlikten sonra kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla salgılanır. Basen ve göğüste yağlanmaya, hızlıca boy uzamasına, vajinanın gelişip uzamasına, genital bölgede ise kıllanmaya sebep olur. Aynı zamanda adet döngüsünün düzenlenmesinden sorumlu hormon da östrojendir. Östrojenin fazla salgılandığı durumlarda ise kalça bölgesinde aşırı yağlanma ve selülit oluşumunun yanı sıra; adet düzensizliği hatta tamamen adetten kesilme görülebilir. Fazla östrojen salgılanması kanser riskini de artırır. Ayrıca cinsel istekte azalma, şişkinlik, panik atak ve depresyon, baş ağrıları ve kramplar ve yumurtalıklarda kist oluşumları da östrojen hormonunun aşırı salgılanmasının bir sonucu olabilir. Östrojen eksikliğinde ise memelerde küçülme, vajinada kuruluk ve adet düzensizliği gibi belirtiler görülebilir. Hormonal dengenizde herhangi bir sorun olmamasına rağmen basen bölgenizde meydana gelen aşırı yağlanma sorunu; yaşam tarzınız, beslenme şekliniz ve genetik özelliklerinizin bir sonucudur.

kolay-basen-eritme

Basen bölgesinde yağlanmaya sebep olan tek beslenme alışkanlığı fazla miktarda ve yüksek kalorili beslenmek değildir. Vücuda alınan fazla kalorinin vücutta yağ olarak depolandığı bir gerçek. Çünkü bu sayede en yüksek kaloriyi en düşük hacim ile depolayabiliyoruz. Ancak kalorilerin depolandığı yağlar aynı zamanda vücutta kullanılmayan asitlerin de depolandığı yerlerdir. Vücudumuza asit ağırlıklı beslenerek depoladığımız asitler bu yağlar yakıldığı sırada yine vücuda dağılır. Vücutta bu asitlerin kolay dağılabilmesi için vücudunuzda hali hazırda asidik değil alkali bir ortam olması gerekmektedir. Çünkü asitler alkali ortamlarda çözünebilir. Bu yüzden özellikle belirli bölgelerde yağ yakımı ve incelme hedefleniyorsa, uygulanacak diyette günlük kalori miktarının yanı sıra, alınan besinlerin alkali besinler olmasına ve yüksek asit dereceli besinlerden uzak durmaya da özen gösterilmesi gerekir. Yüksek derecede asit içeren besinlerin başında işlenmiş et ürünleri gelir. Salam, sucuk, sosis; hazır tavuk ve et ürünleri basen eritmek için yapılan diyetlerde kesinlikle olmamalı. Bunun dışında cips, kraker gibi yüksek miktarda yağ ve tuz içeren besinler; çikolata, bisküvi, kek, kurabiye gibi yüksek miktarda şeker yağ ve karbonhidrat içeren besinler de yüksek seviyede asit içeriklerinden dolayı uzak durulması gereken yiyecekler arasındadır.

kalca-ve-basen-eritme

Bölgesel zayıflama için dengeli bir hormonal yapı ve düzenli beslenme kadar önemli bir diğer konu da basen eritme için bölgedeki kasları çalıştırmaya yönelik egzersizlerin yapılmasıdır. Günümüzde modern hayat ve gelişen teknoloji insanların hayatını her geçen gün biraz daha kolay ama hareketsiz hale getirmeye devam ediyor. Bu yüzden bir çoğumuz günün büyük kısmını oturarak hareketsiz geçiriyor. Bu durum basen bölgesindeki yağ hücrelerinin sıkışarak genişlemesine dolayısı ile vücutta da orantısız bir genişleme olmasına sebep oluyor. Bu yüzden basen  eritmek için hayat tarzına küçük değişiklikler yaparak gündelik hayatı daha hareketli hale getirebilmek önemlidir. Günlük yürüme mesafesini artırmak bu konuda büyük değişikliklere sebep olacaktır. Bunun yanı sıra doğrudan basen bölgesini ve vücuttaki en geniş kas kütlesi olan bacakları hedefleyen squat, merdiven çıkma, bisiklet sürme gibi hareketler de basen bölgesinin incelmesine yardımcı olur.

Basen Eritme Resimleri

gobek-ve-basen-eritmeerkeklerde-basen-eritmeen-ideal-basen-eritmeen-hizli-basen-eritmebasen-eritme-yolubasen-eritme-ve-sporbasen-eritme-tek-bacak-hareketibasen-eritme-hareketleribasen-eritme-hareketibasen-eritme

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb