Baş Ağrısını İlaç Kullanmadan Geçirmek için Yapılacaklar | Hanımların Dünyası

loading...

Baş Ağrısını İlaç Kullanmadan Geçirmek için Yapılacaklar

Baş Ağrısını İlaç Kullanmadan Geçirmek için Yapılacaklar

Baş ağrılarınızı tanıyarak ve içeriğimiz’de belirttiğimiz yöntemler ile çoğu zaman şiddetli baş ağrılarınızdan doktora gitmeden kurtulabilirsiniz. Baş ağrısı durumunda ilaç kullanmadan ve doktora gitmeden evde geçirmek için yapılacakları Nöroloji Uzmanı Dr. Sevda Dağcıoğlu anlattı bizde sizlerle paylaştık.

Gevşeme egzersizleri ile kaslarınızda ki gerginliği ve stresi azaltabilirsiniz bu da çoğu hastada baş ağrısını azaltır. Gevşeme egzersizlerini nefes alma egzersizleri ile birlikte vücut kas gevşetme egzersizleri olarak iki bölüm şeklinde uygulayabilirsiniz. İki bölüme ayırdığınız gevşeme egzersizlerinin yarısı nefes alma, diğer yarısı da kas gevşetme olarak günde 10-20 dakika uygulamanız öneriliyor. Bu egzersizlerin faydalı olması için evde yaşayan diğer kişilerin sizi rahatsız etmemesi gerekiyor. Ayrıca egzersizin gürültü ve kargaşadan uzak bir yerde yapmanız öneriliyor.

Nefes alma egzersizleri baş ağrısını geçirmek için diğer bir önemli yöntem. Nefes alma egzersizi uygulamak için sırt üstü yatın veya sırtınızı rahat bir yere dayayıp oturma pozisyonunda durun. Sadece göğsünüz ile nefes almayı bırakıp, göbek ve kaburgaların arasını dolduracak şekilde derin nefesleri almalısınız. Nefesinizi kesinlikle tutmamanız gerekiyor. Bu şekilde nefes alıp vermeye 5-10 dakika boyunca devam edin. Bu nefes alma egzersizi sonrasında tüm vücudunuzun rahatladığını fark edeceksiniz.

Kas gevşeme egzersizleri uygulayarak vücudunuzda ki tüm kasları sırasıyla kasın ve geşetin. Kas gevşetme egzersizine ayak başparmaklarından başlayarak başınıza kadar çıkın. Bu uygulama sırasında kas gruplarınızın gevşediğini ve ağırlaştığını düşünün. Ayrıca rahatlamak için kafanızda ki tüm düşünceleri boşaltmalısınız. Gevşeme egzersizinizi daha da derinleştirin ve rahatladığınızın farkına varın. Gevşeme egzersizi süreniz dolduğunda tüm vücudunuzu gerip hareket ettirin. Öncelikle ayak parmaklarınızcan başlayın ve sırasıyla elleri, ayakları daha sonra tüm vücudu hareket ettirin. Bazı durumlarda gevşeme tekniği uygularken uykunuz gelebilir ve uykuya dalabilirsiniz. Gevşeme egzersizi yaparken rahatlatıcı bir müzik dinlerseniz daha keyifli hale gelebilirsiniz. Gevşeme egzersizi sona erdiğinde uyku modundan çıkmak için bir süre bekleyin. Tam olarak uyanık hale gelmeden elektrikli alet ya da araba kesinlikle kullanmayın.

Sıcak ve soğuk uygulama baş ağrısı için önemli bir yardımcı. Sıcak su torbası ya da sıcak banyo ile yapacağınız sıcak uygulama kaslarınızı gevşetecektir. Sıcak uygulamalarda vücudunuzu yakmamaya dikkat edin. Aynı şekilde buz torbasını da sırtınıza, boyuna ve şakaklara uyguladığınızda baş ağrısına iyi geldiğini göreceksiniz.

Buz torbası uygularken aşağıda ki maddelere dikkat etmelisiniz.

-Öncelikle yarım kilo kadar buzu plastik bir torbaya koyun.
-Buzu örtecek seviyede soğuk su ilave edin.
-Poşetin içinden havayı boşaltın ve ağzını sıkı bir şekilde bağlayın.
-Torbayı nemli bir bezle sararak ağrı hissettiğiniz bölgenin üzerine koyun.
-Buz torbası uygulamasına 15 dakika kadar devam edin.
Masaj tedavisi

Baş ağrısı çekenlerin %80’ine boyun kaslarında ki sancılar’da eşlik eder. Boyun kaslarınızda ki sancılar ve gerilme baş ağrısını arttırır. Masaj tedavisi uygulayarak özellikli boyun ve omuzlardaki gerginliği azaltırsanız baş ağrısında faydalı olacağını görürsünüz. Ancak önemli bir konu MİGREN ATAKLARI‘nda boyun hareketi ağrıyı çoğaltacağı için masaj tedavisi önerilmez.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb