Bakım ve Güzellik

Author

Categories

Share

Bakım ve Güzellik

 

Kişisel bakım ve güzellik konularına dikkat etmek insanların önce kendisine sonra başkalarına saygısını gösteren bir göstergedir aslında. Kişi kendi kişisel bakımını yaparak kendi özgüvenini artırır ve başkalarına rahatsızlık vermemek için de bir nevi toplumsal bir görev üstlenmiş olur. Çünkü dışarısı insanların iç içe olduğu bir ortamdır adeta. Sürekli yan yana olmaktan dolayı da kişisel bakımına özen göstermeyen kişiler hemen belli olur ve bu başta o kişi için sonrasında o ortamda bulunan kişiler için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Böyle bir duruma düşmeyi kimse istemez herhalde. Onun için kendimizi bu duruma sokmamalı ve kişisel bakımımıza mutlaka önem vermeliyiz. Unutmamalıyız ki saygı duyulduğumuz kadar varız.

Kişisel Temizlik Kişisel bakım denildiğinde bu bakımın temelini oluşturan temizliktir diyebiliriz. Çünkü temiz olmadıktan sonra bakımlı olmanın da bir önemi yoktur. Alt yapısı sağlam olmayan bir temel üzerine bina inşa etmeye benzer bu. Onun için ilk etapta temizliğe dikkat etmeli ve duş alınmalıdır düzenli olarak. Kışın soğuk havalardan dolayı pek belli olmasa da özellikle yaz aylarında ülkemiz oldukça sıcak olmakta ve bunun sonucunda da terlemekteyiz. Terlemeden dolayı kötü bir koku oluşmakta ve bu da oldukça rahatsız edici bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazın çok sıcak olduğu zamanlar özellikle her gün duş almakta fayda vardır. Gün içinde yapacağınız gün içi planına bağlı olarak ikinci bir duş alınabilir. Çünkü terlemeyi önlemek ve ter kokusunu bastırmak için kullanılan deodorantlar bir yere kadar ter kokusuna engel olmaktadır. Ter kokusuna karşı aşırı hassassanız pudralı deodorantlar kullanmalısınız .

Bu deodorantlar pudralı olduklarından dolayı sıktığınız yeri kurutur orada bir katman oluşturur ve terlemenizi önler. Pudrasız deodorantlar ve stick yani sürülebilir deodorantlar yazın önerilmemektedir. Bunları kullandığınız takdirde terlemeyi önlemeye pek bir müdahaleniz olamayacaktır desek yanlış olmaz. Bakım ve güzellik konusunda kendine önem verenlerin ilk etapta dikkat etmesi gerektiği noktalar bunlardır. Bunun sonrasında temiz bir bedene verilecek en büyük hediye temiz giysilerdir. Kimse temiz bir bedene kirli giysiler giydirerek onu kirletmek istemez herhalde. Bu arada tüm bu temizlik işlemleriyle sınırlı kalmamak ve aynı zamanda güzelde bir kokuyla salınmak isterseniz duştayken oldukça faza koku seçeneği olan duş jelleri kullanabilirsiniz. Duş sırasında kullanılan bu jellerden başka duş sonrası kullanacağınız vücut spreyleri de mevcuttur. Bunlar direk vücudun üstüne veya nemlendirici bir krem sürüldükten sonra da uygulanabilir.

Krem sürüldükten sonra uygulanırsa kalıcılığı daha yüksek olacaktır. Vücut spreylerinden de bahsettikten sonra son olarak bahsetmemiz gereken şey de giysiler giyildikten sonra kullanılan parfümlerdir. Çünkü duş jelleri ve vücut spreylerinin kokusu giysinin altında kalır ve giysiler giyildikten sonra pek fark edilmez. Ancak giysi üstüne sıkılan parfümler dışarı çıktığınızda da sizle beraber arzı endam ederler. Cilt Bakımı Bakım ve güzellik konularına önem veren kadınların genel vücut temizliği haricinde dikkat etmesi gereken başka konularda vardır. Onlardan birisi de cilt bakımıdır. Çünkü cildimiz bizim alt yapımızdır ve ona çok iyi bakmak gerekir.

Yaş aldıkça da cildimizin yapısı bozulduğundan dolayı 25 yaşından sonra özellikle cilt bakımına daha da özen göstermeliyiz. Cilt bakımına yeterli zaman ayıramıyorsanız dahi her gün düzenli olarak uyumak cildinizi yeniden yapılandıracaktır. Cilt yapılanmasının en aktif olduğu saatler 23.00 – 2.00 arasıdır. Uyku sırasında ortamın tamamen karanlık olmasına da dikkat etmeliyiz çünkü vücudumuza oldukça yararlı olan melatonin hormonu salgılanır bu şartlar sağlandığı zaman. Uyunan uyku süresine de dikkat etmek gerekiyor. Bu süreler kişiden kişiye göre değişiklik gösterir ama. Kimi 5 saat uykuyla bile günü zinde geçirebilirken kimine 8 saat uyku bile yetmeyebilir. Bunu en iyi sizin bilebileceğiniz aşikardır.

Ancak günde 6 saatten az uyumanın zararlı olduğunu bilmekte fayda var. Öyle ki 6 saatten az uyku uyuyanların bağışıklık sistemlerinde sorun yaşanabiliyor ve kalp hastalıklarına açık bir hale gelebiliyor. Onun için bakım ve güzellik konularına önem verildiğinden daha fazla uyku saatlerimize dikkat etmeliyiz. Sağlıklı bir cilt için uyku dışında cilt temizliğimizi her gün yapmalı , cilt temizleyici bir jel veya kremden sonra tonikle gözenekler arasında kalan kirleri de temizlemeli ve ardından nemlendiricimizi uygulayarak günlük cilt bakımımızı tamamlamalıyız. Haftada bir kez peeling yaparak da cildimizi ölü derilerden arındırmalıyız.

Author

Share