Bakanlıktan Ceviz Yetiştirmeye Destek Planı | Hanımların Dünyası

loading...

Bakanlıktan Ceviz Yetiştirmeye Destek Planı

Bakanlıktan Ceviz Yetiştirmeye Destek Planı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun 29 Haziran 2012 Cuma günü Kırşehir’de başlattığı “Ceviz Eylem Planı” ile ülkemizin ceviz ithalatı yapmaya ihtiyacı kalmayacak. Uygulamanın yoğun olarak sonbahar döneminde gerçekleştirileceği proje kapsamında 2012-2016 yılları arasında takriben 5 milyon adet ceviz fidanı dikilecek. Proje meyve üretiminin artırılmasının yanı sıra ülkemizde ilk defa kerestelik ceviz üretimine yönelik, ceviz ormanları tesis edilmesini de sağlayacak.

BOZUK ORMAN ALANLARI ÜRETİME AÇILIYOR

Temel hedefi, orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın hayat standartlarının yükseltilmesi olan proje çerçevesinde ceviz fidanlarının büyük bölümü bozuk orman alanlarına dikilecek. Bozuk orman alanlarını köy tüzel kişiliklerine ve vatandaşlarımıza 120 yıllığına kiralanacak. Hazineye ait olup da ceviz, badem gibi gelir getirici türlerle ağaçlandırılmak istenilen yerler de vatandaşlarımızın istifadesine sunulabilecek.

Türkiye’de, günlük 450 ton baklavanın üretiliyor ve yılda kişi başın 2.3 kilogram baklava tüketiliyor. Talep, Ramazan ve Bayramlarda 10 kata kadar artıyor. Dolayısıyla bayramla özdeşleşmiş baklavaya ve baklavanın vazgeçilmez tadı cevize olan talep de aynı oranda artıyor.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

salıh ataş diyor ki; 19 Ocak 2014 - 15:45

yayla turzmı ıçın bakanlıkdan destek beklıyorum

CEVAPLA
salıh ataş diyor ki; 19 Ocak 2014 - 15:43

05375994461

CEVAPLA
salıh ataş diyor ki; 19 Ocak 2014 - 15:43

orman koyunde bağ evımı pansıyon yapmak ıstıyorum

CEVAPLA
1

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb