Bahçe Dekorasyonunda Aydınlatma

Author

Categories

Share

Bahçe Dekorasyonunda Aydınlatma

Bahçe dekorasyonu gündüz saatlerinde oldukça güzel olurken gecenin karanlığı ile bu güzellik bir anda gölgelenir. Uzun uğraşlar ile dekora ettiğiniz bahçenizin aydınlık görüntü vermeye çalışırken de belli hataları yapabilirsiniz. Bu hatalar sonucunda bahçeniz o güzel görüntüsünü kazanamayabilir.

Öneriler

·Bahçe dekorasyonun da yer alan oturma alanları, yürüyüş yolu, ağaçlık alanlar, çiçeklerin bulunduğu bölümler, ev ve bahçe duvarlarının aydınlatılması son derece önemlidir.

·Bu alanları aydınlatırken gündüz olan ışık enerjisine ulaşmaya çalışmak hatalı bir seçenektir. İnsan psikolojisinin bu aydınlığa reaksiyon vermesi ve doğal olmayan aydınlatma seçenekleri ile olan yapay aydınlatmanın fazlalığı neticesinde gözde yaratacağı yorgunluk gibi sebepler ile daha loş ortamlar oluşturulmalıdır.

·Çiçeklerin ve yürüyüş yollarının kenarlarına solar lambaları yerleştirerek hem enerji tasarrufu elde edersiniz, hem de istediğiniz aydınlatmaya kavuşmuş olursunuz.

Bahçe-aydınlatması
·Yürüyüş yolunuz geniş ise bahçe direkleri de seçilebilir. Ağaç ve av aydınlatmasında yerden aydınlatmalar seçilmelidir. Yerden aydınlatmalar hem daha şık bir görüntü yaratır hem de bahçe dekorasyonu için ideal olanıdır.

·Oturma ve dinlenme bölümlerinde fenerlerden ve mumlardan yararlanarak daha keyifli bir alana dönüştürebilirsiniz.

·Bahçe duvarlarında aplikler en ideal olan seçimlerdir.

·Bu aydınlatmaların her birinde düşük enerjili ampuller kullanılmalıdır. Bu sayede bahçe dekorasyonu için gerekli olan loşluğu da sağlamanız mümkün.

·Enerji tasarrufu için solar lambalar ve ampullerde de led ampulleri kullanabilirsiniz. Ayrıca geniş bir bahçeniz bulunuyor ise kullanmayacağınız ya da ölü alan olan kısımlara manüel aydınlatmaları kullanabiliriniz.

Bahçe Dekorasyonunda Aydınlatma Resimleri

Author

Share