Baharatların Faydaları ve Zayıflatıcı Etkileri | Hanımların Dünyası

loading...

Baharatların Faydaları ve Zayıflatıcı Etkileri

Baharatların Faydaları ve Zayıflatıcı Etkileri

Baharatlar, mutfağımızın ve yemeklerimizin vazgeçilmezi. Fakat kokusu ve tadıyla sevdiğimiz, hemen her yemeğimizde kullandığımız baharatlar mutfağımızın vazgeçilmezi olarak kalmıyor ve sağlığımız için büyük fayda sağlıyor.

Baharatlar ve Sağlığa Faydaları;

1-Kimyon
Kimyonun en önemli özelliği vücut yağlarını yakmasıdır. Ayrıca kimyon, sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığı önlüyor. Sabah kahvaltılarında yumurta ile tüketilen kimyon uzun süre tok kalmaya yardımcı oluyor.

2-Kekik
Kekik, önemli bir antioksidandır. Sindirim sistemi üzerinde oldukça faydası olan kekiğin yağ azalıcı etkisi de bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre kekik kanser oluşumunu önlemede de oldukça etkili bir baharat.

3-Karanfil
Karanfilin antiseptik özelliği mikropları öldürmeye yardım ediyor. Ağız kokusunu gideren karanfil aynı zamanda sakinleştirici etki de yaratıyor.

4-Tarçın
Tarçın kan şekerini düşürmeye yarıyor ve bağışıklığı güçlendiriyor. Bunun yanında vücuttaki yağlanmayı da alıyor.

5-Zencefil
Zencefil strese karşı iyi geliyor. Zencefil ve limon birlikte kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve yağ yakımını arttırıyor.

6-Zerdeçal
Zerdeçalın en önemli özelliği karaciğere büyük faydasının olması. Aynı zamanda yağlı gıdaların sindirilmesine yardımcı oluyor.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb