Babasız Çocuk Psikolojisini Anlayabilmek

Author

Categories

Share

Babasız Çocuk Psikolojisini Anlayabilmek

 

 

Zaten çocuk psikolojisini anlamanın zor olduğu şu şartlarda babasız kalmış bir çocuğun hissettiklerini anlayabilmek de elbette ki zor olacaktır. Ancak, bu durumu anlayan bir anne davranışlarını ona göre değiştirdiğinde ya da planladığında kesinlikle psikolojik bozukluk yaşamayan bir çocuk yetiştirecektir. Peki, babasız çocuk psikolojisini anlayabilmek için nasıl yaklaşım sergilenmeli bugünkü baba konusunda hazırladığımız bu yazıda konuyu ayrıntılarıyla irdeleyeceğiz. Çocukların babasız kalmaya bağlı olarak geliştirdikleri hissi duygulara ve bunların gelişime yansımalarına geçmeden önce babasız çocuk olmanın iki şekli olduğunu belirterek işe başlamak oldukça yerinde olacaktır. Çünkü her iki babasız kalma arasında hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok farklar bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi anne ve babanın ayrılması sonucunda çocuğun babasız büyümesi diğeri de babanın vefatı sonucunda tamamen çocuğun hayatından çıkmasıdır. Ayrıca babasız çocuk psikolojisi çocuğun gelişim dönemine göre de farklı şekillenmektedir. 0-3 Yaş Çocuklarda Babasızlık Psikolojisi Bu dönem aslında çocuğa bir babasının olmadığının söylenmesi gerektiği en uygun dönemdir. Çünkü baba kavramı henüz oluşmamış sadece çevresinde gördüğü baba figürünün kendi hayatındaki yokluğunu kavramaya başlamaktadır bu gelişim dönemindeki çocuklar.

Eğer babası öldüyse ya da terk ettiyse çocuğa babasının onunla çok birlikte olmak isteyeceğini ancak buna imkanların elvermediğini, babanın cennette olduğunu ve onu çok sevdiğini söyleyerek ilerde oluşacak yokluk duygusunu daha rahat atlatmasını sağlayabilirsiniz. 4-8 Yaş Çocuklarda Babasızlık Psikolojisi Bu yaştaki çocuklar babalarını iyice tanıyan, kafasında baba kavramı ve figürünü tam anlamıyla oturtmuş çocuklardır. Bu nedenle bu yaşlarda yaşanacak baba kaybı çocuklar için çok tranvatik olabilmektedir.

Aşırı psikolojik bozukluğu engellemek için çocuğunuzu sürekli gözlemlemeli, onunla sürekli iletişim halinde olmalı ve gerektiğinde de başa çıkamadığınızı ya da çocuğunuzun içe kapanma gibi davranışlar gösterdiğini hissettiğiniz her anda da kesinlikle bir uzmandan yardım almalısınız. 7-14 Yaş Çocuklarda Babasızlık Psikolojisi En gelgitli çocuk gelişim dönemi 7-14 yaş aralığıdır, çünkü çocuklar bu yaşlarda artık çocukluktan çıkarak ergenliğe girmektedir. Hal böyle olunca da zaten gelgitli olan psikolojik yaşam babanın kaybıyla birlikte daha da altüst hale gelmektedir. Bu nedenle annelerin bu dönemde yaklaşımı çok önemli hale gelmektedir. Çocuğu doğru yönlendirmeli, babasının yerinin asla dolamayacağı ancak manevi anlamda onun hep yanlarında olduğu aşılanmalıdır. Aksi halde çocuk bu dönemde yanlış arkadaşlar seçme, okulda başarısız olma ve madde bağımlılığı gibi çok tehlikeli davranışlara yönelebilmektedir.

Author

Share